DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #61

W poniższym wpisie znajdziecie podsumowanie najważniejszych informacji z Włoch ze stycznia 2022. Zdecydowanie newsem miesiąca były wybory prezydenckie. Nie mogło też obyć się bez aktualizacji covidowej.

WYBRANY NOWY-STARY PREZYDENT

Na początku bieżącego roku zakończyła się 7-letnia kadencja prezydenta Republiki Włoch – funkcji, którą piastował 80-letni dziś Sergio Mattarella. Polityk po zakończeniu mandatu miał zamiar przejść na emeryturę, jednak w wyniku trudności w wyborze następcy, Mattarella ostatecznie postanowił „zlitować się” nad Włochami i zgodził się na przyjęcie drugiej kadencji, na którą został wybrany szóstego dnia wyborów w wyniku ósmej tury, jako jedyny kandydat, który był w stanie „pogodzić” różne opcje polityczne.

Aby zrozumieć impas, do jakiego doszło w wyborach prezydenckich we Włoszech, musicie wiedzieć, że w tym kraju prezydenta nie wybierają powszechnie obywatele, ale deputowani, senatorzy i delegaci regionów (łącznie około 1000 elektorów). Nie ma określonej liczby kandydatów, wśród których wybierać. Prezydentem może zostać każdy obywatel powyżej 50 roku życia, posiadający pełnię praw obywatelskich. Dlatego pojawiały się też pojedyncze głosy na… postacie showbiznesu. Wśród nich na przykład Al Bano. W artykułach w języku włoskim na temat wyborów prezydenckich przewijało się często określenie „fumata nera”, czyli „czarny dym”, co nawiązuje do wyborów papieża, gdzie czarny dym jest sygnałem, że nikt nie został wybrany.

Ostatecznie Sergio Mattarella, który w międzyczasie zdążył już wynająć sobie nowe mieszkanie, został wybrany na drugą turę 29 stycznia, a 3 lutego złożył przysięgę.


ZMARŁ SZEF PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO DAVID SASSOLI

11 stycznia zmarł David Sassoli, włoski dziennikarz i polityk, pełniący od 2019 roku funkcję szefa Parlamentu Europejskiego. Mężczyzna trafił do szpitala 26 grudnia ze względu „na poważne powikłania z powodu dysfunkcji układu odpornościowego”. Miał 65 lat.


12-LETNI CHŁOPIEC OFIARĄ AGRESJI O PODŁOŻU ANTYSEMICKIM

Niemal w przeddzień Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, obchodzonego 27 stycznia, w miejscowości Venturina Terme (Toskania) doszło do haniebnego incydentu. 12-letni chłopiec został zwyzywany, opluty i pobity przez dwie 15-latki. „Winą” chłopca miała być przynależność do żydowskiej rodziny. Sprawę rozgłośniła burmistrzyni miasta, zapewniając, że zrobi wszystko, by sprawa nie została zlekceważona i zamieciona pod dywan.


KLIF SCALA DEI TURCHI OFIARĄ WANDALIZMU

Ofiarą wandalizmu padł w styczniu wapienny klif znany jako Scala dei Turchi położony na południu Sycylii. Został on zabrudzony czerwonym proszkiem na bazie tlenku żelaza (co oznacza, że był to na szczęście materiał łatwy do usunięcia).

Klif częściowo został naturalnie oczyszczony przez morskie fale, a resztę domyła grupa lokalnych wolontariuszy.

Prokuratura szybko zidentyfikowała sprawców incydentu.

Scala dei Turchi to obiekt ubiegający się o wpis do listy światowego dziedzictwa UNESCO.


ESPRESSO KANDYDATEM DO NIEMATERIALNEGO DZIEDZICTWA UNESCO

Również włoskie espresso stara się o wpisanie na listę niematerialnego w tym przypadku dziedzictwa UNESCO. Oficjalna kandydatura została złożona w styczniu. O tym czy espresso rzeczywiście trafi na listę, zdecyduje Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu.


KORONAWIRUS WE WŁOSZECH

Wspominałam już o tym w zeszłym miesiącu, ale powtórzę, bo to dobra wiadomość – osoby zaszczepione oraz te o aktualnym statusie ozdrowieńca nie muszą już robić dodatkowo testów, aby dostać się na teren Włoch. Ten obowiązek wygasł 31 stycznia.

Zasadniczo w styczniu sytuacja związana z pandemią wywołaną przez covid-19 zaczęła się polepszać. Krzywa epidemiologiczna zaczęła wyraźnie opadać. Dzienna liczba ozdrowieńców zaczęła przewyższać liczbę nowych zakażonych, dlatego dzień po dniu liczba osób aktualnie chorych stopniowo opada.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top