DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #56

Co miesiąc tworzę dla Was zestawienie włoskich aktualności. Poniższy wpis dotyczy najgłośniejszych wydarzeń i najważniejszych wiadomości z sierpnia 2021. Znajdziecie w nim między innymi ważne informacje odnośnie wymaganych we Włoszech paszportów covidowych.


ZMARŁ GINO STRADA, ZAŁOŻYCIEL EMERGENCY

13 sierpnia w wieku 73 lat zmarł włoski chirurg Gino Strada, założyciel organizacji pozarządowej Emergency, która zajmuje się udzielaniem bezpłatnej pomocy medycznej ofiarom wojen, min lądowych i biedy. Od początku istnienia (1994) organizacja pomogła 11 milionom osób, w takich krajach, jak – między innymi – Afganistan, Palestyna, Irak, Sudan, Angola, jak i w samych Włoszech.


ATAK HAKERSKI W LACJUM

Na samym początku sierpnia doszło do najniebezpieczniejszego ataku hakerskiego w historii Włoch, który sparaliżował (między innymi) system rejestracji na szczepienia w regionie Lacjum (ze stolicą w Rzymie). W sprawie ataku trwa śledztwo, ale do dziś – ponad miesiąc od incydentu – nie odkryto, kto za nim stoi.


PASZPORT COVIDOWY – NOWE WYMAGANIA

W zeszłym miesiącu pisałam, że od sierpnia wstęp do wielu różnych miejsc we Włoszech wymaga posiadania paszportu covidowego (czyli statusu ozdrowieńca, zaszczepienia lub negatywnego testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin). Od września paszport covidowy jest potrzebny również w środkach transportu, ale nie we wszystkich. Niezbędny jest on do podróży pociągami dalekobieżnymi typu pendolino i Intercity, samolotami, promami oraz autokarami międzyregionalnymi. Komunikacją miejską czy pociągami regionalnymi (przynajmniej na chwilę obecną) można przemieszczać się nie posiadając covidowej „przepustki”.

Dla większości moich czytelników bardziej gwoli ciekawostki, ale paszport covidowy, we Włoszech znany jako green pass, będzie wymagany również od studentów uczelni wyższych, jak i od całego personelu uniwersyteckiego i szkolnego.

W związku z paszportem covidowym chciałabym podzielić się z Wami również moim niedawnym odkryciem – portalem, na którym można znaleźć punkty wykonujące testy na covid w całych Włoszech. Jest on bardzo intuicyjny i dostępny zarówno w języku włoskim, jak i angielskim: Find COVID-19 Test Centre Locations in Italy


SYCLIA ZNÓW W ŻÓŁTEJ STREFIE

W związku ze wzrostem zakażeń przekładającym się na wzrost liczby zajętych łóżek szpitalnych Sycylia od 30 sierpnia jako jedyny obecnie region Włoch wróciła do strefy żółtej. Właściwie jedyna zmiana, która może zainteresować turystę, to obowiązek noszenia maseczek również na zewnątrz, gdy nie znajdujemy się w miejscach odosobnionych.


Sycylia to włoski region z najgorszymi statystykami pod kątem wyszczepialności.


POŻAR W MEDIOLANIE

Pod koniec sierpnia w Mediolanie wybuchł ogromny pożar, w którym spłonął 16-piętrowy wieżowiec. Mieszkańcy 70 mieszkań zostali błyskawicznie ewakuowani. Szczęśliwie obyło się bez ofiar.

Pożar wybuchł na 15 piętrze i szybko rozprzestrzenił się na pozostałe. Trwa dochodzenie mające na celu ustalenie przyczyn pożaru. Na początku brano pod uwagę hipotezę zwarcia elektrycznego, ale została ona ostatecznie wykluczona. Możliwe jest, że pożar został wywołany przez pozostawioną na balkonie butelkę, która skupiła promienie słoneczne na innym przedmiocie, który zajął się ogniem.

Śledczy koncentrują się nie tylko na przyczynie pożaru, ale także na materiale, z którego wykonano elewację budynku. Mieszkańców zapewniano, że jest on ognioodporny, lecz szybkość, z jaką rozprzestrzeniły się płomienie, wskazuje na coś zupełnie przeciwnego. Poza tym, mieszkańcy deklarują, że nie usłyszeli żadnego alarmu przeciwpożarowego, mimo że mamy do czynienia z budynkiem nowoczesnym, wybudowanym niewiele ponad 10 lat temu.

Jednym z mieszkańców wieżowca jest Mahmood, piosenkarz, który w 2019 roku wygrał festiwal piosenki włoskiej w Sanremo.


VALENTINO ROSSI KOŃCZY KARIERĘ

Najsłynniejszy na świecie motocyklista, dziewięciokrotny motocyklowy mistrz świata – 42-letni Valentino Rossi – ogłosił, że po zakończeniu bieżącego sezonu kończy karierę. Nie rezygnuje jednak ze sportu – prawdopodobnie przeniesie się za kierownicę czterech kółek.

Dwa tygodnie po ogłoszeniu decyzji o zakończeniu motocyklowej kariery, Rossi poinformował o innej wielkiej zmianie swojego życia – jego partnerka jest w ciąży. Para spodziewa się córki.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top