włoskie aktualności

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH #4

Drodzy czytelnicy, przed Wami czwarta odsłona cyklu Dzieje sie we Włoszech. Tym razem poruszę 4 tematy, z których dwa szczególnie mogą zainteresować turystów podróżujących do Włoch. Będzie mowa o kryzysie linii lotniczych Alitalia, dochodzeniu w sprawie lawiny, która 18 stycznia br. runęła na hotel Rigopiano, procesie mafia capitale oraz o centurionach, z którymi można zrobić sobie zdjęcie pod Koloseum. Zapraszam do lektury!

 

 1. KRYZYS LINII LOTNICZYCH ALITALIA

Na początek pierwszy news istotny dla turystów. Być może doszły Was słuchy o problemach finansowych włoskich linii lotniczych Alitalia. Przewoźnik boryka się z tego typu problemami od dawna. 9 lat temu linie lotnicze zostały sprywatyzowane, ale to posunięcie raczej nie wpłynęło pozytywnie na sytuację finansową Alitalii. Jak oświadczył przedstawiciel związku Cub Trasporti Fabio Frati, od 2008 roku prywatyzacja doprowadziła do zwolnienia 12 tysięcy osób. Obecnie Alitalia traci około pół miliona euro dziennie.

24 kwietnia wśród pracowników tych włoskich linii lotniczych odbyło się referendum w sprawie planu rekapitalizacji i restrukturyzacji. W referendum głosowało 90% uprawnionych. Zdecydowaną większością głosów (67%) postanowili oni odrzucić ów plan, który oznaczał kolejną redukcję personelu i kosztów pracy.

No więc co teraz? Opcja nacjonalizacji przewoźnika raczej nie wchodzi w grę. Szef włoskiego rządu, Paolo Gentiloni, oświadczył, że „W sprawie Alitalii trzeba powiedzieć prawdę; już to mówiłem i teraz to powtarzam, nie ma warunków do nacjonalizacji”.

Najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest powołanie przez rząd zarządu komisarycznego lub sprzedaż przewoźnika. Jako potencjalnych kupców typowało się niemieckie linie Lufthansa bądź włoskiego przwoźnika kolejowego Trenitalia, ale obie firmy zdementowały pogłoski o chęci zakupu Alitalii. Obecnie 49 proc. udziałów mają linie Etihad ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

włochy aktualności włoskie alitalia

Niestety nie jest wykluczone bankructwo i upadek.

Na chwilę obecną linie zapewniają, że (przynajmniej w najbliższych dniach) loty nie będą odwoływane. Można również wciąż bookować nowe bilety, choć raczej nie można mieć 100% pewności, że owe loty rzeczywiście dojdą do skutku.

Alitalia na wyprzedaży. Agonia trwa. Czy ucierpią na tym podróżni? Polacy we Włoszech

Crisi Alitalia, cosa rischia chi viaggia? Ecco tutte le domande  Il Corriere della Sera

Capire la crisi di Alitalia Il post

 

 1. DOCHODZENIE W SPRAWIE LAWINY, KTÓRA RUNĘŁA NA HOTEL RIGOPIANO

W pierwszej, styczniowej odsłonie cyklu Dzieje się we Włoszech pisałam Wam o tragicznym wydarzeniu, jakie miało miejsce 18 stycznia 2017 w miejscowości Farindola – w wyniku wstrząsów spowodowanych trzęsieniami ziemi, na hotel Rigopiano runęła lawina, która pozbawiła życia 29 osób. Goście resortu byli świadomi zagrożenia, ale droga ucieczki została zablokowana przez fatalne warunki pogodowe. Do takiej sytuacji nie powinno było jednak w ogóle dojść. Dlaczego jednak doszło? Dziś prokuratura Pescary prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Podejrzanych jest sześciu, wśród których burmistrz miejscowości Farindola, Ilario Lacchetta oraz prezydent prowincji Pescara, Antonio di Marco. Zarzuca im się nieumyślne spowodowanie śmierci. Do osób, wobec których prowadzone jest dochodzenie, należało zapewnienie bezpieczeństwa zarówno gościom, jak i pracownikom hotelu. Drogi powinny były być przejezdne, a hotel ewaukowany.

Rigopiano, svolta nell’inchiesta: indagati il sindaco di Farindola e il presidente della provincia La Repubblica

 

 1. PROCES MAFIA CAPITALE

W listopadzie 2015 roku rozpoczął się proces wobec tzw. mafia capitale, czyli mafii stołecznej. Na jej czele stał Massimo Carminati, terrorysta i faszysta, mający m.in. na rękach krew ofiar zamachu w 1980 r. na dworcu w Bolonii, w którym zginęło 85 osób.

Na ławie oskarżonych zasiadają biznesmeni, gangsterzy i miejscy notable min. przewodniczący rzymskiego parlamentu i dyrektor wydziału mieszkaniowego. Dzięki ustawionym przetargom, z kasy miejskiej wyłudzono setki milionów euro. Mafia zarabiała m.in. na sprzątaniu miasta, komunikacji miejskiej, budownictwie, pomocy społecznej, a także na szeroko rozumianej pomocy dla imigrantów. Jak podaje Newsweek:

Na jednej z taśm udostępnionych przez prokuraturę słychać rozmowę mafijnego bossa z miejscowym politykiem: „Czy zdajesz sobie sprawę ile zarabiamy na imigrantach? To o wiele lepsze od handlu narkotykami. W tym roku zarobiliśmy 40 milionów. Większość na Cyganach, mieszkaniach socjalnych”.

Kilka dni temu rzymska prokuratura zarządała dla Carminatiego 28 lat pozbawienia wolności, a łącznie 515 lat dla 46 oskarżonych.

Mafia capitale, czyli jak Rzym wyplątuje się z ramion przestępczej ośmiornicy Tvp Info

Kryzys we Włoszech i drugi upadek Rzymu. Dlaczego Wieczne Miasto się sypie? Newsweek

Mafia Capitale, le richieste dell’accusa: „Condannare Carminati a 28 anni e Buzzi a 26” La Repubblica 

Mafia capitale, chiesti 28 anni per Carminati e 26 per Buzzi Il Messaggero

 

 1. ZDJĘCIA Z CENTURIONAMI

Ostatni news również prosto z Rzymu, ale tym razem iście turystyczny. Znów będzie można zrobić sobie zdjęcie z centurionami pod Koloseum. W grudniu ubiegłego roku pani burmistrz Wiecznego Miasta, Virginia Raggi, wydała zarządzenie, które zabraniało aktywności tych panów, którzy za kiczowatą fotkę potrafią zażyczyć sobie nawet 40 euro. Regionalny sąd administracyjny Lacjum postanowił jednak wstrzymać to zarządzenie, uznając legionistów za rodzaj artystów ulicznych.

zdjęcia z gladiatorami włochy

Roma, il Tar annulla l’ordinanza della sindaca Raggi contro i “centurioni”: “Non si può trattare come un’emergenza” Il Fatto Quotidiano

Via libera del Tar a centurioni e risciò in centro a Roma La Stampa

 

2 thoughts on “DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH #4”

 1. Magdalena Magdallenna Jerzmano

  Tjaaa…
  Akurat legionistów bym nie żałowala :/

  Fajnie wiedziec co we włoskiej trawie piszczy ;)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top