DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #55

Od 6 sierpnia we Włoszech obowiązuje paszport covidowy, po włosku zwany green passem, bez którego nie wejdziemy do wielu miejsc. To ważna informacja, ponieważ obowiązuje oczywiście również turystów. W poniższym wpisie, oprócz comiesięcznego podsumowania najważniejszych informacji, znajdziecie też informacje, do czego green pass będzie niezbędny oraz jakie wymogi trzeba spełnić, by go uzyskać.


ZMARŁA IKONA WŁOSKIEJ MUZYKI, RAFFAELLA CARRÀ

Artystka odeszła 5 lipca, miała 78 lat. Przyczyną śmierci była choroba, z którą ikona włoskiej muzyki zmagała się od pewnego czasu.

Możecie kojarzyć jej głos z filmu Wielkie piękno, w którym pojawił się remix jej piosenki A far l’amore comincia tu.


ZMARŁZMARŁ AKTOR LIBERO DE RIENZO

W lipcu w wieku 44 lat zmarł również włoski aktor Libero De Rienzo. Od początku jako przyczynę śmierci podawano atak serca, ale wszczęto w tej sprawie dochodzenie, tym bardziej, że w domu aktora znaleziono ślady heroiny. Aresztowany został diler, który miałby sprzedać aktorowi ostatnią dawkę. Autopsja nie wykazała jednoznacznie przyczyny zgonu, aby ustalić więcej należy poczekać na wyniki badań toksykologicznych.


POŻARY I POWODZIE

Ostatnie tygodnie są dla Włoch bardzo ciężkie pod kątem klimatycznym. Kraju nie oszczędził ani żywioł wody, ani ognia (choć tu prawdopodobnie bezpośredni udział mieli również ludzie). Ogromne pożary rozpętały się głównie na Sardynii, Sycylii i w Pescarze (na wybrzeżu Adriatyku).

Północne Włochy natomiast zmagały się z ulewami i powodziami. Najbardziej dotknięte zostały okolice jeziora Como.


STOP DLA WYCIECZKOWCÓW W WENECJI

Są też jednak i dobre wiadomości dla piękna Włoch. Ogromne statki wycieczkowe od 1 sierpnia nie wpłyną już do historycznej części Wenecji. Tak w lipcu postanowiła włoska Rada Ministrów, wydając odpowiedni dekret.

Ten proceder miał zostać ukrócony już kilka miesięcy temu (jak pisałam w kwietniu DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #51), ale w praktyce nie wyglądało to tak, jak powinno.


NOWE OBIEKTY UNESCO

Kolejna pozytywna informacja – w lipcu aż trzy włoskie obiekty zostały dopisane do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO! Są to portyki Bolonii, XIV-wieczne freski z Padwy oraz termy w Montecatini (w składzie obiektu o nazwie The Great Spa Towns of Europe).


MISTRZOSTWO EURO 2020!

Inny powód do radości i jedna z najważniejszych informacji miesiąca to oczywiście zwycięstwo Włochów w Mistrzostwach piłkarskich Europy EURO 2020. Włosi w meczu finałowym pokonali Anglików w rzutach karnych. Zdobyli ten tytuł po raz drugi w historii (ostatni raz miało to miejsce w 1968 roku).


COVID I GREEN PASS

Cieszyłam się oczywiście ze zwycięstwa Włochów, ale jednocześnie martwił mnie sposób, w jaki bardzo liczne grupy osób bez maseczek świętowało tłumnie na placach i w lokalach. Covid nagle zniknął niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, również z programów telewizyjnych. Nagle nikt nie oburzał się na tłumne zgromadzenia.

Gdy tylko jednak opadły pierwsze emocje, temat pandemii znów magicznie powrócił. Tym bardziej, że nie trzeba było długo czekać na efekty tego beztroskiego świętowania. Od początku lipca znów zaczęła podnosić się krzywa epidemiologiczna, do czego bez wątpienia kibice dołożyli cegiełkę. Od połowy lipca wzrastać zaczęła liczba osób aktualnie chorych. Obecnie dzienna liczba nowych zakażeń oscyluje wokół 5000, choć liczba zgonów nie wzrosła drastycznie – pozostaje na poziomie około kilkunastu dziennie. Włoski Instytut Służby Zdrowia informuje, że około 99% osób, które od lutego 2021 zmarło na covid, były to osoby niezaszczepione (lub nie w pełni zaszczepione).

Jako alternatywę dla ponownych zamknięć, rząd postanowił wprowadzić nowy dekret, który będzie obowiązywał od 6 sierpnia i który zezwala na wstęp do określonych miejsc tylko z paszportem covidowym (green passem). Ogłoszenie tych nowych wymogów wywołało protesty, ale też nagły skok liczby rejestracji na szczepienia (od 15 do 200% w zależności od regionu).

Poniżej przedstawiam najważniejsze informacje związane z obowiązywaniem paszportu covidowego.

DECRETO GREEN PASS 22 LUGLIO.pdf (rbl.ms)

FAQ – Certificazione verde COVID-19 (dgc.gov.it)

Green pass będzie potrzebny w następujących miejscach:

 • restauracje i bary ALE tylko wewnątrz – w ogródku można sobie spokojnie usiąść, a oprócz tego bez green passu można też spożywać przy barowej ladzie;
 • kina, teatry, koncerty, różnego rodzaju spektakle i wydarzenia sportowe;
 • muzea;
 • targi, kongresy, sagry;
 • kryte baseny, siłownie, SPA, centra termalne;
 • parki rozrywki;
 • sale gier;
 • konkursy publiczne.

Dyskoteki pozostają zamknięte, nie ma do nich wstępu nawet z zielonym certyfikatem.

Przynajmniej na chwilę obecną green pass nie obowiązuje w transporcie publicznym.

Co pozwala uzyskać green pass na powyższe potrzeby?

 • uzyskanie przynajmniej jednej dawki szczepionki (od tego momentu musi minąć przynajmniej 15 dni); w przypadku dwóch dawek green pass jest ważny już od dnia drugiej dawki i obowiązuje przez 9 miesięcy;
 • LUB okazanie negatywnego wyniku testu molekularnego lub antygenowego wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin;
 • LUB bycie ozdrowieńcem (taki certyfikat jest ważny 6 miesięcy od daty wydania).

Do wspomnianych celów green pass nie jest wymagany od dzieci poniżej 12 roku życia!


PRAWO GŁOSU DLA 18-LATKÓW

W lipcu ostatecznie przegłosowna została również reforma, przyznająca prawo głosu w wyborach do senatu obywatelom od 18 roku życia. Wcześniej senatorów wybierać mogły tylko osoby, które ukończyły 25 lat. Prawo będzie „aktywne” od najbliższych wyborów parlamentarnych.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top