włoskie hity lata i wakacji 2018

WŁOSKIE HITY LATA 2018

Przyznam się bez bicia, że nie jestem jakąś zagorzałą fanką włoskiej muzyki. Jest kilka perełek, które czasem sobie nucę pod nosem, ale nie posiadam jakiejś swojej włoskiej playlisty, której słuchałabym z własnej woli.

Nie zawsze jednak tak to wyglądało. Do dziś pamiętam, kiedy (jakieś 10 lat temu) jadąc na rowerze w moich słuchawkach rozbrzmiewało: Giuliaaaaa, o mia caraaaaa… (link TUTAJ). To była włoska techniawka, która dziś pewnie by mi się nie spodobała, ale wtedy kojarzyła mi się wakacyjnie, z Włochami (choć nawet nie jestem pewna, czy poznałam ją we Włoszech, czy w Polsce…). Wtedy jednak jeszcze nie miałam Włoch na co dzień.

Stąd też pomysł na taki muzyczny wpis. Jeśli tego lata wybraliście się do Włoch, to pewnie obiły Wam się o uszy poniższe kawałki. I istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziecie mieć do nich sentyment, bez względu na ich wartość artystyczną. Czasem ciężko jednak odnaleźć zasłyszaną gdzieś piosenkę, zwłaszcza, jeśli nie znamy języka włoskiego na tyle, by dobrze zrozumieć i zapamiętać tekst, dlatego postanowiłam zebrać największe hity „do kupy”.

A jeśli nie byliście w tym roku na wakacjach we Włoszech, tym bardziej zachęcam Was do zapoznania się z poniższą playlistą – skoro Ty nie możesz pojechać do Włoch, niech Włochy przyjadą do Ciebie! ;-)

Ale zanim pozwolę Wam oddać się chillowi we włoskich klimatach, jeszcze tylko ciekawostka językowa. Po włosku na hit lata mówi się il tormentone dell’estate. „L’estate” to lato, a słówko „il tormentone” możemy sobie zinterpretować jako “zadręczacz”. Używa się go w odniesieniu na przykład do wyrażeń, zwrotów, wiadomości, czy właśnie piosenek, powtarzanych wręcz do znudzenia (TUTAJ włoska definicja). Raczej nie powiemy tak o ludziach. Określenie to zostało utworzone od czasownika “tormentare”, czyli “dręczyć, gnębić, prześladować”.

A teraz już lista hitów – kolejność przypadkowa! Moi osobiści ulubieńcy to numer 6, 11 i 15.

 

1. Italiana – J-AX & Fedez

 

2. Amore e Capoeira – Takagi & Ketra ft. Giusy Ferreri, Sean Kingston

 

3. Da sola / In the night – Takagi & Ketra ft. Tommaso Paradiso, Elisa

 

4. Da zero a cento – Baby K

 

5. Nera – Irama

 

6. Non ti dico no – Boomdabash & Loredana Bertè

 

7. Una Vita In Vacanza – Lo Stato Sociale

 

8. Faccio quello che voglio – Fabio Rovazzi

 

9. Nero Bali – Elodie, Michele Bravi, Guè Pequeno

 

10. D’estate non vale – Fred De Palma ft. Ana Mena

 

11. Cara Italia – Ghali

 

12. Bye Bye – Annalisa

 

13. Una grande festa – Luca Carboni

 

14. Amore a prima insta – Shade

 

15. Il mondo prima di te – Annalisa


Dajcie znać, czy kojarzycie powyższe piosenki i które najbardziej Wam się podobają! A może macie jakichś innych swoich ulubieńców, którzy nie znaleźli się na liście? Czekam na komentarze :-)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top