darmowe aplikacje do nauki języka włoskiego android iphone ios
Język włoski

10 APLIKACJI DO NAUKI JĘZYKA WŁOSKIEGO

Klasycznym sposobem na usprawiedliwienie się przed samym sobą, dlaczego nie uczymy się języka obcego jest rzekomy brak czasu. Pomyślcie sobie jednak, ile czasu człowiek spędza z telefonem w ręku, na przykład czekając na autobus czy windę, bezsensownie scrollując fejsbuka i tym podobne. Czas te można by spożytkować o wiele owocniej, na przykład korzystając z aplikacji do nauki języka obcego.

Nie potrzeba nosić ze sobą książek, notatek, czasem nie jest potrzebny nawet dostęp do Internetu. A nawet te 5-10 minut regularnej nauki przyniosą skutek. Cuda technologii ułatwiają nam życie, a ja ułatwię Wam je jeszcze bardziej, przedstawiając listę 10 darmowych (lub częściowo darmowych) aplikacji do nauki języka włoskiego. Aplikacje testowałam na systemie Android, szczerze mówiąc nie wiem, które z nich są dostępne również dla iphone’a, ale w tej kwestii liczę na Waszą pomocną dłoń w postaci komentarzy z informacjami na temat.

1. UCZ SIĘ WŁOSKIEGO Z BUSUU

Ocena na Play Store: 4,5
Język: polski
Cena: darmowa wersja demo / roczna wersja Premium 134,99 zł
Działa w trybie off line: tylko w wersji Premium

Aplikację Busuu umieszczam na pierwszym miejscu listy, ponieważ pomimo faktu, iż dość spora część kursu jest zablokowana w wersji darmowej, to zrobiła ona na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Jest przejrzysta, dopracowana, intuicyjna i pozwala uczyć się słówek w kontekście.

Kurs jest podzielony według klasycznych poziomów językowych (A1-B2). Każdy poziom dzieli się na kilkanaście lekcji, a te z kolei na kilka podtematów z różnymi rodzajami aktywności (fiszki, dialog, test). Dosyć spora część kursu jest jednak zablokowana w wersji darmowej. Istnieje opcja pobierania lekcji na telefon, aby korzystać z nich również w trybie offline, ale ta opcja jest dostępna tylko dla użytkowników Premium.

Portal Busuu posiada też swoją międzynarodową społeczność, która wzajemnie sobie pomaga. Ja sprawdzę komuś ćwiczenia po polsku, a ktoś inny sprawdzi moje po włosku.

Żeby korzystać z aplikacji trzeba się zarejestrować, ale można używać też swojego konta Facebook lub Google.

aplikacje do nauki włoskiego busuu


2. QUIZLET

Ocena na Play Store: 4,5
Język: polski
Cena: darmowa wersja podstawowa / roczna pełna wersja 19,99 euro
Działa w trybie off line: tak

Quizlet do świetna aplikacja do nauki z wirtualnych fiszek. Możemy tworzyć własne zestawy fiszek lub korzystać z zestawów stworzonych przez innych użytkowników. Do naszych fiszek możemy dodać również obrazki (możemy załadować swoje własne obrazki lub skorzystać z 10 milionów tych znajdujących się już w bazie aplikacji). Ale uwaga! Ta opcja jest dostępna tylko za opłatą (ulepszenie konta kosztuje 19,99 euro/rok) i tylko z poziomu komputera!

Korzystanie z aplikacji Quizlet wygląda następująco: najpierw się uczymy czytając i odsłuchując słówka czy wyrażenia, a potem możemy sprawdzić się w grze (na czas, więc jest adrenalina!) i/lub w teście z różnego rodzaju zadaniami.

Aby móc korzystać z aplikacji należy się zarejestrować lub zalogować przy pomocy konta fejsbukowego tudzież guglowego. Można korzystać w trybie off line z zestawów, które już raz otworzyliśmy. W trybie offiline można również dodawać lub edytować stworzone przez nas samych zestawy.

Można też dołączać do różnych klas. Zastanawiam się nawet, czy sama nie stworzyć takiej klasy dla czytelników bloga (czyt. Was) ;) Co Wy na to?

Quizlet aplikacja do nauki włoskiego

3. NAUKA WŁOSKIEGO 6000 SŁÓW (FUN EASY LEARN)

Ocena na Play Store: 4,6
Język: polski
Cena: darmowa
Działa w trybie off line: tak

Aplikacja robi pozytywne pierwsze wrażenie, jest estetyczna i wygląda na dopracowaną. Obejmuje następujące obszary tematyczne: Zakupy, Żywność, Jedzenie poza domem, Nauka, Praca, Transport, Sport, Czas wolny, Środowisko, Informacje, Przeglądaj słowa, Ludzie, Wygląd, Zdrowie, Dom, Usługi. Każda podzielona na kilka bardziej specyficznych podkategorii. Np. dział zakupy dzieli się na: centrum handlowe, supermarket, apteka, kwiaciarnia, kiosk z gazetami, cukiernia, inne sklepy. Na każdą podkategorię przypada ok 10-15 słówek

Wybieramy sobie zagadnienie, nad którym chcemy popracować. Będą nam się wyświetlać fiszki z obrazkami oraz podpisami po polsku i po włosku, a lektor będzie czytał po włosku. W prawym dolnym rogu ekranu możemy zmniejszyć tempo mówienia. Jest też opcja wymawiania słówek do mikrofonu, ale szczerze mówiąc, nie odkryłam jak to działa. Nie wiem, czy to mój telefon wariuje czy to jakieś niedociągnięcie w aplikacji, albo po prostu to ja nie rozumiem jak to obsługiwać. Naciskam mikrofon, wymawiam, ale nie dostaję żadnej informacji zwrotnej, czy powiedziałam dobrze, czy źle.

Kiedy uważamy, że ogarniamy już słówka z danej kategorii, możemy wybrać sobie grę, w której będziemy chcieli się sprawdzić. Mamy na przykład ćwiczenie Słuchaj&Wybierz, które polega na tym, że wyświetlają nam się 4 obrazki, lektor czyta słówko po włosku, a my musimy wybrać odpowiedni obrazek. Możemy robić sobie też ćwiczenia na miksie ulubionych słówek, na tych, które zdarzyło nam się pomylić, a także na wszystkich razem. Można też dosyć szczegółowo monitorować swoje postępy.

Zaczynamy od poziomu podstawowego. Na poziom średnio-zaawansowany można wskoczyć po zdobyciu 1000 kwiatków (każdy prawdiłowo rozwiązany miniteścik to 3 kwiatki) lub lajkując fanpage Fun Easy Learn na FB. Na poziom zaawansowany wskakuje się z kolei po zdobyciu 500 plastrów miodu lub śledząc profil aplikacji na Googlu. Plastry miodu zdobywa się na tej samej zasadzie, co kwiatki. Za dostęp do wyższych poziomów (bez lajkowania czy zdobywania kwiatków) możemy też zapłacić 10,99 euro.

Wadą aplikacji jest to, że pojawiają się błędy. Nie jest ich bardzo dużo, ale niestety nie można „ufać” aplikacji w 100%. Jeśli macie możliwość, sprawdźcie w słowniku znaczenie i rodzaj poszczególnych słówek, zwłaszcza, jeśli coś Wam nie gra. Mimo błędów, w generalnej ocenie pozytywnie oceniam tę aplikację. Wiadomo, że niedobrze jest się uczyć z błędami, ale nie jest ich znowu tak dużo, a aplikacja ma inne pozytywne aspekty. Pojawiają się też dość irytujące reklamy, ale moim zdaniem mimo wszystko nie opłaca się płacić za ich wyłączenie.

4. NAUKA WŁOSKIEGO – 5000 ZWROTÓW (FUN EASY LEARN)

Ocena na Play Store: 4,6
Język: polski
Cena: darmowa
Działa w trybie off line: tak

Nie będę się jakoś szczególnie rozwodzić nad opisem tej aplikacji, gdyż działa ona bardzo podobnie jak ta opisana wyżej, tyle że dotyczy nie pojedynczych wyrazów, ale całych zwrotów. Na chwilę obecną dostępny jest tylko poziom podstawowy.

5. POZNAJ JĘZYK WŁOSKI (ALI STUDIOS)

Ocena na Play Store: 4,7
Język: polski
Cena: darmowa wersja demo / roczna pełna wersja 179,99 zł
Działa w trybie off line: nie

Aplikacja znana również pod nazwą MONDLY. Sprawia bardzo dobre pierwsze wrażenie, wygląda na dopracowaną i rozbudowaną. Może nawet za bardzo rozbudowaną – miałam wrażenie, jak by potrzebna była jakaś instrukcja obsługi do korzystania z tej aplikacji. Moim zdaniem nie jest do końca logiczna. Znajdziemy w niej podobne aktywności jak w Duolingo (opis na końcu), ale jest ona od Duolingo mniej inteligentna i pozostawia pewien niedosyt…

Świetnie za to pozwala monitorować swoje statystyki, a także pozycję w rankingach (Polska / Świat / Znajomi).

Mimo wszystko pierwsze pozytywne wrażenie przy dalszym testowaniu aplikacji jednak trochę „ostygło”, choć wydaje mi się, że 15 zł za miesięczny dostęp to całkiem spoko cena biorąc pod uwagę fakt, że aplikacja jest dostępna po polsku. Angielskojęzycznym polecam jednak zachować pieniążki w kieszeni i korzystać z Duolingo, gdyż te dwie aplikacje są podobnie skonstruowane i prezentują podobny poziom. Ale nie upieram się, przetestujcie obie i sami zdecydujcie, która bardziej Wam podchodzi :)

6. FISZKOTEKA

Ocena na Play Store: 4,4
Język: polski
Cena: darmowa wersja demo / roczny dostęp do wybranego kursu 100-150 zł
Działa w trybie off line: tak

Typowa aplikacja do nauki z fiszek. Darmowa wersja próbna jest niestety bardzo okrojona, zawiera po 7 fiszek z danego zagadnienia na 20-40. Niestety brak zdań z przykładami użycia. Jeśli mam być bardzo czepialska, to pojawiają się też niestety drobne błędy, na przykład zapis *il attaccante, albo „la campagna” przeczytane jako *lo campagna.

W mobilnej wersji aplikacji brakuje mi trochę przejrzystości. No chyba, że to ja nie ogarniam. Próbuję się dobić do informacji jak by tu można było wykupić kurs włoskiego i szukam szukam i nic. Pojawia się tylko i wyłącznie zagadnienia podzielone tematycznie.

Na stronie internetowej kursy można natomiast wykupić bez problemu. Mamy do wyboru: Podstawowe słownictwo z języka włoskiego, 1000 najważniejszych rzeczowników po włosku, 300 najważniejszych określeń po włosku, 500 najważniejszych czasowników po włosku. Mam nadzieję, że po wykupieniu konkretnego kursu nie ma problemu z dostępem do niego również z poziomu aplikacji, aczkolwiek nie mogę tego stwierdzić w 100%, gdyż żadnego kursu nie kupiłam. Jeśli macie jakieś doświadczenia w tej kwestii, dajcie proszę znać w komentarzu.

Aplikacja działa w trybie off line, ale tylko w zakresie zagadnień, które zostały w ciągu ostatnich 7 otwarte z dostępem do Internetu. W trybie off line nie ma też możliwości wykonywania ćwiczeń wymowy.

Można założyć konto, ale nie trzeba. Założenie konta pozwala jednak na dostęp do aplikacji z różnych urządzeń. Działa i na Andoridach i na iphone’ach

Duży plus za bardzo fajny tryb samodzielnego tworzenia fiszek. Wystarczy wpisać słówko, a aplikacja sama je tłumaczy i dodaje obrazek, jeśli jest dostępny. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z proponowanego tłumaczenia, możemy je edytować.

7. IFISZKI+ WŁOSKI (EDGARD)

Ocena na Play Store: 4,6
Język: polski
Cena: darmowa wersja demo / dodatkowe zestawy po 9,90/14,90 zł
Działa w trybie off line: tak

Kolejna aplikacja do nauki z wirtualnych fiszek. Darmowa wersja demo zawiera 150 słówek (na temat W podróży A1-A2). Pozostałe, płatne zestawy to: 1000 najważniejszych słów i zdań (A1-A2), Nie gryzie (A1-A2), Zwroty konwersacyjne (A2-B1). Nie wykupiłam żadnego, więc nie wypowiem się na ich temat. Przed zakupem można jednak zapoznać się z dokładnym opisem danego zestawu.

Aplikacja podrzuca słówka do powtórki, możemy sobie ustawić częstotliwość tych powtórek, a także ilość powtarzanych słówek. Jest bardzo estetyczna, dopracowana, nie ma błędów ani reklam. Zdecydowaną jej zaletą jest fakt, że w wersji darmowej można dodawać swoje własne fiszki.

Mankamentem aplikacji jest moim zdaniem brak ćwiczeń utrwalających słownictwo. Mamy do czynienia po prostu z klasycznymi fiszkami, mamy przykłady zdań, wymowę, możemy się sprawdzić w myślach, a także za pomocą testu, który polega na wyborze właściwego tłumaczenia słówek, ale nic poza tym. Aplikacja jest przez to trochę monotonna. Podsumowując, w porządku, ale bez szału.

8. UCZ SIĘ WŁOSKIEGO

Ocena na Play Store: 3,8
Język: polski
Cena: bezpłatna
Działa w trybie off line: nie

Jako ostatnią aplikację dostępną w języku polskim przedstawię Wam jedną, na którą nie warto tracić czasu. To coś w zasadzie trudno nawet nazwać aplikacją, ponieważ jest to po prostu zbiór 10 kilkuminutowych filmików z You Tube’a ze zdaniami na zasadzie fiszek, które nie dają możliwości żadnej interakcji. Zdania są wyświetlane na ekranie w dwóch wersjach językowych, a następnie czytane przez włoskiego i polskiego „lektora”. O ile wymowa włoska jest w porządku, o tyle ta polska (najprawdopodobniej „zautomatyzowanego” pana i pani) tak działała mi na nerwy, że gdybym uruchomiła tę „aplikację” w celach naukowych, to porzuciłabym naukę po minucie.

Filmiki nie są zatytułowane. Dla niektórych można znaleźć wspólny wątek (powitania, jedzenie, szkoła, praca…), a dla niektórych nie… Po prostu zdania z kosmosu, bez ładu i składu.

Poza pierwszą lekcją słownictwo zdecydowanie nie dla początkujących. No chyba, że podczas wakacji we Włoszech, zamiast kupić bilet w kiosku wolicie sobie z kioskarzem pogadać o instrumentach smyczkowych tudzież dudach.

Niestety już od pierwszej lekcji pojawiają się błędy. Złe tłumaczenia formy grzecznościowej (formalna na nieformalną), złe tłumaczenie rodzajów, liczb, niektóre słówka są po prostu źle przetłumaczone.

Jedyny plus tej pseudo apki to to, że można poznać kilka ciekawych zwrotów (np. służbowych), ale to tylko dla osób bardziej zaawansowanych. Radzę w każdym razie zweryfikować polskie tłumaczenia. Generalnie rzecz biorąc, jak wspomniałam wcześniej, nie polecam.

9. MEMRISE

Ocena na Play Store: 4,7
Język: polski, angielski
Cena: wersja darmowa / roczna wersja Pro 118,08 zł
Działa w trybie off line: tak

W aplikacji Memrise możemy uczyć się włoskiego po polsku lub po angielsku. Oficjalne kursy autorstwa ekipy Memrise są w języku angielskim, te stworzone przez użytkowników dostępne są również w języku polskim. Dostęp do większości lekcji jest darmowy (roczny dostęp do wersji Pro to 118,08 zł). Jest ich do wyboru całkiem sporo i są dość zróżnicowane – zarówno pod względem poziomu, jak i czasu trwania. Przy każdym kursie znajduje się informacja, ile czasu potrzeba na jego ukończenie.

Pierwszym etapem każdego kursu jest „sadzenie” słówek na zasadzie nauki z fiszek i wykonywania krótkich ćwiczeń. W kolejnych lekcjach danego kursu nie tylko poznajemy nowe słówka, ale również systematycznie powtarzamy słówka „zasadzone” już w naszych głowach podczas poprzednich lekcji. Wiecie, żeby nie zwiędły ;). Przy niektórych słówkach pojawiają się skojarzenia, słowne lub obrazkowe (zwane memami), które mogą pomóc nam skojarzyć z czymś dane słowo i przez to lepiej je zapamiętać (tudzież „zasadzić”). Możemy też sami sobie taki mem dodać.

Aplikacja posiada wszystko to, czego potrzeba takiej aplikacji do motywowania do nauki – punkty, cele, odznaki, rankingi itp.

Można pobrać kurs na telefon i uczyć się również w trybie offline.

10. DUOLINGO

Ocena na Play Store: 4,7
Język: angielski
Cena: darmowa
Działa w trybie off line: nie

Na sam koniec wisienka na torcie. Duolingo, to aplikacja, w której jestem zakochana. Sama korzystałam z niej przy nauce norweskiego i od pierwszego użycia bardzo mi przypadła do gustu.

Kurs jest podzielony na różne zagadnienia gramatyczne i leksykalne. Zaczynamy oczywiście od tych najprostszych, np. od czasowników i rzeczowników życia codziennego. Aby móc przejść do kolejnych etapów, trzeba najpierw ukończyć poprzednie. Każdy etap jest podzielony na kilka lekcji. Jeśli czujemy się na siłach, możemy od razu przystąpić do testu z danego zagadnienia, bez wykonywania ćwiczeń z poszczególnych lekcji. Oczywiście rozwiązanie takiego mini testu bez nauki z aplikacji będzie możliwe tylko pod warunkiem, że coś już z tego włoskiego kojarzycie. Jeśli poprawnie rozwiążecie test, aplikacja „zaliczy” Wam zagadnienie, a po zaliczeniu wszystkich zagadnień z danego poziomu (na każdym poziomie mamy 1-3 zagadnienia), można przejść do poziomu kolejnego.

Przy pierwszym uruchomieniu wybieracie sobie Wasz „daily goal”, czyli dzienną dawkę nauki (5, 10, 15 lub 20 minut dziennie). Wersja „regular”, czyli standardowa to 10 minut nauki dziennie. Swój wybór możecie w każdej chwili zmienić. Następnie wybieracie, czy jesteście całkowicie początkujący, czy posiadacie już jakąś wiedzę z języka włoskiego i chcecie ją zweryfikować rozwiązując „placement test”

Fajne jest to, że aplikacja w miarę inteligentnie rozpoznaje błędy. Na przykład, jeśli nie postawi się akcentu nad literą, aplikacja uznaje odpowiedź za poprawną, ale przypomina, żeby zwracać uwagę na akcenty. Inteligencję aplikacji widać również w tym, że akceptuje więcej niż jedną odpowiedź (np. zarówno „Aspetti qualcuno” jak i „Stai aspettando qualcuno?” dla Are you waiting for somebody?). A jeśli popełni się błąd w lekcji, aplikacja po rozwiązaniu pozostałych zadań powróci do tych błędnych i będzie je proponować, aż nie zostanie podane prawidłowe rozwiązanie.

Można komentować lub czytać komentarze innych użytkowników, którzy dzielą się swoimi wątpliwościami, a także udzielają rad.

Zdecydowaną zaletą jest duża różnorodność ćwiczeń: wybieranie obrazków, tłumaczenie na angielski, na włoski, wybieranie par słówek (wersja angielska + wersja włoska), zapisywanie ze słuchu, powtarzanie na głos, wybór odpowiedniej formy czasownika. Bardzo fajną opcją jest „can’t listen/speak now”. Bardzo przydatna, kiedy na przykład uczycie się wtedy, kiedy nie powinniście (np. podczas jakiegoś spotkania czy wykładu) ;). Możecie wtedy ominąć słuchowe/mowowe ćwiczenia, a aplikacja nie będzie ich uznawała jako błędne – po prostu je zignoruje. Powrócą po godzinie.

Aplikacja zawiera też motywujące bajery, jak na przykład różne „odznaczenia”, które można zdobyć. Pierwsze, jaki zdobyłam testując tę apkę pod względem języka włoskiego to „Nocturnal”, za ukończenie lekcji po godzinie 22 ;) Można też dodawać znajomych, którzy również korzystają z aplikacji, aby z nimi rywalizować :)

Za ukończenie lekcji dostaje się 10 XP, za test 50 XP. Rozwiązując lekcje i testy zbiera się również sztabki, dzięki którym można wykupić różne bezużyteczne, ale sympatyczne bajery, lub bonusowe lekcje np. o słownictwie „podrywu” z bardzo sucharskimi tekstami :D

Aplikacja posiada dwa mankamenty: jest dostępna tylko w języku angielskim i nie działa w trybie off line. Na końcu każdej lekcji/testu pojawiają się też reklamy, ale nie są szczególnie uciążliwe.

Uwaga! Mimo, że chcecie uczyć się z tą aplikacją języka włoskiego, to znajdziecie ją pod hasłem „Angielski za darmo z Duolingo”!

duolingo aplikacja włoski android iphoneduolingo aplikacja włoski android iphone

Jak wspomniałam we wstępie, powyższe aplikacje przetestowałam na telefonie z systemem Android. Jeśli korzystacie z iphone’ów i mieliście do czynienia z tymi aplikacjami, bardzo proszę o komentarz. No i oczywiście bez względu na oprogramowanie, z którego korzystacie, jestem bardzo ciekawa Waszych opinii na temat opisanych „apek”. A może istnieją jeszcze jakieś, które pominęłam, a które warto byłoby polecić?