DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #57, #58, #59, #60

Być może zauważyliście, że przez ostatnie miesiące nie pojawiały się nowe wpisy w ramach poniższego cyklu. Bardzo mi przykro, ale po prostu się nie wyrabiałam. Mój wewnętrzny perfekcjonista nie pozwolił mi jednak przeskoczyć bezpośrednio z sierpnia do stycznia, a poza tym w międzyczasie pozbierałam trochę informacji i robiłam notatki i żal mi było, żeby ta praca poszła na marne. Dlatego też postanowiłam opublikować jeden zbiorczy wpis, w którym opisuję wydarzenia z czterech ostatnich miesięcy ubiegłego roku – od września do grudnia.

Podzieliłam informacje według miesięcy, choć wpis zaczyna się od omówienia dwóch kwestii, których nie dało się zamknąć w ramy tylko jednego miesiąca.

KORONAWIRUS WE WŁOSZECH

Jedna z tych kwestii to oczywiście sytuacja pandemiczna. W ciągu ostatnich miesięcy we Włoszech wiele się zmieniało w związku z covidem. Nie ma sensu pisać o tym, co nie jest już aktualne. W dużym skrócie, to, co liczy się obecnie najbardziej, to fakt, że we Włoszech obecnie, by zrobić praktycznie cokolwiek, trzeba posiadać tzw. super green pass, czyli poświadczenie o przebyciu choroby lub zaszczepieniu. Certyfikat po dwóch dawkach szczepionki ma ważność 6 miesięcy. Czyli – przykładowo, jeśli drugą dawkę przyjęliście w czerwcu i nie otrzymaliście jeszcze trzeciej, to we Włoszech zrobicie praktycznie tylko zakupy spożywcze. Nie możecie wsiąść do autobusu ani wejść do restauracji (dotyczy to również stolików na zewnątrz), chyba że po odbiór jedzenia na wynos. To tylko niektóre z wielu ograniczeń dla niezaszczepionych. Włosi wprowadzili również obowiązek szczepienia dla osób 50+. Noszenie maseczek jest obowiązkowe wszędzie, również na zewnątrz. W środkach transportu i niektórych miejscach zamkniętych (takich jak np. kina czy sale koncertowe, gdzie narażamy się na kontakt z większą grupą ludzi), obowiązkowe są maseczki typu FFP2.

Dobra wiadomość dla podróżujących z krajów UE do Włoch jest taka, że osoby zaszczepione i ozdrowieńcy od 1 lutego nie muszą dodatkowo wykonywać testu przed wjazdem na teren kraju. Taki wymóg obowiązywał przez kilka miesięcy, ale wygasa 31 stycznia.

Po szczegółówe informacje i aktualizacje na temat zasad panujących we Włoszech odsyłam Was tutaj: KORONAWIRUS WE WŁOSZECH – INFORMACJE DLA PODRÓŻNYCH (italiapozaszlakiem.com) oraz na profil Kierunek Włochy na Facebooku i/lub Instagramie.


PORWANIE EITANA

W maju ubiegłego roku doszło we Włoszech do okropnej tragedii. Zerwała się kolejka linowa przewożąca 15 osób. Ocalała tylko jedna z nich – 5 letni chłopiec o imieniu Eitan, który jednak w katastrofie stracił rodziców, braciszka oraz dwoje pradziadków. I na tym jego tragedia się nie skończyła.

Gdy chłopiec doszedł do siebie po długiej operacji, został wypuszczony do domu swojej cioci (siostry ojca), która została wyznaczona przez sędziego jako opiekunka prawna. W międzyczasie do Włoch z Izraela przybył dziadek chłopca (Eitan urodził się w Izraelu, ale wychowywał we Włoszech). 1 września dziadek porywa Eitana – zabiera go na lotnisko w Szwajcarii i prywatnym lotem kierują się do Tel Awiwu.

Ciocia z Włoch leci do Izraela i chce zabrać chłopca z powrotem. W Izraelu rozpoczyna się proces, który ma ustalić, czy Eitan wraca z ciocią do Włoch, czy zostaje z dziadkami. Tymczasem mają podzielić się opieką nad dzieckiem pół na pół… Wreszcie 25 października sędzia z Tel Awiwu orzeka, że chłopiec ma wrócić do Włoch.

Na początku grudnia mały Eitan wrócił do cioci i wreszcie może zacząć powoli odzyskiwać stabilność. Sam chłopiec jest szczęśliwy z powrotu do Włoch.


GRUDZIEŃ 2021

WYBUCH GAZU NA SYCYLII

W ostatnim miesiącu 2021 roku na Sycylii doszło do tragicznego wydarzenia, w wyniku którego zginęło 9 osób. A właściwie 10, licząc jeszcze nienarodzonego Samuela, który miał przyjść na świat kilka dni później…

Chodzi o wybuch rurociągu z metanem w miejscowości Ravenusa. Ciała wszystkich zmarłych zostały wydobyte z gruzów i teraz czas na dochodzenie prokuratury w sprawie nieumyślnego spowodowania katastrofy i śmierci.


ZAWALENIE DŹWIGU W TURYNIE

Do równie tragicznego wydarzenia doszło w grudniu w Turynie. W wyniku zawalenia się dźwigu zginęło trzech robotników. Poszkodowanych zostało również troje przechodniów.


PATRICK ZAKI ZWOLNIONY Z ARESZTU

Na szczęście w ostatnim miesiącu ubiegłego roku znalazło się miejsce również na dobre wiadomości. Z egipskiego aresztu – po 22 miesiącach – zwolniony został Patrick Zaki, Egipcjanin studiujący na uniwersytecie w Bolonii. Gdy przyleciał do Kairu na wakacje do rodziny, został zatrzymany z powodu „rozpowszechniania fałszywych informacji”. Od tego momentu temat regularnie powracał we włoskich mediach.

Zdaniem Amnesty International zatrzymanie studenta miało związek z tematami, jakimi się zajmował (prawa człowieka i mniejszości seksualnych).

Bez wątpienia fakt, że Patrick Zaki został zwolniony z aresztu to dobra wiadomość, ale nie oznacza końca problemów. Kolejna rozprawa, w której będzie odpowiadać za rozpowszechnianie fałszywych informacji, ma odbyć się 1 lutego. Do tego czasu Zaki nie może opuścić terytorium Egiptu.


ALEX ZANARDI WRACA DO DOMU

Do domu natomiast wrócił uwielbiany przez Włochów sportowiec Alex Zanardi. O jego historii pisałam w 42. odcinku cyklu Dzieje się we Włoszech (w lipcu 2020) w związku z wypadkiem, któremu w tamtym czasie uległ.

Zanardi to kierowca rajdowy i kolarz, który w 2001 roku podczas wyścigów rajdowych uległ groźnemu wypadkowi, z którego cudem uszedł z życiem, ale stracił obie nogi. Jest on wielkim przykładem optymizmu i pozytywnego podejścia do życia. Po wypadku wrócił do aktywności sportowej i został czterokrotnym mistrzem olimpijskim w parakolarstwie. To wielki sportowiec i wielki człowiek.

Do drugiego wypadku doszło 19 czerwca 2020 roku podczas charytatywnej 3000 kilometrowej sztafety przebiegającej przez 14 regionów Włoch, w której miało wziąć udział 52 parasportowców. Według relacji świadków Zanardi stracił kontrolę nad rowerem, przewrócił się i wpadł na sąsiedni pas, gdzie zderzył się z jadącą ciężarówką. Doznał ciężkiego urazu głowy. Od tamtego czasu przez kilka miesięcy przebywał w śpiączce i cały czas znajdował się w szpitalu lub klinice. Przed sportowcem jeszcze długa rehabilitacja, ale fakt, że wreszcie został wypuszczony do domu oznacza zauważalny postęp i jest radosną informacją dla wszystkich Włochów.


LISTOPAD 2021

OBOWIĄZKOWE UBEZPIECZENIE NA STOKACH

W listopadzie włoskie media informowały o zmianie, która zainteresuje narciarzy i która obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku. Chodzi o wymóg posiadania polisy ubezpieczeniowej na stokach narciarskich. Karą za niedopełnienie obowiązku będzie mandat w wysokości od 100 do 150 euro oraz natychmiastowe odebranie skipassa. Polisę można wykupić na cały pobyt w górach (koszt na cały sezon to 46 euro) lub na dany dzień, przy zakupie biletu wstępu na stok (koszt to 2,50 euro). Wymóg nie dotyczy osób na nartach biegowych!

Wśród nowych przepisów pojawia się obowiązek noszenia kasku przez niepełnoletnich.


PAŹDZIERNIK 2021

SZCZYT G12 W RZYMIE

Pod koniec października w Rzymie odbył się szczyt G20, czyli spotkanie przywódców dwudziestu największych gospodarek świata, podczas którego rozmawiali oni między innymi o klimacie, środowisku i zrównoważonym rozwoju, jak i o ochronie zdrowia, w tym zwiększeniu dostępności szczepionek przeciw Covid-19.

Szczegółowy i klarowny opis wyników i postanowień szczytu znajdziecie na poniższej stronie:

Jak przystało na wizytę w Rzymie, nie obyło się bez wrzucenia monety do Fontanny di Trevi. :-)


KATASTROFA SAMOLOTU W MEDIOLANIE

W niedzielę 3 października na przedmieściach Mediolanu doszło do katastrofy, w wyniku której zginęło 8 osób. Mały prywatny samolot rozbił się o – na szczęście pusty – budynek.


SPŁONĄŁ HISTORYCZNY MOST W RZYMIE

W październiku w płomieniach stanął dziewiętnastowieczny historyczny most na Tybrze, Ponte dell’Industria zwany przez rzymian „żelaznym mostem” (ponte di ferro). Konstrukcja mostu została poważnie uszkodzona, ale na szczęście nikt nie został ranny. Ponte di ferro służył pierwotnie jako most kolejowy, później został przystosowany do ruchu samochodowego i pieszego.

Prawdopodobną hipotezą wydaje się, że źródłem pożaru była kuchenka gazowa używana przez bezdomnych zamieszkujących pod mostem.


ZMARŁ ANGELO LICHERI

To nazwisko pewnie niewiele Wam mówi, ale we Włoszech człowiek ten był uważany za bohatera, mimo że niestety nie udało mu się to, czego się podjął i wydarzyła się tragedia.

W czerwcu 1981 do bardzo wąskiej studni artezyjskiej, na głębokość około 60 metrów, wpadł 6-letni chłopiec, Alfredino. Akcja ratunkowa trwała 3 dni, ale w żaden sposób nie dało się go wydostać. Najbliżej sukcesu był właśnie Angelo Licheri, który dzięki swojej ekstremalnie smukłej posturze zmieścił się w studni i udało mu się dostać niżej, niż pozostałym ochotnikom. Udało mu się nawet złapać chłopca, ale ten niestety mu się wyślizgnął.

Angelo Licheri, di nome e di fatto, prawdziwy anioł, zmarł w wieku 77 lat.


NOBEL W DZIEDZINIE FIZYKI

Nobel w dziedzinie fizyki został w tym roku przyznany trzem uczonym. Laureaci to Syukuro Manabe, Klaus Hasselmann oraz Włoch Giorgio Parisi. Nagrodzony został ich „przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych zjawisk fizycznych”.

Powyższy mem jest związany z podwójnym znaczeniem słowa fisico w języku włoskim. Można je rozumieć zarówno jako „fizyk”, ale też jako „ciało, sylwetka, figura”. Zatem zdanie Ora possiamo dire tutti che abbiamo un fisico da Nobel. w praktycze można interpretować na dwa sposoby:

  • Teraz wszyscy możemy powiedzieć, że mamy fizyka zasługującego na nagrodę Nobla.
  • Teraz wszyscy możemy powiedzieć, że mamy figurę zasługującą na nagrodę Nobla.

KONIEC LINII LOTNICZYCH ALITALIA

14.10 odbył się ostatni lot włoskich linii lotniczych Alitalia. Przewoźnik od lat borykał się z problemami finansowymi, a panująca pandemia ostatecznie go pogrążyła. Pierwszy lot Alitalii odbył się w 1947 roku. Rolę czołowego włoskiego przewoźnika przejmie po Alitalii nowopowstała ITA.


RZEKOMY ZAKAZ ZAKŁADANIA MINIÓWEK

Szczerze mówiąc wolałabym w ogóle pominąć ten temat, bo w moim odczuciu to nic innego, jak rozdmuchana medialna burza w szklance wody, ale nie da się ukryć, że było o nim wyjątkowo głośno, a przecież zadeklarowałam się, że będę pisać nie tylko o najważniejszych, ale i o najgłośniejszych wydarzeniach z Włoch. Poza tym afera dotyczy Terni, miasta mojego chłopaka, więc poniekąd również mnie. Chodzi o rzekomy – podkreślam rzekomy – zakaz noszenia miniówek, wprowadzony w tym mieście przez burmistrza. Mówię „rzekomy”, bo tak zostało to przedstawione w mediach. Tak naprawdę rozporządzenie ma na celu walkę w prostytucją. Niestety nie udało mi się dotrzeć do samego źródła – nie znalazłam w sieci kompletnej treści rozporządzenia – ale w cytatach przytaczanych przez dzienniki nie ma mowy konkretnie o miniówkach czy dekoltach, ale o ubiorze nieprzyzwoitym (okazującym goliznę) i nieadekwatnym do miejsca, w którym się znajdujemy. Nie ma też wyraźnie mowy o kobietach, tekst dotyczy wszystkich osób. Warto zwrócić uwagę na okres obowiązywania rozporządzenia, który wiele tutaj mówi. Obejmuje on bowiem miesiące jesienno-zimowe od 1 października do 31 stycznia, kiedy to zwykle zakłada się na siebie więcej, niż zwiewną sukienkę. Myślę, że jest to informacja kluczowa, która świadczy o tym, że raczej nie chodzi o to, że patrole policyjne będą sprawdzać długość spódniczek przypadkowych kobiet. Poza tym, podobne rozporządzenia były ogłaszane też w innych miastach i nigdy z tego powodu nie było takiego rozgłosu. Według dziennika Il Tempo, w przypadku Terni stało się inaczej, ponieważ burmistrz Terni należy do prawicowej Legi (tej samej, co słynny Matteo Salvini).


WRZESIEŃ 2021

WYROK W SPRAWIE GANGU CASAMONICA

Po dwuletnim we wrześniu 2021 zapadł wreszcie wyrok w sprawie romskiego gangu Casamonica. Sędziowie uznali gang za organizację mafijną. Sąd pierwszej instancji skazał 44 osoby na łącznie 400 lat pozbawienia wolności. Wśród zarzutów znalazły się powiązania mafijne, handel narkotykami, pobicia, lichwa i nielegalne posiadanie broni.


SAN MARINO LEGALIZUJE ABORCJĘ

Co prawda nie jest to news dotyczący Państwa Włoskiego (gdzie aborcja niezależnie od przyczyny jest legalna od 1978 roku), ale myślę, że warto tak czy siak o nim wspomnieć.

W San Marino – enklawie zamieszkiwanej przez 33 tys. osób, położonej na terytorium Włoch – aborcja była jednak całkowicie zakazana od 1865 roku. 26 września 2021 odbyło się referendum, w którym za zalegalizowaniem aborcji opowiedziało się ponad 77% głosujących. Choć frekwencja była niewielka – w referendum wzięło udział 41% uprawnionych.

Przerwanie ciąży będzie możliwe do 12 tygodnia, a w przypadku wykrycia wad rozwojowych płodu lub zagrożenia życia matki lub jeśli wady rozwojowe płodu będą stanowiły poważne zagrożenie dla fizycznego lub psychicznego zdrowia kobiety, również po tym okresie.


PRZYPADEK SKRADZIONEJ ZDRAPKI

Być może słyszeliście już o tej kuriozalnej aferze, bo mówiło się o niej również w Polsce.

W Neapolu 70-letnia kobieta wygrała w zdrapce pół miliona euro i gdy przyszła po odbiór nagrody do tabaccherii (sklepiku z papierosami, który pełni między innymi również funkcję kolektury), właściciel sklepu uciekł z kuponem. Kobieta niezwłocznie powiadomiła policję. Za mężczyzną został wystawiony europejski list gończy, a wygrana została zabezpieczona przez urząd nadzorujący gry liczbowe. Złodziej szybko został zatrzymany na lotnisku w Rzymie.

Na tym jednak problemy się nie skończyły, ponieważ kobieta początkowo nie mogła odebrać zablokowanej nagrody. Na szczęście jednak ostatecznie prokuratura oraz urząd nadzorujący gry liczbowe, po dokonaniu niezbędnych ustaleń, „zwolniły” zabezpieczenie zdrapki i nagroda mogła zostać wypłacona przez prawowitą właścicielkę.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top