okładka dzieje się we włoszech styczeń 2019

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #25

Drodzy Czytelnicy, przed wami pierwsze podsumowanie włoskich aktualności 2019 roku. Poruszam w nim tematy bardziej i mniej poważne, wśród których: bomba pod neapolitańską pizzerią, wizyta włoskiego wicepremiera w Polsce, inauguracja Europejskiej Stolicy Kultury i… chłopak do wynajęcia w Rzymie! Buona lettura!

 

  1. ARESZTOWANY TERRORYSTA CESARE BATTISTI

13 stycznia w Boliwii, po kilkudziesięciu latach wymykania się włoskim władzom, zatrzymany został włoski terrorysta Cesare Battisti (nie mylić z włoskim patriotą o tym samym nazwisku, żyjącym w latach 1875-1916, któremu w wielu miastach Włoch dedykowane są ulice).

64-letni obecnie Cesare Battisti był członkiem skrajnie lewicowego ugrupowania Zbrojni Proletariusze na rzecz Komunizmu (PAC). W latach 1978-1979 zamordował cztery osoby – dwóch zbrodni dokonał osobiście, w dwóch pozostałych był współsprawcą. Jego ofiarami byli dwaj policjanci, jubiler i kupiec. (TVN 24)

Na Battistim ciąży wyrok dożywocia. Przestępca został natychmiast ekstradowany do Włoch.


2. BOMBA POD SŁYNNĄ NEAPOLITAŃSKĄ PIZZERIĄ

Pod słynną pizzerią Sorbillo w zabytkowej częsci Neapolu podłożona została bomba. Do zdarzenia doszło w nocy, kiedy restauracja była zamknięta. Nikt nie odniósł obrażeń, ale szkody materialne szacuje się na kilka tysięcy euro. To nie pierwszy tego typu incydent w historii neapolitańskiej pizzerii – 5 lat temu lokal podpalono.

Do dziś nie wiadomo, kto był sprawcą pożaru, ani kto podłożył bombę. Gino Sorbillo, właściciel pizzerii, informuje, że nie otrzymywał żadnych pogróżek. Wypowiada się jednak w następujący sposób:

(…) hanno colpito un simbolo di legalità e rinascita: una bomba contro di me per avvertire tutti (…) credo sia in corso una guerra per nuovi equilibri tra clan, sembra una dimostrazione di forza.

(…) uderzono w symbol praworządności i odrodzenia – bomba przeciwko mnie, żeby ostrzec wszystkich (…) myślę, że trwa wojna o pozycje klanów, wygląda to na demonstrację siły.

 


Więcej na temat pizzerii Sorbillo możecie przeczytać TUTAJ.


3. WYJĄTKOWA LEKCJA O HOLOKAUŚCIE

W jednej ze szkół w Rawennie, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu (27 stycznia) odbyła się wyjątkowa lekcja. Po wejściu do sali nauczyciel kazał swoim nastoletnim uczniom podzielić się na dwie grupy: na tych urodzonych w Rawennie i przyjezdnych. Grupa z Rawenny (około połowa) miała ustawić się z dala od okien, w cieplejszej części sali przy grzejnikach i na tym kończyło się jej zadanie. Grupie przyjezdnych kazano z kolei ustawić się pod nieszczelnymi oknami, zdjąć wszelką biżuterię, paski, buty, a nawet okulary. Dziewczynom dodatkowo związać włosy tak, jak gdyby ich nie miały. Tej grupie nauczyciel oznajmił też, że od dziś nie mogą więcej przychodzić do szkoły.

W ten nietuzinkowy sposób nauczyciel chciał wzbudzić w nastolatkach emocje, refleksje na temat tego, co nie do pomyślenia, a co jednak się wydarzyło. Eksperyment miał być bodźcem do dyskusji na temat Holokaustu – do dyskusji głębokiej, opartej na prawdziwych emocjiach, a nie tym, co wiemy w teorii.

30 letni nauczyciel, Diego Baroncini, zwrócił uwagę również na brak reakcji ze strony grupy z Rawenny, która tłumaczyła swoje zachowanie faktem, że przecież on jest nauczycielem. Baroncini chciał pokazać swoim uczniom, że jeśli ten, kto rządzi, postępuje w sposób okrutny, to należy reagować.

Nauczyciel przeprowadził eksperyment po uprzedniej konsultacji z uczniami – nie byli zmuszeni do wzięcia w nim udziału. Dwie uczennice, której takiej chęci nie wyraziły, tylko biernie obserwowały.


4. BOCELLI W GDAŃSKU, HOŁD DLA ADAMOWICZA

26 stycznia w Gdańsku odbył się koncert Andrei Bocellego. Słynny włoski tenor oddał hołd zamordowanemu niespełna dwa tygodnie wcześniej prezydentowi miasta, Pawłowi Adamowiczowi. Artysta oznajmił, że chce zadedykować utwór-modlitwę wyjątkowej osobie. Za jego plecami wyświetlono wtedy czarno-białe zdjęcia Pawła Adamowicza z dopiskiem Panie prezydencie, nigdy o panu nie zapomnimy, a Bocelli wykonał „Ave Maria Pietas”.

Adamowicz był fanem śpiewaka i przy okazji poprzedniej jego wizyty w Gdańsku podarował mu spinki do mankietu z bursztynem. Na życzenie rodziny zamordowanego prezydenta na zakończenie uroczystości pogrzebowych w gdańskiej Bazylice Mariackiej odegrano słynne dzieło Bocellego, „Time to say goodbye”.

Gest tenora publiczność nagrodziła owacją na stojąco, a utworu wysłuchała w pełnym skupieniu.


5. WICEPREMIER WŁOCH MATTEO SALVINI W POLSCE

Matteo Salvini – wicepremier Włoch oraz minister spraw wewnętrznych – 9 stycznia odbył wizytę do Polski, gdzie spotkał się z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Joachimem Brudzińskim. Jak oświadczył minister Brudziński, dwaj politycy podczas rozmowy poruszyli takie tematy jak: współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, zwalczanie przestępczości zorganizowanej (w tym ustanowienie oficera łącznikowego polskiej policji w Rzymie), migracja.

Salvini spotkał się również z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

Włoskiemu wicepremierowi marzy się utworzenie osi Polska-Włochy, która mogłaby zastąpić tę francusko-niemiecką.

 


6. MATERA – EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2019

Jeśli macie w planach wizytę w Materze, południowym miasteczku w regionie Basilicata, znanym ze swej historycznej części Sassi obejmującej unikatowe domostwa wydrążone w skale (dziedzictwo UNESCO od 1993 roku), gdzie Mel Gibson nakręcił swoją “Pasję”, to teraz jest dobry moment. W ubiegłym miesiącu odbyła się bowiem inauguracja Matery jako Europejskiej stolicy kultury na rok 2019.

W planach na ten rok jest około 2 tys. imprez. Wykaz wydarzeń odbywających się w mieście znajdziemy na TEJ STRONIE (dostępnej zarówno w języku włoskim, jak i w angielskim).

 

 
 
 
Visualizza questo post su Instagram
 
 
 

 

Un post condiviso da 🇮🇹 Italian Flavors & Places 🇮🇹 (@italianlandscapes) in data:

A może jednak to wcale nie jest taki dobry moment na odwiedzenie Matery? Może będzie zbyt tłoczno? Władze miasta przewidziały ten problem i zaproponowały rozwiązanie. Jak podaje portal Onet:

Aby uregulować i kontrolować napływ organizatorzy rozpoczęli wydawanie specjalnych „paszportów” w cenie 19 euro. To nie tylko abonament uprawniający do udziału w wydarzeniach – posiadacze takiego dokumentu stają się „tymczasowymi obywatelami” miasta. Paszporty przyznawane są codziennie ok. 300 osobom. Władze miejskie zapewniają, że przyjmą wszystkich ich posiadaczy.

Jeśli ktoś z was był lub wybiera się w tym roku do Matery, niech da znać, jak sytuacja wygląda w rzeczywistości. Będę wdzięczna i ja i zapewne inni czytelnicy :-).

O mieście przeczytacie też w książce Gdzieś dalej, gdzie indziej, którą recenzowałam TUTAJ.


7. CHŁOPAK DO WYNAJĘCIA. W RZYMIE

Marzy ci się romantyczny wypad do Rzymu, ale jesteś singielką i nie masz z kim jechać i robić sobie sweet fotek pod Fontanną di Trevi? To już nie problem. Włoskie biuro turystyczne Roma Experience dodało do swojej oferty usługę o nazwie Insta-Boyfriend Rome Private Tour by Car, gdzie faceta można sobie wynająć na 3 godziny za jedyne 599 euro za osobę (jeśli jesteśmy gotowe podzielić się naszym mężczyzną z innymi, to cena staje się bardziej przystępna – max. to 7 uczestników jednej wycieczki, za którą zapłacimy łącznie 934 euro).

Jak wynika z opisu oferty na stronie biura, nie chodzi jednak o to, by spędzać romantycznie czas i wstawiać na Instagram zdjęcia z jakimś obcym typem (jak to by można wnioskować po nazwie). Ten obcy typ to angielskojęzyczny profesjonalny fotograf – w rzeczywistości więc oferowana usługa przypomina bardziej zwykłą sesję zdjęciową. I w moim odczuciu użycie określenia “boyfriend” w nazwie usługi to chwyt czysto marketingowy.


8. APTEKA LITERACKA

W małej toskańskiej miejscowości Gavinana otwarto wyjątkową księgarnię – swoistą literacką aptekę, w której klientom doradza się książki w zależności od ich stanów emocjonalnych. Autorka pomysłu, 35-letnia Elena Molini, na bazie swoich doświadczeń w pracy w księgarni dużych sieci, zauważyła, że 90% klientów prosi o rady, opierając się na swoich emocjach. Postanowiła więc wyjść na przeciw tym oczekiwaniom i otworzyła własny sklep. Zawsze jest gotowa wysłuchać zwierzeń swoich klientów i doradzić im adekwatną pozycję. A ci, którzy nie mają ochoty rozmawiać o swoich odczuciach, mogą skorzystać z kolorowej legendy, podzielonej na 60 kategorii odpowiadających różnym stanom ducha.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top