Dzieje się we Włoszech 33

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #33

Z baaardzo dużym poślizgiem, ale – jak to mówią – lepiej późno, niż później! Choć mamy koniec października, przypominam, że poniższe podsumowanie dotyczy września. Tym razem będzie mocno politycznie, ale też humorystycznie. Buona lettura!

1. STARY NOWY RZĄD

W ubiegłym miesiącu pisałam o upadku rządu koalicyjnego między prawicową partią Liga Północna i populistycznym Ruchem Pięciu Gwiazd, na czele z premierem Giuseppem Conte. 4 września powstała stara-nowa Rada Ministrów (tym razem złożona z Ruchu Pięciu Gwiazd i Partii Demokratycznej), bo szefem rządu ponownie został Conte, który zaledwie 2 tygodnie wcześniej podał się do dymisji.

Największą nowością rządu nazywanego często „Conte bis” jest to, że nie ma w nim żadnego wicepremiera. Poprzedni gabinet Contego był polem nieustannych sporów i kontrowersji między dwoma wicepremierami i zarazem liderami ugrupowań koalicyjnych: Luigim Di Maio i Matteo Salvinim. (TVN 24)


2. POMOC W SAMOBÓJSTWIE NIE JEST PRZESTĘPSTWEM

Włoski Sąd Konstytucyjny wydał we wrześniu historyczne orzeczenie w sprawie Marca Cappato, któremu groziło 12 lat więzienia za to, że pomógł swojemu niewidomemu i czterokończynowo sparaliżowanemu (w wyniku wypadku samochodowego) przyjacielowi, Dj-owi Fabo (Fabiano Antoniani) dostać się do Szwajcarii i poddać eutanazji. Działo się to w roku 2017, kiedy we Włoszech nie obowiązywało jeszcze prawo o „testamencie życia” (o którym pisałam TUTAJ). Sąd uznał, że działanie Cappato nie podlega karze i że w tego typu ekstremalnych, bardzo konkretnych przypadkach udzielenie pomocy w odebraniu sobie życia nie będzie we Włoszech karalne.


3. PODATEK CUKROWY

W ramach projektu ustawy budżetowej na 2020 rok dużo mówi się o tak zwanej tassa sulle merendine, czyli podatku od słodkich przekąsek. Merendine (zdrobnienie od la merenda – podwieczorek, drugie śniadanie) to bardzo popularne we Włoszech produkty spożywane głównie przez dzieci, zwykle na śniadanie lub właśnie podwieczorek. Przykładem takiej „merendiny” może być na przykład Kinder kanapka, ale we Włoszech jest tego całe mnóstwo. O co chodzi w rzeczywistości? O podatek (czyli z punktu widzenia konsumenta, podwyższenie ceny) od produktów do jedzenia i picia ze zbyt wysoką zawartością cukru. Takie rozwiązanie miałoby mieć dwojaką korzyść: z jednej strony zniechęcić konsumentów do zakupu tego typu produktów i tym samym pozytywnie wpłynąć na ich zwyczaje żywieniowe, z drugiej, zasilić skarb państwa i przyczynić się do zapobiegnięcia podwyższenia VATu (te wpływy miałyby zostać przeznaczone na wydatki związane ze szkolnictwem). „Podatek od cukru” to rozwiązanie, które zostało wprowadzone również przez inne kraje europejskie, choć niekoniecznie przyniosło oczekiwany skutek. Na przykład Duńczycy zaczęli wymykać się podwyższonym cenom poprzez robienie słodkich zakupów w Szwecji.


4. PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWE

Innym ważnym punktem związanym z finansami, o którym mówi się dużo w ostatnim czasie są płatności bezgotówkowe, a konkretnie dążenie do zwiększenia tego typu obrotów, w ramach walki przeciw uchylaniu się od płacenia podatków (l’evasione fiscale). Rząd chciałby obniżyć limit transakcji gotówkowych z obecnych 3000 euro do 1000, zobowiązać różnego rodzaju podmioty do przyjmowania płatności bezgotówkowych, jeśli klient zechce w ten sposób zapłacić, a z drugiej strony zachęcać również klientów do korzystania z opcji płatności elektronicznej, poprzez bonusy typu cashback.

Na poniższym wykresie widać, jak przedstawia się sytuacja płatności elektronicznych w krajach europejskich podczas ostatnich lat.


5. PRAWO WYBORCZE OD 16 ROKU ŻYCIA

Prawo do udziału w wyborach od szesnastego roku życia. To kolejna propozycja, o której ostatnio głośno, złożona nowemu rządowi przez byłego premiera Enrica Lettę. Obniżenie wieku, w którym otrzymuje się prawo wyborcze miałoby na celu zwiększenie frekwencji wyborczej.

Ale czy rzeczywiście taki manewr jest potrzebny? Przygotowując ten wpis, dokonałam niesamowitego dla mnie odkrycia. Dotychczas nie interesowałam się szczególnie frekwencją wyborczą we Włoszech, ani porównywaniem jej do tego, co dzieje się w Polsce, ale biorąc pod uwagę tę dość, zdawałoby się, desperacką propozycję ex premiera oraz rezygnację, z jaką wypowiadają się Włosi z mojego otoczenia, którym odechciewa się udziału w wyborach, bo i tak ostatecznie robią tam u góry, co chcą, wydawało mi się, że sytuacja jest marna. A tu proszę, okazuje się, że w przeciągu ostatnich 30 lat frekwencja w wyborach parlamentarnych we Włoszech waha się w przybliżeniu między 90% a 70%! Nawet jeśli z tendencją spadkową. Podczas gdy dla Polski, 61,7% było rekordem i powodem do dumy!


6. ŚLUB KASI SMUTNIAK

Kasia Smutniak wyszła za mąż, za Domenica Procacciego, z którym jest związana od siedmiu lat. Ślub odbył się w tajemnicy, co ciekawe również przed samymi gośćmi, którzy myśleli, że zostali zaproszenia na 40. urodziny aktorki! Była to podobno nieformalna ceremonia, a Kasia „wystąpiła” na boso, w stylu boho.

https://www.instagram.com/p/B2ix-t5IiL5/?igshid=110oerge7tos1&fbclid=IwAR0FgBgPpLuCKg5nRusmbzMOLjGakpFhz9syJ_vrBfJVdXs2kjaumLwe6sU

7. ŚWINIA NA SMYCZY

Parioli to chyba najbardziej szykowna dzielnica Rzymu i, jak widać, jej mieszkańcy mają nieprzeciętne gusta, również w kwestii zwierzątek domowych. Oto, jak gdyby nigdy nic, pani spaceruje sobie ze… świnią na smyczy. O uroczym imieniu Dior.


8. CUD W RZYMIE

Oto inna, tym razem wręcz tragikomiczna, scena w Rzymie. Na placu św. Piotra dwie żebraczki zaczynają kłócić, a wręcz bić się o datek od turystyki. Ich wola walki była tak silna, że nagle cudnownie ozdrowiały! Wyprostowały się, a ich garby… wypadły na ziemię.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top