Już po raz trzydziesty drugi przygotowałam dla Was comiesięczny zbiór włoskich aktualności. Co działo się we Włoszech w sierpniu? Najgłośniejszym wydarzeniem okazał się zdecydowanie upadek rządu, ale we wpisie mowa również o nowych zasadach, które nas – polskich turystów – dotyczyć mogą w o wiele bardziej bezpośredni sposób.
1. KRYZYS WE WŁOSKIM RZĄDZIE
Włoski rząd koalicyjny prawicowej partii Ligi Północnej i populistycznego Ruchu Pięciu Gwiazd upadł na niewiele ponad rok od wyborów. Kryzys został zapoczątkowany 8 sierpnia przez lidera Ligi Północnej, wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteto Salviniego, który liczył na wcześniejsze wybory. 20 sierpnia premier Giuseppe Conte podał się do dymisji, ale wygląda na to, że Salvini chyba się przeliczył. Wcześniejsze wybory (elezioni anticipate) najprawdopodobniej się nie odbędą, ale zostanie powołany nowy rząd koalicyjny między Ruchem Pięciu Gwiazd i (wrogą do tej pory) Partią Demokratyczną, tak zwany rząd Conte bis, bo jemu również miałby przewodniczyć dotychczasowy premier.
Trudno przewidzieć ostateczne rozwiązanie tej sytuacji, bo za włoską polityką naprawdę ciężko nadążyć… Bratają się tu strony, które jeszcze dzień wcześniej skakały sobie do gardeł, a głos wyborców jest tym branym pod uwagę w ostatniej kolejności.
- Jak wicepremier zaplątał się we własne sidła, czyli ciąg dalszy politycznych zawirowań we Włoszech (Ratunku Italia)
- Premier Conte ogłasza koniec włoskiego rządu (Polityka)
- Kryzys polityczny we Włoszech. Spór wywołał pomysł głosowania w internecie nad rządem (Gazeta Prawna)
- Titoli e aperture. Così i giornali italiani interpretano la crisi di governo (AGI)
- Crisi di governo, il riassunto: cosa è successo fino a oggi in sintesi (Today)
2. SALVINI I KAMPANIA PLAŻOWA
Jeszcze przed upadkiem rządu, na początku miesiąca głośno było o dyskusyjnym „tournée” ówczesnego jeszcze wicepremiera Salviniego po włoskich plażach. Bezpośredni kontakt i selfie z potencjalnymi wyborcami to domena lidera Ligi Północnej, ale to, co działo się podczas pierwszego spotkania na plaży w miejscowości Milano Marittima według wielu przekroczyło granice dobrego smaku. Najbardziej dokuczyła nie goła klata i drink w dłoni Salviniego na dj-ce, ale odegranie z niej hymnu narodowego Włoch przy którym nie zabrakło improwizowanego układu dyskotekowych tancerek.
3. ZMARŁA NADIA TOFFA I FELICE GIMONDI
W sierpniu 2019 Włosi pożegnali dwie ważne, choć każda z innego powodu, dla ich kraju postacie.
13 sierpnia po długiej walce z rakiem mózgu odeszła zaledwie 40-letnia Nadia Toffa, znana i lubiana włoska dziennikarka telewizyjna i prezenterka słynnego satyrycznego programu, w którym poruszane są drażliwe i często niebezpieczne kwestie Le Iene (Hieny).
Nadia Toffa była bardzo popularną i uwielbianą niemal przez wszystkich Włochów prezenterką telewizyjną. Ta niezwykle charyzmatyczna dziennikarka od 10 lat współtworzyła znany program ‚Le Iene’. W swoich serwisach poruszała drażliwe i niebezpieczne tematy – o oszustwach we włoskich salonach gier, o nielegalnym usuwaniu śmieci w Kampanii, o wzroście zachorowalności na nowotwory w okolicach Neapolu i Caserty czy o malwersacjach w aptekach. Wzbudzała wiele kontrowersji, ponieważ nie uznawała kompromisów. (Polacy we Włoszech)
- È morta Nadia Toffa, conduttrice delle Iene: «Niente sarà come prima» (Il Sole 24 Ore)
- È morta Nadia Toffa, „guerriera” contro il cancro. Le Iene: „Per noi niente sarà più come prima” (La Repubblica)
3 dni później zmarł legendarny włoski kolarz Felice Gimondi, zwycięzca Tour de France w 1965 roku, Giro d’Italia w latach 1967, 1969 i 1976 oraz Vuelta a Espana w 1968. Przyczyną śmierci był atak serca. Gimondi miał 76 lat.
- Zmarł słynny włoski kolarz Felice Gimondi (Interia)
- Ciclismo, è morto Felice Gimondi: malore mentre faceva il bagno a Giardini Naxos. Merckx: „Stavolta ho perso io” (La Repubblica)
4. POLAK UCIEKŁ Z WIĘZIENIA
Choć niewiele jest tu do śmiechu, nieuchronnie na myśl nasuwa się słynne „Polak potrafi”. Z neapolitańskiego więzienia Poggioreale oddanego do użytku równo 100 lat temu do tej pory bowiem nikomu innemu nie udało się zbiec. Pionierem okazał się 32-letni Robert Lisowski odsiadujący wyrok za zabójstwo 36-letniego Ukraińca, do którego doszło w grudniu ubiegłego roku. Przestępca skorzystał z „tradycyjnej” metody ucieczki, czyli… związanych ze sobą prześcieradeł. Na szczęście uciekinier został schwytany niecałe dwa dni później.
- Un uomo accusato di omicidio è evaso dal carcere di Napoli (AGI)
- Arrestato l’uomo evaso da Poggioreale con una corda di lenzuola (AGI)
5. ZAKAZ SIADANIA NA SCHODACH HISZPAŃSKICH W RZYMIE
W 2016 roku odbyła się gruntowna renowacja Hiszpańskich Schodów w Rzymie (których włoska nazwa to Scalinata di Trinità dei Monti). Dotychczas obowiązywał na nich zakaz jedzenia i picia, ale od sierpnia bieżącego roku nie można nawet usiąść. Za niepodporządkowanie się nowym zasadom grozi grzywna w wysokości 250-400 euro.
Zdania turystów na temat zakazu są podzielone. Według mnie to dobra decyzja, bo dzięki temu każdy zwiedzający będzie miał szansę dojrzeć choćby kawałek stopnia. A jak tak kilkadziesiąt osób się rozsiądzie, to pozostałych kilkaset nie zauważy nawet, że są w tym miejscu jakieś schody.
6. PERNIGOTTI URATOWANA
W grudniu ubiegłego roku pisałam o problemach fabryki słynnych turyńskich czekoladek gianduiotti, która miała zostać zamknięta. Czarny scenariusz ostatecznie jednak nie doszedł do skutku. Z pomocą włoskiego ministerstwa rozwoju gospodarczego udało się znaleźć rozwiązanie, które umożliwiło kontynuowanie produkcji słodkości o 160-letniej historii na terenie Włoch.
7. REKORDOWA WYGRANA W LOTKA
13 sierpnia we włoskiej loterii Superenalotto padła rekordowa wygrana w wysokości 209 milionów euro! Szczęśliwy kupon został nabyty w lombardzkiej miejscowości Lodi na północy Włoch. To najwyższa wygrana w ponad 20 letniej historii gry. Do kieszeni skarbu państwa wróci 25 milionów „podatku od szczęścia”, ale mimo to suma pozostaje spora :-)