Włoskie aktualności 17

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #17

Kto będzie rządził we Włoszech? Jak lekarze walczą z fejkami? Co mają robić w Rzymie owce i kozy? Jak we Florencji “bawią się” fasolki? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym wydaniu cyklu Dzieje się we Włoszech poświęconym aktualnościom prosto ze słonecznej Italii. Nie zabraknie też wieści ze świata sportu i motoryzacji.

1. WŁOSI MAJĄ NOWY RZĄD

To najważniejszy news minionego miesiąca. Włosi po wielu perypetiach i niemal trzech miesiącach od wyborów parlamentarnych, nareszcie mają nowy rząd. Jest to rząd koalicji (zawartej już po wyborach) Ruchu Pięciu Gwiazd (Movimento 5 Stelle) i Ligii Północnej (Lega Nord). Na czele Rady Ministrów stanął niemal nikomu nieznany Giuseppe Conte. Szefowie rządzących partii, Luigi di Maio (Movimento 5 Stelle) i Matteo Salvini (Lega Nord) poza tytułami wicepremierów objęli odpowiednio teki Ministra Pracy i Ministra Spraw Wewnętrznych.

Oba ugrupowania przed wyborami nieszczególnie za sobą przepadały (mówiąc eufemistycznie), także zapowiada się ciekawie… Tymczasem Europa martwi się o włoską gospodarkę pod rządami populistów i eurosceptyków. Ja osobiście trzymam kciuki, żeby po prostu choć trochę się w tym kraju polepszyło.

Jeśli jesteście zainteresowani tematem, zachęcam do zapoznania się również z refleksjami Sabiny, autorki bloga Ratunku, Italia oraz z poprzednimi częściami mojego cyklu Dzieje się we Włoszech (edycja Marzec 2018 i Kwiecień 2018), w których też pisałam o włoskich wyborach.


2. SZOKUJĄCA KAMPANIA WŁOSKICH LEKARZY

Włoscy lekarzy postanowili wypowiedzieć wojnę medycznym fejkom, które mogą okazać się dla chorych tragiczne w skutkach. Mowa o sytuacjach, w których ludzie wynajdują w Internecie różne bzdurne kuracje z niewiarygodnych źródeł, a potem się w ten sposób “leczą”, kończąc być może nawet i w grobie… Do tego właśnie obrazu odwołują się włoscy lekarze. Ich kampanię określono jako szokującą, ponieważ wykorzystuje obrazy nagrobków, których epitafia brzmią “Nie zaszczepili mnie ze strachu przed autyzmem”, “Leczyłem raka sodą oczyszczoną”, czy „Kupiłem w sieci 'cudowne’ lekarstwo”. Jak wyjaśnia Filippo Anelli, prezes związku krajowych izb lekarskich, tę szokującą formę kampanii wybrano po to, aby obywatele przestali lekceważyć zagrożenie i po informacje o zdrowiu zaczęli sięgać do wiarygodnych źródeł.

kampania włoskich lekarzy
„Nie zaszczepili mnie ze strachu przed autyzmem.”

3. ZMARŁ REŻYSER ERMANNO OLMI

7 maja 2018 zmarł znany włoski reżyser Ermanno Olmi. Miał 86 lat. Olmi nazywany był “wizjonerem”, “gigantem kina”, “mistrzem człowieczeństwa”. W 1978 roku za swoje najsłynniejsze dzieło “Drzewo na saboty” (film rozgrywający się na wsi, w którym występują mówiący w dialekcie amatorzy z okolic Bergamo, rodzinnych stron autora) otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Z kolei za film “Legenda o świętym pijaku” w 1988 roku został nagrodzony Złotym Lwem na festiwalu w Wenecji. Styl filmowy artysty wywodził się z neorealizmu, Olmi był bardzo przywiązany do tematyki społecznej. Na jego twórczość znaczący wpływ miała głęboka wiara i nauczanie Kościoła katolickiego.


4. 101 EDYCJA GIRO D’ITALIA

W dniach 4-27 maja odbyła się 101. edycja jednego z najsłynniejszych wyścigów kolarskich na świecie, Giro d’Italia. W klasyfikacji generalnej zwyciężył brytyjczyk Chris Froome. W tym roku w wyścigu nie brał udziału żaden Polak.

Tegoroczna trasa Giro d’Italia była dość kontrowersyjna, ponieważ rozpoczęła się w Jerozolimie. To pierwszy przypadek w historii kolarstwa, gdzie jeden z trzech najważniejszych wyścigów (Tour de France, Giro d’Italia, La Vuelta) startuje spoza Europy. O powodach takiej a nie innej decyzji pisałam TUTAJ.

trofeum giro d'italia w asyżu 2018

Finisz wyścigu w Rzymie nie budził już tak wiele kontrowersji, ale nie obyło się bez negatywnych opinii. I to ze strony samych kolarzy, którzy skarżyli się na fatalny stan dróg. Z obawy o swoje bezpieczeństwo niektórzy uczestnicy wyścigu zagrozili, że wezmą udział w tym ostatnim etapie tylko symbolicznie, “spacerując” na rowerach, a nie rzeczywiście się ścigając. W konsekwencji protestu, postanowiono, że wyniki z ostatniego etapu będą brane pod uwagę tylko częściowo.

start giro d'italia w asyżu 2018

O historii Giro pisałam przy okazji zeszłorocznej, jubileuszowej edycji wyścigu. Zapraszam TUTAJ po zdjęcia i mnóstwo ciekawostek. Z wpisu dowiecie się chociażby dlaczego miasta, przez które przejeżdża wyścig są przystrajane na różowo.


5. MILLE MIGLIA

Z dwóch kółek przesiadamy się teraz na cztery. W dniach 16-19 maja miało miejsce Mille Miglia (a w zasadzie Mille Miglia Storica), czyli wyścig-parada historycznych samochodów sportowych wyprodukowanych przed 1957. Pierwsze edycje wyścigu odbyły się w latach 1927-1957. Był to najprawdziwszy wyścig wytrzymałościowy przebiegający drogami publicznymi na trasie Brescia-Rzym-Brescia, o długości ok. 1600 km, czyli 1000 mil (stąd nazwa – mille miglia). Dziś właściwa nazwa to Mille Miglia Storica, ponieważ w 1977 roku wydarzenie zostało wznowione, ale mogą brać w nim udział tylko pojazdy epokowe. W tegorocznej edycji rajdu po raz kolejny wziął udział także team z Polski. Mille Miglia to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji ;-).

włoski wyścig mille miglia


6. PŁONIE AUTOBUS W RZYMIE

Zwiększając liczbę kółek i wracają do mankamentów rzymskiej infrastruktury… 8 maja w pobliżu Fontanny di Trevi autobus przewożący pasażerów stanął w płomieniach. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, kierowcy udało się wszystkich ewakuować, choć obrazy wyglądają przerażająco…

Jak podaje Il Corriere della Sera, przyczyną pożaru było zwarcie instalacji elektrycznej.


7. RZYM ZATRUDNIA OWCE I KOZY

Zostajemy przy Rzymie i jego problemach. Tym razem problemem jest brak personelu, który zająłby się koszeniem rzymskich trawników. Dwa przetargi na utrzymanie zieleni ogłoszone w lipcu 2017 zostały zablokowane ze względu na niezgodność z obowiązującymi normami, a tymczasem trawa rośnie, i rośnie i rośnie… Tym bardziej, że tegoroczna wiosna była wyjątkowo deszczowa. Władze włoskiej stolicy postanowiły uprać się z problemem w sposób dość alternatywny (choć stosowany już wcześniej w Ferrarze i Turynie), “zatrudniając”… owce i kozy!

owce mają kosić trawę w rzymie

Zwierzaki “koszą” już trawniki w parku Caffarella, teraz chce się rozszerzyć ich działalność na inne parki i ogrody Wiecznego Miasta. Burmistrzyni Rzymu, Virginia Raggi podkreśla, że takie rozwiązanie stosuje się już np. w Berlinie.

Rozwiązanie może i kuriozalne, ale ma swoje dobre strony – jest ekologiczne i mniej hałaśliwe ;-) Cóż powiedzieć, i owca syta, i Rzym cały!


8. FASOLKI NA ZJEŻDŻALNI

Bardziej niż kozie i owcze kosiarki kuriozalny wydaje mi się eksperyment przeprowadzany właśnie we Florencji. Na dziedzińcu jednego z najsłynniejszych w mieście pałaców, Palazzo Strozzi, ustawiono dwie 20-metrowe kręte zjeżdżalnie. Zwiedzający pałac proszeni są o zjechanie ze zjeżdżalni z… doniczką fasolki w dłoniach! Naukowcy chcą sprawdzić, jak rośliny reagują na nasze emocje. Po każdym zjeździe badane są parametry fotosyntetyczne oraz molekuły uwolnione przez  fasolki biorące udział w doświadczeniu. Następnie porównuje się je z parametrami roślinek, którym nie dostarczono tak ekstremalnych wrażeń.

Jeśli macie ochotę dodać swój wkład w rozwój nauki, odwiedzcie Palazzo Strozzi, a być może zostaniecie wybrani na “asystentów”. Macie czas do 26 sierpnia.


Jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na temat powyższych wiadomościach! Jak zapatrujecie się na nowy włoski rząd? Co sądzicie o kampanii włoskich lekarzy? A kozo-siarki i kosiark-owce? Hit czy kit? Piszcie, piszcie!

 

2 thoughts on “DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #17”

  1. Ja w tym roku zupełnie przegapiłam Giro, a bo nie było u nas teścia, który zawsze to oglądał :). Może ta kampania pomoże zrozumieć Włochom, że lepiej jednak się leczyć i wierzyć nauce niż szarlatanom. Dziękuję Ci za wzmiankę, zauważyłam literówkę- napisałaś „wiceministrów”, a powinno być „wicepremierów”. Wiadomo, mecze się zaczęły, to piszemy jednym okiem ;).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top