kładka dzieje się we włoszech 27

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #27

Niedoszła tragedia, która mimo wszystko przyprawia o gęsią skórkę, kolejne ofiary Nanga Parbat, dyskusyjny kongres rodzinny, Al Bano jako zagrożenie narodowe i (nowe) prawo do obrony koniecznej – to tylko część tematów, które poruszam w tej wyjątkowo obszernej (bo aż 15-sto punktowej!) odsłonie cyklu Dzieje się we Włoszech, gdzie jak co miesiąc podsumowuję najgłośniejsze włoskie wydarzenia.

W artykule również ważne informacje turystyczne, zwłaszcza dla osób, które wybierają się w najbliższym czasie do Rzymu, Apulii lub do Cinque Terre.

 

  1. PORWANY AUTOBUS Z DZIEĆMI

Zaczynam od wiadomości, która bardzo mną wstrząsnęła. W Polsce chyba nie było o niej jakoś szczególnie głośno, ale to dobrze, bo to oznacza, że obeszło się bez tragedii. A było bardzo blisko, i to tragedii niewyobrażalnej. Nie wiem, czy oglądaliście taki, dosyć stary, film z Keanu Reevesem, jak Speed – Niebezpieczna Prędkość. Przyszedł mi on na myśl, śledząc w telewizji relację z wydarzeń, o których mowa. Tylko że to działo się naprawdę.

20 marca w okolicach Mediolanu kierowca autobusu przewożącego (jeśli się nie mylę) co tydzień dzieci ze szkoły gimnazjalnej na siłownię porwał pojazd, na którego pokładzie znajdowało się 51 uczniów i trzech opiekunów. Związał pasażerów, zarekwirował ich telefony, w autobusie rozlał benzynę. Jego celem było lotnisko Linate, gdzie chciał dokonać zamachu, by pomścić imigrantów, którzy utonęli w morzu, próbując dostać się do Włoch.

Kierowca autobusu nazywa się Ousseynou Sy, ma 47 lat i włoskie obywatelstwo, choć z pochodzenia jest Senegalczykiem. We Włoszech przebywa od 15 lat. Pracował dla firmy przewozowej Autoguidovie, której jakoś najwyraźniej umknął fakt, że mężczyzna był karany za prowadzenie pojazdu po pijanemu, oraz że oskarżono go o molestowanie seksualne osoby nieletniej.

Tragedii uniknięto dzięki niesamowitej odwadze chłopców (swoją drogą nie włoskich obywateli – obiecano im jednak obywatelstwo po ich bohaterskich czynach), którym udało się ukryć telefon komórkowy i wezwać pomoc.

Brawa należą się również karabinierom, którzy zdołali zatrzymać pojazd bez użycia broni i ewakuować zakładników, w zasadzie w ostatniej chwili, bo gdy porywacz podpalił autobus, na pokładzie wciąż znajdowali się pasażerowie.

Mężczyzna został zatrzymany. Postawiono mu zarzut porwania i zamiaru dokonania masowej zbrodni z terroryzmem jako okolicznością obciążającą


2. ŚMIERĆ HIMALAISTÓW NA NANGA PARBAT

W zeszłym roku na pakistańskim szczycie Nanga Parbat zginął polski himalaista Tomasz Mackiewicz. Pod koniec lutego bieżącego roku jego los podzielił 43-letni Włoch Daniele Nardi i 31-letni Anglik Tom Ballard. Z mężczyznami nie było kontaktu od 24 lutego. Ich ciała odnaleziono 9 marca. Trudno ustalić, co było przyczyną śmierci. Hipotetyzuje się, że śmiałkowie mogli zostać porwani przez lawinę. Lub że po prostu zmarli z zimna. Ich ciała (przynajmniej na chwilę obecną) zostaną na Nanga Parbat.


3. SPÓR O TAV, CZYLI KOLEJ TURYN-LYON

TAV to akronim od Treno Alta Velocità, czyli “pociąg o dużej prędkości”. Ostatnimi czasy można było często usłyszeć to określenie we włoskiej telewizji, w związku z projektem międzynarodowej linii kolejowej Turyn-Lyon o długości 235 km, która miałaby przebiegać pod Alpami i służyć zarówno pociągom osobowym, jak i towarowym.

Problem polega na tym, że w rządzie nie ma zgodności w związku z projektem. Przypomnę, że obecnie we Włoszech rządzi rząd koalicyjny – prawicowa Liga (Lega) i populistyczny Ruch 5 Gwiazd (Movimento 5 Stelle). Wicepremierzy reprezentujący ugrupowania – odpowiednio Matteo Salvini i Luigi di Maio, mają odmienne zdania, co do kolei.

Mimo że prace już zostały rozpoczęte i wydano na nie dotychczas 1,4 mld euro (projekt współfinansują Włochy, Francja i Unia Europejska), di Maio chciałby wstrzymania prac. Z kolei (sic!) Salvini absolutnie nie chce rezygnować i oświadcza, że nie podpisze żadnego rozporządzenia, by zablokować prace, choć przyznaje, że “można obciąć wydatki, słuszne jest zwrócenie się o większe fundusze do UE i Francji”.

Polemika nasiliła się po konferencji prasowej premiera Włoch Giuseppe Contego, który uznał, że:

potrzebne są dalsze analizy kosztów i korzyści linii kolejowej TAV przez Alpy, a także rozmowy z partnerami tej budowy, czyli Unią Europejską i Francją. Zarazem szef rządu przyznał, że ma „poważne wątpliwości” co do przydatności tej inwestycji i stwierdził, że nie jest to coś, czego potrzebują Włochy. Ogłosił zarazem odłożenie definitywnej decyzji w tej sprawie. (Stooq)


4. KONGRES RODZIN W WERONIE

W ostatni weekend marca w Weronie odbył się XIII Światowy Kongres Rodzin. Jest to impreza organizowana przez przeciwników aborcji i promotorów tzw. tradycyjnej rodziny. Dużo się na ten temat mówiło w mediach, opinia publiczna i politycy w tej sprawie również okazali się silnie podzieleni.

Premier Giuseppe Conte

pod wpływem presji różnych środowisk polecił wycofanie patronatu rządu nad zjazdem, a minister zdrowia Giulia Grillo nazwała kongres „imprezą skrajnej prawicy”, podkreślając, że niektórzy uczestnicy obrad i prelegenci porównywali na przykład homoseksualizm do satanizmu. (Strefa wolnej prasy)

Również jeden z włoskich wicepremierów, lider Ruchu Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle) i minister pracy – Luigi di Maio wyraził swoją dezaprobatę wobec kongresu, twierdząc, że do tematu rodziny podchodzi się tam z nienawiścią, dyskryminacją, w sposób średniowieczny.

Na imprezie pojawił się z kolei drugi wicepremier, lider prawicowej Ligi i minister spraw wewnętrznych Matteo Salvini.

Patronat nad zjazdem objęło miasto, region, a także ministerstwo do spraw rodziny.

30 marca ulicami Werony przeszedł marsz przeciwko kongresowi i jego ideom, w którym wzięło udział przynajmniej 20 tysięcy osób.


5. BRAK SZCZEPIONKI? ZAKAZ WSTĘPU DO ŻŁOBKA I PRZEDSZKOLA

Do tej pory wystarczyło tylko oświadczenie rodziców, od 11 marca obowiązuje bezwzględny nakaz okazania zaświadczenia lekarskiego. Brak szczepień oznacza wykluczenie ze żłobka lub przedszkola. Jeśli chodzi o uczniów szkolnych, nieszczepieni zostaną wpuszczeni do szkół, ale ich rodzice będą musieli ponieść karę finansową w wysokości do 500 euro.

Więcej na temat obowiązkowych szczepień we Włoszech pisałam TUTAJ.


6. ZMIANY W PRAWIE DO OBRONY KONIECZNEJ

We Włoszech uchwalono nowe prawo związane z obroną konieczną (legittima difesa). Oto, jakie zmiany przewiduje:

  • Nowe prawo nie oznacza, że przestaje istnieć przestępstwo polegająca na nieumyślnym nadużyciu prawa do obrony koniecznej (reato di eccesso colposo di legittima difesa), ale poszerza zakres sytuacji, w których użycie broni palnej w przypadku włamania jest dozwolone.
  • Gdyby osobie działającej w obronie koniecznej zostało zarzucone nadużycie tego prawa, państwo gwarantuje takiej osobie darmowe wsparcie prawne.
  • Przestaje obowiązywać dotychczasowa koncepcja proporcjonalności między przestępstwem a obroną (il concetto di proporzionalità tra offesa e difesa).
  • Wyklucza się karalność (la punibilità), jeśli osoba działająca w obronie własnej znajdowała się w stanie poważnego wzburzenia wynikającego ze znalezienia się w niebezpieczeństwie (in stato di grave turbamento derivante da una situazione di pericolo).
  • Niedozwolone jest gonienie włamywacza czy strzelanie do niego w momencie, gdy już został unieruchomiony.
  • Zostają zaostrzone kary za rabunek (il furto) i włamanie (la violazione di domicilio). Aby otrzymać wyrok w zawieszeniu, przestępca będzie musiał wypłacić ofierze odszkodowanie.

Podobno w tej chwili tylko w Stanach Zjednoczonych prawo do użycia broni jest łagodniejsze.


7. UKRAINA VS. AL BANO

Al Bano – znany włoski piosenkarz jako persona non grata na Ukrainie. (Najprawdopodobniej) ze względu na swoje pro-Putinowe sympatie (w tym poparcie aneksji Krymu do Rosji w 2014 roku) znalazł się na czarnej liście Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (wraz z ponad innymi ponad 140 nazwiskami, wśród których także Gerard Depardieu, Steven Seagal czy Fred Durst) jako osoba stanowiąca zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

Obecność na owej czarnej liście ma skutkować podobno zakazem wstępu na teren kraju oraz ograniczeniem materiałów medialnych na temat artysty.

Ta kuriozalna wiadomość okazała się gratką dla internetów, które gromko wyśmiały idę zagrożenia, jakie Al Bano miałby stanowić dla Ukrainy. Poniżej mój zdecydowany faworyt :-)

włoski piosenkarz Al Bano na czarnej liście Ukrainy
(Źródło: Jenus)

Część ukraińskich parlamentarzystów chciałaby, aby do czarnej listy dołączył również inny znany włoski muzyk Toto Cutugno (to ten od piosenki sono un italiano, un italiano vero…), który swoją drogą w 2013 na Ukrainie został okrzyknięty ni mniej ni więcej ale Człowiekiem Roku.


8. RZYM – ZAMKNIĘTE STACJE METRA

Ważna informacja dla osób, które w ciągu najbliższych miesięcy wybierają się do Rzymu i chciałyby skorzystać z udogodnień w postaci komunikacji miejskiej. Warto w swoich planach wycieczkowych uwzględnić, że trzy ważne stacje w centrum Rzymu są obecnie zamknięte – chodzi konkretnie o przystanki linii A – Repubblica (w okolicach stacji Termini), Spagna (przy Schodach Hiszpańskich) i Barberini (pomiędzy Repubblica a Spagna). Nie zapowiada się, żeby przynajmniej jedna z nich została otwarta przed połową maja.


9. PODWYŻKA CEN W KOLOSEUM

Kolejna nieprzyjemna wiadomość, również z Rzymu. Od 1 listopada wzrośnie cena biletu “basic” za wstęp do Koloseum. Bilet ważny 1 dzień będzie kosztował 16 euro (obecnie jest to 12 euro) i będzie obejmował konkretnie wstęp do takich atrakcji jak Koloseum, Palatyn i Forum Romanum. W ofercie pojawi się też bilet tzw. “full experience” w cenie 22 euro ważny przez 2 dni, z którym będziemy mogli zwiedzić Koloseum, Forum Romanum, Palatyn + kilka “bonusowych” miejsc Palatynu, jak np. Dom Liwii i Dom Augusta. A już teraz można skorzystać z biletu “Foro Palatino Super” w cenie 16 euro, który zawiera te same atrakcje, co “full experience”, ale bez Koloseum.

 

 

 
 
 
Visualizza questo post su Instagram
 
 
 

 

Un post condiviso da Damiano Rocchi (@dr.hero89) in data:


10. RYANAIR Z KATOWIC DO WŁOCH

Dobra wiadomość dla pasjonatów Włoch z południa Polski. Ryanair otwiera bazę na katowickim lotnisku i od sezonu zimowego 2019/2020 uruchamia loty między innymi do Włoch. Od przełomu października/listopada polecimy z Katowic do Bolonii (2 razy w tygodniu), Brindisi (2 razy w tygodniu) i Katanii (również 2 razy w tygodniu).


11. PLAŻE APULII – STOP DLA PLASTIKU

Od najbliższego sezonu letniego w apulijskich kąpieliskach nadmorskich będzie obowiązywał zakaz serwowania jedzenia i picia w plastikowych jednorazówkach. Nie znajdziemy już tam plastikowych kubeczków, słomek czy talerzyków. Wyjątek będą stanowić butelki z wodą.

Rozporządzenie obowiązuje zarówno plaże prywatne, jak i te publiczne. Apulia to pierwszy region we Włoszech, który zakazał używania plastiku na plażach, wyprzedzając jednocześnie o 2 lata dyrektywę europejską, zgodnie z którą od 2021 ma zostać zakazana sprzedaż wielu plastikowych jednorazówek.


12. GRZYWNA ZA KLAPKI W CINQUE TERRE

Inny, nowy, ale równie chwalebny zakaz, od 1 kwietnia obowiązuje w liguryjskim Parku Narodowym Cinque Terre. Za wejście na teren parku w klapach czy balerinach (słowem – butach nieadekwatnych do trekkingu, bo tym właśnie, a nie spacerem po plaży, są wycieczki po Cinque Terre) będzie można zostać obarczonym grzywną od 50 do nawet 2500 euro.

 

 
 
 
Visualizza questo post su Instagram
 
 
 

 

Un post condiviso da Travel & Lifestyle (@cherrielynn) in data:


Takie rozwiązanie ma służyć przede wszystkim bezpieczeństwu samych zwiedzających oraz uniknięciu kosztownych i problematycznych interwencji służb ratowniczych.


13. JAMES BOND W MATERZE

O Materze, miasteczku na południu Włoch, światowym dziedzictwie UNESCO i Europejskiej Stolicy Kultury 2019 wspominałam w lutym. Dziś mam dla was nowy news na jego temat – jeśli wybieracie się do Matery w bieżącym miesiącu, być może przydarzy wam się dodatkowa atrakcja, w postaci samego agenta 007. Tam właśnie bowiem mają być kręcone niektóre sceny najnowszej historii Jamesa Bonda, w którego ponownie wcieli się Daniel Craig.


14. WŁOSKA WYSPA NA SPRZEDAŻ

Jeśli macie akurat na zbyciu milion euro i nie za bardzo wiecie, co z nim zrobić, to warto może wziąć pod uwagę zakup prywatnej włoskiej wyspy – Isola delle femmine na Morzu Tyrreńskim tuż u wybrzeży Sycylii. Cena nie jest wcale tak absurdalna, bo tyle mniej więcej kosztuje podobno mieszkanie w Mediolanie. Zwróćcie też uwagę, że to jest promka! Wcześniej wyspa, kosztowała bowiem trzykrotnie więcej. Tyle że za taką cenę nikt na zakup się nie pokusił.


15. CZY ZIEMIA ABY NA PEWNO JEST OKRĄGŁA?

I na koniec dziwna teoria, o której we Włoszech ostatnio jest dosyć głośno. Na szczęście nie ze względu na ilość jej zwolenników, lecz na stopień absurdu i niedowierzania tych, dla których kształt Ziemi nie podlega dyskusji przynajmniej od kilkudziesięciu lat, czyli od pierwszej podróży człowieka w kosmos. Więcej na temat kuriozalnych teorii tak zwanych “płaskoziemców” (terrapiattisti) przeczytacie u niezawodnej Sabiny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top