Bardzo nowoczesny różaniec, aplikacja dla winolubnych, rowery miejskie i pierwszy park wodny Lego w Europie. Oto część zagadnień, o których opowiadam w poniższym wydaniu mojej comiesięcznej włoskiej prasówki.
Dzieje się we Włoszech to cykl postów poświęconych najważniejszym i/lub najgłośniejszym czy też najbardziej kuriozalnym wydarzeniom prosto z Włoch. Poniższe zestawienie dotyczy października 2019.
Dajcie znać w komentarzu, który punkt najbardziej Was zaciekawił!
CRONACA
1. STRZELANINA W TRIEŚCIE
5 październiku w Trieście (Północne Włochy) na komendzie policji doszło do tragicznej w skutkach strzelaniny. Dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych pod zarzutem kradzieży skutera. Jednemu z nich udało się zabrać broń funkcjonariuszowi, po czym otworzył ogień, raniąc śmiertelnie dwóch policjantów.
- Zatrzymany za kradzież, zaczął strzelać na komisariacie. Nie żyje dwóch policjantów (TVN 24)
- Trieste, sparatoria in questura: morti due agenti (SKY TG 24)
- Sparatoria Trieste, poliziotta in Questura: „Siamo in ostaggio, sento degli spari”. (SKY TG 24)
POLITYKA
2. PARLAMENT SIĘ ODCHUDZA
Włoski parlament do tej pory był niemal najliczniejszym ze wszystkich krajów europejskich. Ze swoimi 940-cioma stołkami ustępował jedynie Wielkiej Brytanii. Ruchowi Pięciu Gwiazd – ugrupowaniu, wchodzącemu w skład obecnego rządu – udało się jednak przeforsować ustawę, która ograniczy liczbę posłów i senatorów. Izba Deputowanych z 630 zostanie okrojona do 400, a Senat z 310 do 200. Tylko kilkunastu deputowanych zagłosowało przeciw projektowi.
Według obliczeń agencji informacyjnej AGI, utrzymanie włoskiego posła kosztuje Włochów rocznie 230 tys. euro, a senatora 249,6 tys. euro. Cięcia w parlamencie powinny więc przynieść łącznie oszczędności w wysokości 81,6 mln euro w skali roku.
Nowe prawo ma wejść w życie po kolejnych wyborach, które planowo powinny odbyć się w 2023 roku. Jako że chodzi o zmianę konstytucji, na ostateczne potwierdzenie decyzji o nowym prawie trzeba poczekać jednak jeszcze 3 miesiące. To czas, w którym parlamentarzyści, wyborcy lub Rady Regionalne mogą wnieść o przeprowadzenie narodowego referendum.
- Włochy: Parlament odchudza swój skład i to znacznie. Izba Deputowanych będzie liczyć 400 osób, Senat – 200. Czy inne kraje pójdą tym śladem? (Polska Times)
- Cos’è il taglio dei parlamentari: ecco la nuova composizione di Camera e Senato (Money)
- Taglio dei parlamentari: cosa prevede la legge. TUTTI I NUMERI (SKY TG 24)
- Il taglio dei parlamentari è legge, via libera alla riforma con 553 Sì (La Repubblica)
- Il taglio dei parlamentari diventa legge (ANSA)
3. USTAWA BUDŻETOWA 2020 I PLASTIC TAX
Koniec roku to czas, w którym dużo mówi się o ustawie budżetowej, legge di bilancio, bardziej znanej jako Manovra. Nie znam się szczególnie na ekonomii i większość kwestii, które porusza jest mi nieznana i/lub niezrozumiała, ale na jeden punkt chciałam zwrócić uwagę. W zeszłym miesiącu pisałam o pomyśle rządu na tzw. sugar tax. Innym nowym podatkiem będzie ten od jednorazowego plastiku (butelki, nakrętki, etykiety, siatki itp.) w wysokości 1 euro na kilogram.
Jeśli przedsiębiorstwa produkujące towary w plastikowych opakowaniach zdecydują ten dodatkowy koszt „odbić” sobie na konsumentach podwyższając finalne ceny, średnie wydatki gospodarstwa domowego mogą wzrosnąć o około 150 euro. No chyba, że rodziny ograniczą konsumpcję tego typu produktów. Co z resztą ma na celu ustawa.
Z drugiej strony przewidziane są ulgi dla firm, które „przerzucą się” na produkcję materiałów biodegradowalnych i kompostowalnych
- Plastic tax, come funziona. Colpiti i prodotti monouso: tappi di plastica, vaschette, bottiglie, etichette e polistirolo (Il Corriere della Sera)
- La tassa sulla plastica: una misura per fare cassa senza una strategia industriale (Panorama)
- La tassa sulla plastica servirà a inquinare meno? (AGI)
- Manovra 2020, dal bonus pagamenti digitali allo stop al superticket: ecco tutte le misure (SKY TG 24)
- Manovra, quanto costeranno le diverse misure. I NUMERI (SKY TG 24)
TURYSTYKA
4. ROWERY MIEJSKIE W RZYMIE
News z pierwszej ręki, jako że zauważyłam istnienie tych rowerów w dniu, w którym pojawiły się na rzymskich ulicach. I nawet zrobiłam im zdjęcie, z myślą o Was.
Do użytku mieszkańców i turystów ma w tych tygodniach zostać oddanych 2800 rowerów wspomaganych elektrycznie. Usługę świadczy Uber i to przez jego aplikację można wypożyczyć rower. Nie jest to jednak tani interes – kosztuje 0,2 euro za minutę użytkowania (czas liczy się od momentu rezerwacji) + 0,5 euro opłaty początkowej. 10-minutowa przejażdżka to więc koszt w wysokości 2,5 euro. Jest to zatem usługa bardziej atrakcyjna dla ludzi dojeżdżających do pracy, którzy (słusznie) nie są przekonani do transportu miejskiego lub mają dość stania w korkach i poszukiwania miejsca parkingowego, niż dla turystów.
Rzym to pierwsze włoskie miasto, do którego Uber wprowadził swoje rowery JUMP. Działają one już na przykład w Berlinie, Monachium, Brukseli, Paryżu, Londynie czy też w kilkunastu miastach Ameryki Północnej oraz w Wellington, stolicy Nowej Zelandii.
- Roma, in arrivo il primo bike sharing elettrico d’Italia (SKY TG 24)
- Jump, le bici elettriche di Uber sbarcano a Roma (Esquire)
- JUMP: bici elettriche a noleggio (Uber)
5. PIERWSZY W EUROPIE PARK WODNY LEGO
Na horyzoncie nowa atrakcja w parku rozrywki Gardaland – pierwszy w Europie i piąty na świecie tematyczny park wodny Lego. Projekt ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2020 roku.
6. TURYN, OTWARCIE KOLEJNEGO STARBUCKSA
Prawie dokładnie rok temu, trochę z rezygnacją, pisałam o otwarciu pierwszego we Włoszech Starbucksa, w Mediolanie. Dziś ekspansja amerykańskiego kolosa idzie dalej i do dziewięciu (!) mediolańskich lokali dołącza jeden w Turynie (pod adresem via Bruno Buozzi 5). Jeden, ale za to największy w kraju.
- Starbucks in Italia: dove si trova? A Milano Roastery e Frappuccino (Team World)
- Starbucks sbarca a Torino, nuova apertura in via Buozzi (SKY TG 24)
7. SARDEGNA VS. GOOGLE MAPS
Choć mowa o bardzo ograniczonej terytorialnie inicjatywie malutkiego miasteczka na Sardynii (Baunei), przemówiła ona do mnie wyraźnie i postanowiłam podzielić się z Wami tą wiadomością, ponieważ podczas moich ostatnich wakacji (co prawda nie na Sardynii, a w Abruzji, o których pisałam TUTAJ), sama znalazłam się w sytuacji, gdzie taki pomysł okazałby się bardzo, bardzo pomocny. Chodzi po prostu o umieszczenie znaków ostrzegających przed NIE podążaniem za wskazówkami Google Maps przed wjazdami na drogi niezdatne do użytku.
Podczas jednej z wycieczek po Abruzji ubiegłego lata zdecydowaliśmy się pojechać krótszą drogą, którą wskazały nam mapy Google’a, a która okazała się niemal nieprzejezdna. Na szczęście auto, którym się poruszaliśmy jakoś zniosło te warunki, choć w takim tempie, że szybciej doszłabym na miejsce na pieszo. I to nie jest wcale hiperbola.
CIEKAWOSTKI
8. ELEKTRONICZNY RÓŻANIEC
Kuriozalna nowinka prosto z Watykanu – 25 października wypuszczono na rynek elektroniczny różaniec-bransoletkę połączony z aplikacją Click to Pray na smartfona (Android i iOS). Różaniec aktywuje się po wykonaniu znaku krzyża, a w aplikacji można wybrać rodzaj modlitwy, którą chcemy odmówić. Sprawdzimy w niej również statystyki odnośnie naszych modlitw! Koszt gadżetu to 99 euro. Można kupić go na przykład na stronie włoskiego Amazona.
- Watykan wprowadził elektroniczny różaniec. Koszt to ponad 400 złotych (WPROST)
- E-różaniec z Watykanu w formie elektronicznej bransoletki już dostępny w Polsce (Komputer Świat)
- Clicca e prega: da oggi si può acquistare eRosary (99 euro), il rosario elettronico da polso che si attiva col segno della croce (Business Insider Italia)
- Click to Pray eRosary, pregare per la Pace nel Mondo (Vatican News)
9. WINE LISTENING
Kolejna elektroniczna ciekawostka, która mnie zaintrygowała to aplikacja dobierająca muzykę do wina tak, by można było w pełni cieszyć się jego smakiem i aromatem. Wystarczy sfotografować etykietę na butelce i posiadać konto Spotify. Aplikacja jest darmowa i obecnie dostępna tylko dla systemu iOS.
10. THE MEDICI GAME
Sympatyczny sposób na ćwiczenie języka włoskiego przy jednoczesnym poznawaniu historii i sztuki Florencji. The Medici Game: Murder at Pitti Palace to nowa gra przygodowa 3D na smartfony i tablety (Android i iOS), której akcja odbywa się na terenie słynnego renesansowego Palazzo Pitti.
Bohaterką jest młoda badaczka historii sztuki, Caterina, która wkrada się do budynku w poszukiwaniu skarbu. Staje się też jednak świadkiem morderstwa. Ofiara, mężczyzna w niebieskiej tunice przed śmiercią przekazuje dziewczynie cenny notatnik…
Gra jest dostępna po włosku, angielsku, hiszpańsku, rosyjsku, portugalsku, chińsku i japońsku. Jej koszt to 2,29 euro. Projekt powstał we współpracy z Gallerią degli Uffizi.