DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #51

Poniższy wpis stanowi podsumowanie najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce we Włoszech w marcu 2021. Znajdziecie w nim najciekawsze informacje związane z pandemią covid-19, ale też – między innymi – wiadomości ze świata kultury. Dowiecie się również, jakie powody do radości ma Wenecja.

COVID-19 WE WŁOSZECH – SYTUACJA

Jak co miesiąc podsumuję dla Was najważniejsze informacje w związku z pandemią koronawirusa. Dla rozluźnienia atmosfery pojawią się w tej części również humorystyczne i pozytywne akcenty.

Zacznijmy od mema, ironizującego na temat hasła, którym Włosi pokrzepiali się na początku pandemii i lockdownu – andrà tutto bene, czyli „wszystko będzie dobrze”. Po roku od swoich „urodzin” nie jest już ono takie popularne…

[„Wszystko będzie dobrze” kończy rok!]

Drugi mem nawiązuje do przeciągającego się przymusowego zamknięcia różnorakich lokali, głównie gastronomicznych, ale gra też na tytule nowego włoskiego serialu o słynnym rzymskim piłkarzu Francesku Tottim, który brzmi Speravo de morì prima („Miałem nadzieję, że umrę wcześniej” – Uwaga! Jest to tytuł w dialekcie rzymskim, w standardowym włoskim zdanie brzmiałoby Speravo di morire prima).

[“Miałem nadzieję, że otworzę wcześniej. Serial o działalnościach gospodarczych.” Partita IVA to dosłownie „numer VAT”, ale potocznie nazywa się tak właśnie działalność gospodarczą.]

Myślę, że można zacząć lekko uśmiechać się również na widok krzywej epidemiologicznej. Jak widać, zaczyna ona delikatnie opadać. Dziennie we Włoszech wykrywanych jest średnio między 10-20 tysięcy zakażonych, ale trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że Włosi wykonują ogromne ilości testów (zwykle ponad 300 tys. dziennie).

SZCZEPIENIA

Kwestia szczepień zasługuje na osobny akapit, ponieważ z różnych powodów jest to obecnie najgorętszy temat.

Przede wszystkim, oto, jak przedstawia się obecnie przebieg kampanii szczepionkowej. 14,15% populacji otrzymało przynajmniej jedną dawkę, 6,24% populacji otrzymało już obie dawki.

Odporne noworodki

Dobre wieści. We Włoszech przyszły na świat dwie dziewczynki, w których krwi zaraz po urodzeniu wykryto obecność przeciwciał na covid-19. Ich mamy, lekarki, zostały zaszczepione w trzecim trymestrze ciąży.

AstraZeneca wstrzymana (i wznowiona)

Podobnie jak w kilku innych krajach Europy, we Włoszech szczepionki AstraZeneki zostały czasowo wstrzymane ze względu na pojawiające się po jej podaniu przypadki zakrzepicy. Po kilku dniach szczepienia AstraZeneką zostały jednak wznowione. Europejska Agencja Leków potwierdziła, istnieje związek między podaniem preparatu, a występowaniem zakrzepicy, dodając jednak, że jest to bardzo rzadki skutek uboczny i że korzyści przewyższają ryzyko. W związku z faktem, że dotychczas przypadki zakrzepicy pojawiały się głównie u młodych kobiet, włoski minister zdrowia rekomenduje stosowanie preparatu AstraZeneca wobec osób powyżej 60 roku życia (szczepienie pozostałych osób tym preparatem nie jest jednak zabronione). Prezes Najwyższej Rady Zdrowia (organ doradczy przy włoskim ministerstwie zdrowia) uspokaja jednocześnie osoby młodsze, które przyjęły już pierwszą dawkę AstraZeneki, zwracając uwagę, że wszystkie dotychczasowe przypadki zakrzepicy pojawiły się w ciągu 14 dni od podania pierwszej dawki, nigdy po drugiej. Nie ma więc powodu do obaw i można spokojnie przyjąć planowaną drugą dawkę.

AstraZeneca „zmienia” nazwę

W międzyczasie AstraZeneca zmieniła nazwę na Vaxzevria. A właściwie, preparatowi po prostu tę nazwę nadano. Można powiedzieć, że dotychczasowa „AstraZeneca” («Covid-19 AstraZeneca vaccine») była nazwą roboczą. Firma farmaceutyczna podkreśla, że proces nadawania lekowi nazwy zachodzi w sposób odseparowany od procedury wprowadzenia go do użytku i że nie jest niczym wyjątkowym, iż preparat otrzymuje nazwę już po wprowadzeniu na rynek. AstraZeneca zapewnia, że nie jest to żadna marketingowa próba oddalenia od społeczeństwa wątpliwości, które ostatnio pojawiły się w związku z przypadkami wystąpienia zakrzepicy u osób, które przyjęły szczepionkę.

Oprócz nazewnictwa zmienia się też treść ulotki. Zostały dodane następujące akapity:

Pełny tekst starej ulotki: ulotka_AstraZeneca.pdf (agh.edu.pl)

Pełny tekst nowej ulotki: PIL_Vaxzevria_2021-03-23.pdf (astrazeneca.pl)

Fakt, że nadanie nazwy (a w powszechnej opinii publicznej „zmiana” nazwy) nastąpiło akurat w momencie, w którym niektóre kraje zapobiegawczo wstrzymały szczepienia AstraZeneką nie umknął internetowej ironii.

Włochy blokują eksport do Australii

Zanim jeszcze wybuchła cała panika w związku z AstraZeneką, na początku marca Włochy zdecydowały zablokować eksport 250 tys. dawek szczepionki do Australii. Jak podaje portal Onet:

Zgodnie z przyjętym pod koniec stycznia systemem kontroli eksportu, firmy, które mają zobowiązania kontraktowe wobec Unii Europejskiej muszą wnioskować o specjalne zezwolenie, jeśli chcą wywozić swój produkt z terytorium UE. Szwedzko-brytyjski koncern farmaceutyczny AstraZeneca nie wywiązuje się z warunków umowy i dostarcza mniej szczepionek niż obiecał.

Komisja Europejska mogła sprzeciwić się tej decyzji, ale tego nie zrobiła.

Australia oczywiście nie była zachwycona, choć okazała pewne zrozumienie dla takiej decyzji Włoch. Z uwagi na fakt, że sytuacja covidowa w Australii jest zdecydowanie spokojniejsza (8 kwietnia na całym kontynencie było 5 nowych zakażeń, a w samych Włoszech ponad 17 tysięcy), ludność Australii zareagowała z uśmiechem i dystansem.

Inne ważne wiadomości związane ze szczepionką

16 kwietnia we Włoszech mają rozpocząć się szczepienia preparatem Johnson&Johnson.

Zaszczepienie się na covid-19 stało się obowiązkowe dla całego personelu medycznego (lekarzy, pielęgniarzy, farmaceutów itp.).

OIOM NA SZYNACH

We Włoszech powstał pierwszy w Europie pociąg-szpital. To oddział intensywnej terapii na szynach, gotowy przyjąć 21 pacjentów. Pociąg może podróżować po całej Europie. Jest on gotowy, by odciążyć oddziały intensywnej terapii tam, gdzie zajdzie taka potrzeba, transportując pacjentów chorych na covid-19 do innych placówek lub po prostu udzielając im pomocy na pokładzie.

KWARANTANNA!

I jeszcze ważna informacja dla osób, które planowały wyjazd do Włoch w kwietniu. Do końca miesiąca, wjeżdżając na teren Włoch trzeba przedstawić negatywny wynik testu wykonanego maksymalnie 48 godzin wcześniej, a oprócz tego odbyć 5-dniową kwarantannę, po czym należy ponownie poddać się testowi.

Informacje dla podróżujących do Włoch – Polska we Włoszech – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Aby mimo wszystko zakończyć temat pandemii z uśmiechem, mem nawiązujący do faktu, że przez świąteczną sobotę, niedzielę i poniedziałek całe terytorium Włoch zostało objęte czerwoną strefą, czyli (między innymi) w dużym stopniu została ograniczona możliwość przemieszczania się (tzn. z grubsza nie można było bez uzasadnionego powodu za bardzo oddalać się od miejsca zamieszkania).

[Zakaz wychodzenia w Wielkanoc nigdy nie działał…]

HOMOFOBICZNY ATAK W RZYMIE

Do agresji doszło pod koniec lutego, ale Włochy dowiedziały się o niej w marcu, gdy ofiary zdecydowały się zgłosić na policję. Rzecz wydarzyła się na jednej ze stacji rzymskiego metra. Całująca się para chłopaków została zaatakowana (werbalnie i fizycznie) przez innego mężczyznę, który przebiegł przez tory z przeciwległego peronu. Zdarzenie nagrał kolega zaatakowanej pary. Dzięki temu nagraniu oraz obrazom z monitoringu policji udało się zidentyfikować agresora.


KULTURA

FESTIWAL PIOSENKI WŁOSKIEJ W SANREMO

Na początku marca odbyła się 71. edycja festiwalu piosenki włoskiej w Sanremo. Ze względu na panującą pandemię, to była edycja inna niż wszystkie dotychczasowe. Po pierwsze, odbyła się bez publiczności. Innym bezprecedensowym elementem był fakt, że jeden z piosenkarzy (Irama) wziął udział w festiwalu nie pojawiając się fizycznie na scenie… Irama brał udział w próbach, które zostały nagrane i to one były puszczane w telewizji. W przeddzień festiwalu artysta trafił bowiem na kwarantannę (członek jego ekipy uzyskał pozytywny wynik testu). Według regulaminu Irama powinien był wycofać się z konkursu, ale Amadeus – dyrektor artystyczny festiwalu – postanowił zainterweniować i na szybko, za zgodą wszystkich pozostałych uczestników konkursu, regulamin zmieniono.

Covid podyktował też częściowo wybór gości, a właściwie jednej konkretnej osoby. Na deskach teatru Ariston pojawiła się Alessia Bonari – pielęgniarka, której zdjęcie z odciskami po maseczce obiegło świat w marcu ubiegłego roku. Jeśli myślicie, że internetowy hejt to fenomen ograniczony do Polski, niestety mylicie się – we Włoszech nie zabrakło tak zwanych leoni da tastiera (lwów klawiatury), który zarzucili Alessi chęć wylansowania się i zarobienia na koronawirusie. O rzeczywistych intencjach dziewczyny najlepiej świadczy fakt, że całą rekompensatę za uczestnictwo w festiwalowym wieczorze przekazała stowarzyszeniu zajmującemu się opieką paliatywną dla nieuleczalnie chorych w jej rodzinnym Grosseto (Toskania).

Abstrahując już od pandemii, stałym gościem i współprowadzącym był też znany piłkarz Zlatan Ibrahimović, który swoim charakterystycznym sposobem bycia wprowadził trochę humoru. Wygłosił też bardzo mądry monolog, do którego linkuję poniżej. Niestety na YouTubie można znaleźć tylko audio. Pod spodem zamieściłam link do występu na stronie RaiPlay (tam można włączyć sobie dodatkowo napisy po włosku). Nie wiem tylko, czy nagranie będzie dostępne poza granicami Włoch. W każdym razie, jeśli nie uda Wam się przesłuchać bądź zrozumieć całości, pozwolę sobie przytoczyć kluczowe zdanie, które warto wziąć sobie do serca:

Il fallimento non è il contrario del successo, è una parte del successo.

[Porażka nie jest przeciwieństwem sukcesu – jest częścią sukcesu.]

Festival di Sanremo – S2021 – Il monologo di Zlatan Ibrahimović sul „Perché Zlatan è venuto qui” – Video – RaiPlay

Czas przejść do clou, czyli do zwycięskiej piosenki. Festiwal wygrał młody rockowy zespół Måneskin z piosenką Zitti e buoni.

Osobiście lubię ten zespół i chętnie wybiorę się na jego koncert, gdy pojawi się taka możliwość. Szczerze mówiąc byłam pewna, że wygrają, jak tylko dowiedziałam się, że wezmą udział w festiwalu, zanim jeszcze usłyszałam którąkolwiek z piosenek.

Jak każdy zwycięzca Sanremo, Måneskin otrzymuje szansę udziału w festiwalu Eurowizji. Ciekawostką jest, że aby móc wziąć udział w europejskim konkursie, muzycy musieli usunąć z tekstu dwa wulgaryzmy. Inaczej zostaliby automatycznie zdyskwalifikowani.


HOUSE OF GUCCI

We Włoszech trwają zdjęcia do filmu reżyserii Ridleya Scotta House of Gucci. W jedną z głównych ról wcieli się Lady Gaga.

[Źródło Elle]

Premiera filmu ma odbyć się w listopadzie bieżącego roku.

Jako ciekawostkę dodam, że prawnuczka Guccia Guccego (założyciela domu mody) – Drusilla Gucci, bierze właśnie udział w reality show Isola dei famosi – „Wyspa sław”. Chodzi w nim o to, że grupa mniej lub bardziej sławnych ludzi musi przetrwać na bezludnej wyspie. Drusilla jest moim zdaniem bardzo sympatyczna i bardzo specyficzna – to mroczniara, która na biurku trzyma czaszkę kota znalezioną w lesie. Kibicuję jej, choć ona sama kiepsko się trzyma i najchętniej wróciłaby do domu.


ZŁOTY GLOB DLA LAURY PAUSINI

We wpisie na temat tego, jak uczyć się włoskiego ze słuchu wspomniałam o najnowszym filmie z Sophią Loren (dostępnym na Netflixie) – La vita davanti a sèŻycie przed sobą. Piosenka pt. Io sì stanowiąca motyw przewodni produkcji, którego współautorką i wykonawczynią jest słynna włoska piosenkarka Laura Pausini, została w marcu 2021 nagrodzona Złotym Globem za najlepszą oryginalną piosenkę.


WENECJA

W marcu Wenecja świętowała swoje 1600 urodziny i nie mogłaby wyobrazić sobie lepszego prezentu. Ogromne statki wycieczkowe wreszcie zostaną oddalone od najdelikatniejszych punktów Laguny Weneckiej.

Nie udało mi się znaleźć dokładnych mapek ze starym i nowym kursem, ale przedstawiając dosyć ogólnikowo i obrazowo, tak to mniej więcej wygląda. Na czerwono zaznaczyłam orientacyjnie dotychczasową trasę, na zielono – znów orientacyjnie – nową (choć – uwaga – tymczasową, w oczekiwaniu na definitywne rozwiązanie). Pewne jest, że na razie wycieczkowce będą cumować w porcie Marghera.

Pływające kolosy miały negatywny wpływ na ekosystem laguny a także zagrażały bezpieczeństwu zabudowy miasta.


Z WATYKANU

NIE DLA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA PAR HOMOSEKSUALNYCH

Kongregacja Nauki Wiary wydała oświadczenie, w którym orzeka, iż nie można udzielać błogosławieństwa parom złożonym z osób tej samej płci. Właściwie nie można udzielać błogosławieństwa jakimkolwiek parom „praktykującym seksualność” poza związkiem małżeńskim. A siłą rzeczy pary homoseksualne w takim związku znaleźć się nie mogą. Reasumując krótko motywację tej decyzji, nie można błogosławić grzechu, a poza tym udzielanie błogosławieństwa parom homoseksualnym mogłoby być mylnym sygnałem akceptacji małżeństw jednopłciowych przez Kościół.

Na szczęście nie każdy duchowny podziela taki punkt widzenia. We włoskich mediach mogliśmy przeczytać na przykład o proboszczu miasteczka Bonassola, który ogłosił, że nie będzie święcił palm, gdyż nie ma to sensu jako że na skutek obostrzeń antycovidowych nie odbyła się procesja upamiętniająca wejście Jezusa do Jeruzalem. Podkreślił jednak, że jest szczęśliwy iż ta decyzja zbiegła się w czasie z oświadczeniem Kongregacji. Duchowny przypomina, że Kościół i w przeszłości i obecnie błogosławi nawet broń, a odmawia błogosławieństwa miłości dwojga ludzi. Jest też oburzony faktem, że ta miłość wciąż nazywana jest grzechem. Stwierdza w końcu, że decyzja Kongregacji to większa strata dla Kościoła – pary homoseksualne obejdą się bez jego błogosławieństwa, bo ich miłości błogosławi sam Bóg.

Responsum della Congregazione per la Dottrina della Fede ad un dubium circa la benedizione delle unioni di persone dello stesso sesso (vatican.va)

PAPIEŻ OBCINA WYNAGRODZENIA KARDYNAŁOM

Kryzys spowodowany pandemią nie ominął murów Watykanu. Zamknięcie muzeów watykańskich w dużym stopniu wpłynęło na drastyczne ograniczenie wpływów Stolicy Apostolskiej i papież został zmuszony do obcięcia wynagrodzeń kardynałów, wyższych urzędników i kilku innych kategorii. Deficyt budżetowy Watykanu szacowany jest na 50 milionów euro.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top