dzieje się we włoszech 21 włoskie aktualności

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #21

O dziwo i na szczęście we Włoszech we wrześniu obyło się bez głośniejszych tragedii. Co nie znaczy, że nie ma o czym mówić. Lista włoskich aktualności w tej edycji cyklu jest wyjątkowo długa, ale w większości są to informacje raczej lekkie i przyjemne. A jeśli nie przyjemne, to przynajmniej lekkie. Będzie trochę o kulturze, o winie, o kawie, o ploteczkach, ale też i o polskich wyczynach na włoskiej ziemi :-) Poza tym, zebrałam także kilka wiadomości o zabarwieniu turystycznym. Buona lettura!

 

  1. POLACY MISTRZAMI ŚWIATA, WE WŁOSZECH

No dobra, może nie jest to njus typowo włoski, ani też jakoś szczególnie zaskakujący, ale nie mogłam się powstrzymać, żeby go tu nie podciągnąć. W końcu chłopaki zdobyli to mistrzostwo na włoskiej ziemi. Mistrzostwo świata w siatkówce, gdyby jakimś cudem ktoś się nie orientował. Drugi raz z rzędu.

Nie ma co linkować do oczywistych oczywistości po polsku, ale podrzucam za to artykuł w języku włoskim, pełen określeń ze świata piłki siatkowej. Niech to zwycięstwo będzie również pretekstem do przećwiczenia słownictwa sportowego :-)


  1. ZMARŁA INGE FELTRINELLI

Smutna wiadomość ze świata kultury. 20 września w wieku 87 lat zmarła pani Inge Feltrinelli, wdowa po Giangiacomo Feltrinellim, założycielu jednego z najważniejszych włoskich wydawnictw. Inge Feltrinelli, zwana “wydawniczą królową” zarządzała wydawnictwem od początku lat ’70 (po śmierci męża). Była jedną z najbardziej wpływowych postaci na włoskim rynku wydawniczym, znaną również ze swojego stylu i charakteru. Wywodziła się z niemieckiej rodziny żydowskiej, a swojego męża poznała w latach ’50, kiedy pracowała jako fotoreporterka, fotografując wielkich tego świata (takich jak John Fitzgerald Kennedy, Winston Churchill, Greta Garbo, Pablo Picasso czy Ernest Hemingway).


  1. ANDREA BOCELLI W DUECIE Z SYNEM

Również 20 września ukazał się singiel zatytułowany Fall on me, w którym po raz pierwszy w historii u boku maestra Bocelliego wystąpił jego syn, Matteo. Utwór będzie stanowił część albumu Sì, który ukaże się 26 października w sześćdziesięciu państwach i na którym będziemy mogli usłyszeć między innymi także duet Bocelliego z Edem Sheeranem.

Fall on me będzie poza tym towarzyszyło napisom końcowym disneyowskiej wersji “Dziadka do orzechów i Czterech królestw”, który w gwiazdorskiej obsadzie (Morgan Freeman Keira Knightley, Mackenzie Foy, Helen Mirren) pojawi się w kinach tej jesieni.


  1. ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE I ŚWIĘTA?

Historia lubi się powtarzać. Tym razem jesteśmy świadkami powtórki polskiej historii na włoskim podwórku. Rządząca koalicja rozpoczęła pracę nad projektem ustawy nowelizującej przepisy o liberalizacji handlu z 2012 roku. Chce wprowadzić zakaz handlu w niedziele i święta (a w zasadzie do niego powrócić). Z pewnymi wyjątkami. Z restrykcyjnych przepisów miałyby zostać wyłączone miasta turystyczne. Poza tym, sklepy miałyby pozostać otwarte w niedziele grudniowe oraz w 4 inne święta w roku. Natomiast podczas pozostałych niedziel otwartych miałoby być 25% sklepów, które zmieniałyby się wg ustalonych przez siebie i władze danego miasta tur.


  1. EKSPLOZJA PROSECCO

W miejscowości Conegliano na północy Włoch doszło do wydarzenia, które każdy miłośnik wina uzna za istny dramat – wybuchł gigantyczny silos zawierający ponad 30 litrów Prosecco… Trunek już nigdy nie trafi do naszych kieliszków :-(

  1. NIE DLA “PROSECCO” PARIS HILTON

Z pomocą mogłaby przybyć Paris Hilton, która produkuje swoje własne “prosecco” i eksportuje je do różnych państw. Włochy jednak powiedziały nie 30 milionom puszek tego napoju, które miały wjechać do kraju. Cóż, może dlatego, że trunek pani Hilton z Prosecco niewiele ma wspólnego. Prawdziwe Prosecco to produkt z certyfikatem DOC (Denominazione di origine controllata), co oznacza, że dany produkt, aby mógł nosić taką a nie inną nazwę, musi spełnić bardzo restrykcyjne i precyzyjne wymagania (np. produkcja na konkretnym, zwykle bardzo ograniczonym obszarze). Jak stwierdził włoski minister rolnictwa Gian Marco Centinaio, “Włochy zostały uratowane”.


  1. TAK DLA AMERYKAŃSKIEJ KAWY

Choć dla pseudo-prosecca nie znalazło się miejsce na włoskiej ziemi, nie można tego samego powiedzieć o pseudo-kawie. No dobra, nie obraźcie się, mi też w Polsce zdarzy się napić kawy z sieciówki i w ogóle (o zgrozo) lubię kawę rozpuszczalną, ale obiektywnie należy przyznać, że przy włoskim espresso wyroby Starbucksa wypadają blado. A jednak. Choć Italia długo broniła się przed amerykańskim kolosem, ostatecznie cappuccino z papierowego kubeczka marki Starbucks wypijemy również i tam. Pierwszą (i – niestety – nie ostatnią) kawiarnię otwarto 7 września w Mediolanie. Chyba w żadnym innym włoskim mieście takie posunięcie by “nie przeszło”. Nie jest to, co prawda, zwykły Starbucks rodem z dworca PKP, ale ekskluzywny lokal z własną palarnią kawy (obecnie jedyny taki w Europie), zaprojektowany z myślą o kliencie mediolańskim. Ale wiecie co? Niech i sobie ma własną palarnię, blaty z marmuru (a nawet niechby były ze złota!), ale dla mnie Starbucks zawsze zostanie Starbucksem. I choć sama obecność sieciówki nie świadczy o jakimkolwiek kryzysie włoskiej kawokultury – wszak Mc Donald’s istnieje tu od lat, a pizzerie wciąż mają się świetnie, ale jednak. Jakoś tak szkoda.


  1. THE FERRAGNEZ – NAJGŁOŚNIEJSZY ŚLUB WRZEŚNIA

Mianem The Ferragnez określa się parę tworzoną przez Chiarę Ferragni, najpopularniejszą modową influencerkę we Włoszech (a nawet na świecie, jak w 2017 roku stwierdził magazyn Forbes) oraz włoskiego rapera Fedeza. Ferragni i Fedez pobrali się 1 września tego roku, w miejscowości Noto na Sycylii. W ceremonii (poza milionami followersów śledzących wydarzenie przez Instagram) wzięło udział około 150 bliskich pary, ale wśród zaproszonych nie zabrakło też VIPów, takich jak Paris Hilton czy Francesco Totti z żoną Ilary Blasi, którzy jednak zaproszenia nie przyjęli. Według plotkarskiej gazety Chi Tottiemu i Blasi miałaby nie spodobać się formuła zaproszenia – video w mediach społecznościowych.


  1. POLKA BIEGNIE WOKÓŁ SYCYLII

Na Sycylii znajduje się właśnie również nasza polska dziewczyna, Daga Szolc. Daga na co dzień działa w branży beauty i jest trenerem personalnym. Jest też autorką projektu Great Sicilian Escape – biegu, podczas którego w 30 dni ma zamiar obiec Sycylię po obwodzie, ustanawiając rekord Polski i rekord Guinnessa.

Przedsięwzięcie Dagi ma charakter charytatywny. Polka od lat wspiera stowarzyszenie Amazonki i jej bieg ma zwrócić uwagę na problem profilaktyki i leczenia raka piersi. Na ten właśnie cel zostanie przeznaczona część zysków pochodzących od sponsorów.

Daga Szolc: Polka, która chce obiec Sycylię po obwodzie


  1. NOWE POŁĄCZENIE LOTNICZE DO TURYNU

Dobra wiadomość dla Krakusów, zwłaszcza tych, którzy przy okazji kibicują drużynie Juventus :-) W grudniu tego roku otwarte zostanie nowe połączenie lotnicze, na linii Kraków-Turyn. Połączenie to będzie obsługiwane przez nową na polskim rynku rumuńską linię lotniczą Blue Air. Loty do stolicy Piemontu mają odbywać się trzy razy w tygodniu – w środy, piątki i niedziele. Pierwszy kurs został zaplanowany na 16 grudnia br.


  1. ZAKAZ “BIWAKOWANIA” WE FLORENCJI

W zeszłym miesiącu pisałam Wam o karach grożących za wywóz piasku z Sardynii, a w lipcu zeszłego roku o problemach najpopularniejszych miast z nadmiarem turystów. Wtedy we Florencji stosowano jeszcze metodę oblewania różnorakich schodów czy podestów wodą, aby zniechęcić zwiedzających przed rozsiadaniem się na nich z kanapkami. W ubiegłym miesiącu miasto przestało się szczypać i wprowadziło bardziej radykalne rozwiązanie – mandaty w wysokości od 150 do 500 euro za spożywanie pokarmu na siedząco, mówiąc ogólnie – w miejscach do tego nie przeznaczonych, takich jak schodki czy krawężniki. Zakaz ma obowiązywać od 4 września 2018 do 6 stycznia 2019 i dotyczy czterech najbardziej uczęszczanych przez turystów miejsc: Via dè Neri, Piazzale degli Uffizi, Piazza del Grano, Via della Ninna. Poza tym, według informacji podanych w artykule La Nazione zakaz nie obowiązuje 24 godziny na dobę, ale w godzinach typowych dla spożywania posiłków we Włoszech, czyli 12-15 i 18-22. Rozporządzenie nie ma na celu wypełnienie kas miasta, ale wprowadzenie odrobiny porządku. Burmistrz Florencji, Dario Nardella, zachęcił sprzedawców ulicznego jedzenia do informowania o zakazie swoich klientów oraz do wywieszenia informacji o rozporządzeniu w widocznych miejscach.


  1. OTWARTO NAJDŁUŻSZY MOST TYBETAŃSKI W EUROPIE

I na koniec gratka dla podróżników o mocnych nerwach. Na północy Włoch, w regionie Lombardia oddano do użytku najdłuższy w Europie most tybetański, Ponte nel Cielo. Most zawieszony jest na wysokości ponad 140 metrów nad ziemią i ma 234 metry długości. Łączy dwa wzniesienia – Campo Tartano (1034 m n.p.m.) i Frasnino (1038 m n.p.m.). Na most można wejść codziennie między godz. 9.30 a16.00 (w soboty do zachodu słońca). Bilety wstępu kosztuje 5 euro. Dodatkowo za datek w wysokości 100 euro można “zaadoptować” jedną z 700 desek tworzących “kładkę”. W zamian za ów gest otrzymuje się prawo do darmowego wstępu na atrakcję przez 3 lata od daty inauguracji, użytkowania domku wypoczynkowego we Frasnino oraz do podziwiania swojego nazwiska na tablicy przy wejściu na most.

 


Działo się w tym miesiącu, prawda? Jestem bardzo ciekawa Waszego zdania na poruszone tematy! Co sądzicie o wkroczeniu Starbucksa na włoskie podwórko? Uważacie, że jest on w stanie zagrozić tradycyjnym włoskim barom? Dajcie też znać, co powiedzielibyście na spacer po moście tybetańskim. Wygląda to bardzo kusząco, ale… nie jestem pewna, czy sama bym się zdecydowała.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top