Poniższy wpis stanowi podsumowanie ciekawych wydarzeń, które miały miejsce we Włoszech w kwietniu 2021. Znajdziecie w nim między innymi najważniejsze informacje związane z pandemią covid-19.
AFERA W DYPLOMACJI
Oficer włoskiej marynarki wojennej Walter Biot został aresztowany, po tym jak przyłapano go na gorącym uczynku w momencie przekazywania ściśle tajnych dokumentów rosyjskiemu wojskowemu dyplomacie w zamian za 5 tysięcy euro. Teraz ryzykuje 25 lat pozbawienia wolności. Natomiast dwóch urzędników rosyjskiej ambasady w Rzymie zostało wydalonych z kraju przez włoskie MSZ.
Jako odpowiedź na to posunięcie Włoch, miesiąc później Rosja uznała za osobę niepożądaną pracownika ataszatu wojskowego przy ambasadzie Włoch w Moskwie, nakazując mu opuszczenie kraju w ciągu 24 godzin.
- „Passava documenti segreti”. Militare italiano spia dei russi (il Giornale)
- Russia, espulso un diplomatico italiano (La Stampa)
- Oficer marynarki zatrzymany „na gorącym uczynku”. „Najpoważniejszy incydent od czasów zimnej wojny” (TVN24)
- Włoski oficer fotografował ściśle tajne dokumenty. „Rosjanom dał minimum, jakie mógł dać” (TVN24)
- Miesiąc po „najpoważniejszym incydencie od czasów zimnej wojny” Rosja wyrzuca włoskiego dyplomatę (TVN24)
STOP DLA CENZURY W KINEMATOGRAFII
Włoskie Ministerstwo Kultury definitywnie zniosło cenzurę w kinematografii. Jak możemy przeczytać na portalu TVN 24:
„Minister podpisał dekret, na mocy którego powołano komisję do spraw klasyfikacji filmów przy Ministerstwie Kultury. Jej zadaniem będzie sprawdzanie, czy są one przeznaczane dla odpowiedniej grupy wiekowej. Rozporządzenie to znosi możliwość cenzurowania dzieł kinematografii. Nie przewiduje już możliwości absolutnego zakazu wprowadzenia filmu do sal kinowych ani wycinania jego fragmentów bądź wprowadzania zmian.”
- Stop alla censura di Stato, arriva la Commissione per la valutazione film (Avvenire)
- Cinema, Franceschini: „Censura abolita definitivamente” (Adnkronos)
- Włoska kinematografia zrywa z cenzurą (TVN24)
CIĘŻARÓWKA ZAWISŁA NA TARASIE
16 kwietnia w sycylijskiej miejscowości Caccamo doszło do nietypowej interwencji strażaków. Musieli ściągnąć ciężarówkę, która niebezpiecznie zawisła na tarasie jednego z budynków. Mieszkańcy okolicznych domów zostali ewakuowani.
Nie udało mi się znaleźć wyjaśnień odnośnie tego, jak doszło do tej kuriozalnej sytuacji. Według informacji ze strony la Repubblica w ciężarówce miałyby zepsuć się hamulce. Kierowca pojazdu podobno oddalił się z miejsca zdarzenia i ślad po nim zaginął.
- Palermo, tir finisce sui tetti: sei famiglie sgomberate, allarme rientrato (la Repubblica)
- Ciężarówka zawisła na tarasie budynku (TVN24Bis)
COVID-19 WE WŁOSZECH
1. Przebieg pandemii
W zeszłym miesiącu pisałam, że patrząc na krzywą epidemiologiczną, można zacząć delikatnie się uśmiechać. Miesiąc później, czyli dziś, myślę, że można zacząć uśmiechać się coraz szerzej, choć wciąż z ostrożnością. Ze wzlotami i upadkami, ale generalnie obserwuje się tendencję spadkową w dziennym przyroście liczby zakażonych.
Przez cały kwiecień sukcesywnie obniżała się też liczba aktualnie zakażonych (czego nie było jeszcze widać w marcu).
2. Szczepienia
Na dzień 03.05.21 cykl szczepień przeciw covid-19 zakończyło 10,31% włoskiej populacji.
Włosi wykonują średnio około 400 tys. szczepień dziennie. Do tej pory 2 razy – 29 i 30 kwietnia – udało im się przekroczyć pół miliona dawek na dzień.
3. Luzowanie obostrzeń
W związku z polepszającą się sytuacją, od 26 kwietnia włoski rząd rozpoczął luzowanie obostrzeń.
Oto pierwsze najważniejsze zmiany:
- We Włoszech wracają żółte strefy (prawie wszystkie regiony mają obecnie na tyle dobre wyniki, by uzyskać taki status), co oznacza między innymi możliwość bezproblemowego przemieszczania się zarówno na obszarze regionu jak i między różnymi żółtymi regionami.
- Restauracje i bary mogą być otwarte zarówno w porze obiadu, jak i kolacji (którą Włosi jadają ok. 20:00), ale tylko z obsługą przy stoliku i na zewnątrz. Wciąż nie można wypić kawy przy ladzie.
- Otwarte zostały kina i teatry (oczywiście z ograniczeniem miejsc).
Wciąż obowiązuje jednak godzina policyjna między 22:00 a 5:00. Co oznacza, że możliwość zjedzenia kolacji w lokalu de facto wciąż pozostaje ograniczona. Jak wspomniałam, Włosi jadają kolację nie wcześniej, niż o 20:00, a lokale otwierają się nie wcześniej, niż o 19:30. Doliczając jeszcze czas potrzebny na powrót do domu, na zjedzenie kolacji pozostaje go niewiele. Włoski internet trochę śmieszkuje sobie z tej sytuacji. Mnie bardzo rozbawił ten mem (jeśli można go tak nazwać):
TŁUMACZENIE
Menu restauracji, uwzględniając godzinę policyjną o 22:
- Apetyczne gnocchetti wystrzeliwane do buzi z procy.
- Pyszne nuggetsy z kurczaka już przeżute, gotowe do przełknięcia.
- „Wskakiwacze do żołądka” po rzymsku (tu pojawia się gra słów – jest to przerobienie nazwy autentycznie istniejących kotlecików „saltimbocca”, którą dosłownie można by przetłumaczyć jako „wskakiwacze do buzi”).
- Kroplówka z domowego wina podawana w trakcie jedzenia.
- „Pośpiech sezonowy” – tu znów pojawia się gra słów. Normalnie w menu moglibyśmy znaleźć pozycję FRUTTA di stagione, czyli owoce sezonowe.
Żarty żartami, spotkałam się z taką interpretacją sprawy, że skoro można pójść na kolację do restauracji, to jest to uzasadniony powód przemieszczania się i można wrócić do domu po 22:00. Dla mnie jednak jest to trochę naciągane. Zresztą nie ważne, jak ja to widzę. Ważne, jak taki przypadek zinterpretuje policjant podczas ewentualnej kontroli. Jeśli dostaniemy mandat, to oczywiście możemy się od niego odwołać, tylko pytanie czy nie szkoda stresu i zachodu. I czy rzeczywiście ostatecznie zostanie nam przyznana racja. Ja osobiście bym nie ryzykowała.
W każdym razie około połowy maja kwestia godziny policyjnej ma być ponownie rozpatrywana i być może zostanie przesunięta na 23:00 lub 24:00. To zależy jednak od tego, jak się będzie rozwijała sytuacja.
- Coprifuoco alle 22 fino a quando? Cosa ha deciso il Governo (Money.it)
- Linea dura sul coprifuoco. Il Viminale smentisce la Gelmini (il Tempo)
- Il „double bind” del coprifuoco in zona gialla, ovvero il governo ha aggiornato le Faq (Verona Sera)
4. Przedłużenie kwarantanny i zakaz wjazdu
Mimo że we Włoszech luzowane są obostrzenia, przedłużony został obowiązek odbycia 5-dniowej kwarantanny po wjeździe na teren Włoch (jeśli przybywamy z kraju UE). Max. 48 godzin przed przyjazdem trzeba wykonać test, ale kwarantannę należy odbyć nawet posiadając negatywny wynik, a po jej zakończeniu ponownie poddać się testowi. Takie zasady obowiązują do 15 maja. Nie oznacza to jednak, że po tej dacie nie zostaną przedłużone. Tego jeszcze nie wiadomo. Decyzja o przedłużeniu obowiązku kwarantanny do 15 maja została ogłoszona dzień przed wygaśnięciem poprzedniego dekretu, więc do ostatniej chwili nic nie jest pewne.
Całkowity zakaz wjazdu do Włoch otrzymały natomiast osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Indiach lub Bangladeszu. Rezydenci Włoch mogą wrócić do swojego kraju, ale pod szczególnymi warunkami, do których należy odbycie 10-dniowej kwarantanny w covid-hotelu lub innym miejscu wskazanym przez władze sanitarne.
- Arrivi in Italia da Paesi Ue: il ministro Speranza proroga di nuovo la quarantena (l’Adige.it)
- Włosi zamykają się na podróżnych z Indii i Bangladeszu (TVN24Bis)
5. Pierwszy pociąg covid-free
We Włoszech ruszyły pierwsze pociągi „wolne od covidu”. To szybkie pociągi Frecciarossa kursujące między Rzymem a Mediolanem. Wpuszczane są do nich tylko osoby z negatywnym wynikiem testu wykonanego w ciągu ostatnich 48 godzin. Test można wykonać też bezpłatnie na stacji. Jeśli pasażer w teście wykonanym na stacji uzyska wynik pozytywny, może wystąpić o zwrot kosztów biletu.
Mimo testów, w pociągach covid-free obowiązuje te same zasady, co na pokładzie pozostałych pociągów – należy mieć założoną maseczkę, a usiąść można tylko w wyznaczonych miejscach.
Jeśli jednak chcecie podróżować między Rzymem a Mediolanem bez wykonywania testów, to spokojnie. Te zasady obowiązują obecnie tylko na dwóch kursach dziennie: 8:50 Roma Termini-Milano Centrale i 18:00 Milano Centrale-Roma Termini. Do każdego innego pociągu można wsiąść bez okazywania wyników testu.
- Nuovi Frecciarossa Covid free tra Roma e Milano (Trenitalia)
- Trenitalia, al via i treni „Covid-free”: cosa c’è da sapere (SkyTg24)
- Pociągi „wolne od koronawirusa” zaczęły kursować we Włoszech (Rynek Kolejowy)
6. Covid w próbkach z komunikacji miejskiej i supermarketów
We Włoszech w kwietniu zostały przeprowadzone kontrole sanitarne mające na celu wykrycie obecności śladów koronawirusa na newralgicznych punktach w środkach komunikacji miejskiej oraz supermarketach.
Jeśli chodzi o środki transportu, pobrano 756 próbek, z których 32 zawierały materiał genetyczny koronawirusa. Nie musi to jednak oznaczać, że wirus był aktywny i tym samym zdolny do zakażenia. Jego obecność świadczy jednak jednoznacznie, że danymi środkami transportu podróżowały osoby zakażone.
- Covid: campagna di controlli dei Nas su bus e treni locali (ANSA)
- Sprawdzili uchwyty, poręcze, siedzenia. W 32 próbkach „materiał genetyczny wirusa” (TVN24Bis)
Supermarketów zostało przebadanych z kolei 981. Wybrano te z największą liczbą klientów. Karabinierzy wykryli ślady koronawirusa w 18 próbkach na takich elementach, jak terminale płatnicze, przyciski na wagach, wózki czy koszyki na zakupy.