DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #28

Połowę ubiegłego miesiąca spędziłam w Polsce bez dostępu do włoskiej telewizji, lecz mimo to myślę, że udało mi się stworzyć dla was całkiem satysfakcjonujące zestawienie włoskich wydarzeń kwietnia.

Osobom, które po raz pierwszy spotykają się z tego typu artykułem spieszę z wyjaśnieniem, że Dzieje się we Włoszech to cykl, w którym od ponad dwóch lat co miesiąc podsumowuję najważniejsze/najgłośniejsze wydarzenia związane z Włochami.

Tym razem najwięcej miejsca poświęciłam zagadnieniom związanym z zanieczyszczeniem włoskich wód przez plastik (będą złe, ale i dobre nowiny!). Wśród pozostałych tematów, które poruszam, znajdą się między innymi groźby pod adresem znanych włoskich marek spożywczych, pijani maszyniści i śledztwo wobec włoskiego wicepremiera.

  1. GROŹBY POD ADRESEM FERRERO, LAVAZZY I VERGNANO

Do siedziby marki Lavazza, Ferrero i Caffè Vergnano (oraz paru innych firm spożywczych) dostarczono nadane z Belgii przesyłki z proszkiem oraz listem, w którym autor domaga się okupu w wysokości 300 tys. euro (w bitcoinach) pod groźbą zatrucia wytwarzanych przez marki kaw.

Autorzy listu, którzy sami przedstawiają się jako „biznesmeni” deklarują, że substancja zawarta w przesyłce to oleandryna, bardzo niebezpieczna trucizna. Grożą, że jeśli nie otrzymają żądanej kwoty, zaczną wprowadzać ją do produktów, które już znajdują się na półkach sklepowych.

Na miejscu zdarzeń pojawiły się wyspecjalizowane służby, które wszczęły dochodzenie. Fabryki nie wstrzymały produkcji, proszek został poddany analizie, ale jak podaje La Stampa, raczej nie jest on ani trujący, ani niebezpieczny.


2. MARTWY WIELORYB U WYBRZEŻY SARDYNII – W BRZUCHU 22 KG PLASTIKU

Plastikowe kubeczki i talerze, siatki foliowe, sieci i żyłki wędkarskie – oto, co zajmowało 3/4 żołądka 8-metrowej samicy kaszalota, odnalezionej pod koniec marca u wybrzeży Sardynii. Zdaniem ekspertów to właśnie 22 kg odpadów doprowadziło do śmierci zwierzęcia, którego zwłoki wyłowiono przy pomocy dźwigu strażackiego. Sprawa okazała się tym smutniejsza, że poza stosem odpadów w brzuchu wieloryba odnaleziono również rozkładający się ponad 2-metrowy płód…

Do włoskich mórz trafia codziennie 90 ton plastiku.


3. SAN TEODORO NA SARDYNII – MIASTO EKO

Z Sardynii napływają jednak również dobre wieści w kwestii plastiku. W miejscowości San Teodoro (północno-wschodne wybrzeże wyspy) 2. kwietnia wprowadzono dwa rozporządzenia na rzecz ochrony środowiska, przede wszystkim tego wodnego. Pierwsze z nich dotyczy rzucania na ziemię (a przede wszystkim na plażę) gum do żucia i niedopałków papierosów – za te pierwsze grozi mandat w wysokości 30-150 euro, za pet – dwa razy tyle.

Drugie rozporządzenie, które wejdzie w życie 1. czerwca, dotyczy zakazu używania i sprzedaży plastikowych siateczek i naczyń, które nie są biodegradowalne lub kompostowalne.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

 

Post udostępniony przez La Nuova Sardegna (@lanuovasardegna)

Poza tym, nacisk kłaść się będzie na edukację w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej w szkołach miasta tak, by dbałość o środowisko przez ograniczanie użycia plastiku stało się naturalnym odruchem, a nie narzuconym z góry obowiązkiem.


  1. KAMPANIA #StopSingleUsePlastic I USTAWA SALVAMARE

Jedno małe ekologiczne miasteczko to tylko kropla w morzu potrzeb wobec plastikowego tsunami? Owszem, ale okazuje się, że Włosi starają się walczyć z problemem na szerszą skalę. I to nie tylko objawowo, poprzez zakazy czy nakazy, ale u źródeł – zwiększając świadomość społeczną, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

Włoska organizacja non-profit Marevivo, która od 1985 walczy o ochronę mórz i ich zasobów, przy okazji Światowego Dnia Środowiska w 2018 roku wystąpiła z inicjatywą #StopSingleUsePlastic, z którą apelowała o podjęcie środków, które zakazywałyby używania różnego rodzaju plastikowych jednorazówek we wszystkich instytucjach.

W oczekiwaniu na oficjalne kroki ze strony rządu, Marevivo zachęcało (i zachęca) do przystąpienia do ruchu plastic free również szkoły i uniwersytety, jako miejsca, w których szczególnie kształtuje się świadomość młodych ludzi.

Do inicjatywy przyłączyły się liczne miasta i placówki, wśród których między innymi mój były uniwersytet La Sapienza w Rzymie oraz Roma Tre. W ramach ruchu plastic free uczelnie deklarują między innymi plan dystrybucji wśród studentów darmowych metalowych bidonów, zwiększenie liczby dystrybutorów z wodą bez plastikowych kubeczków czy instalację automatów z kawą z opcją bez kubeczka, by zachęcić do korzystania z własnych filiżanek.

 

Kolejną dobrą wiadomością jest przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy Salvamare o ochronie wodnego środowiska. Ustawa musi zostać jeszcze zaakceptowana przez parlament.

Dwa najważniejsze punkty, które przewiduje, to:

– zakaz wprowadzania na rynek jednorazowych plastikowych sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek i patyczków do baloników od 1 stycznia 2020 (czyli cały rok przed wejściem w życie unijnej dyrektywy o podobnej treści);

– obowiązek sprowadzania na ląd przypadkowo wyłowionych przez rybaków śmieci (obecnie rybacy są zmuszani do wyrzucania śmieci z powrotem do morza – w przeciwnym razie podlegaliby karze za nielegalny transport odpadów, zostaliby uznani za wytwórców odpadów i musieliby z własnej kieszeni ponieść koszty ich usunięcia).


  1. PIJANI MASZYNIŚCI W POCIĄGU FRECCIAROSSA

Kurs wysokiej prędkości pociągu Frecciarossa z godziny 5:17 dnia 28 kwietnia na trasie Brescia-Neapol został odwołany. Powód? Pijani maszyniści. Możliwej tragedii udało się uniknąć dzięki konduktorowi, który w porę zauważył dziwne zachowanie maszynistów, nie będących w stanie nawet otworzyć drzwi do pociągu. Wezwane zostały adekwatne służby porządkowe – polizia ferroviaria, których funkcjonariusze przeprowadzili badanie alkomatem. Obaj maszyniści uzyskali wynik pozytywny – jeden z nich, 35-latek, miał we krwi aż 1,95 promila.

Żadnemu z 67 oczekujących pasażerów nie pozwolono wsiąść do pociągu. Przetransportowano ich do pobliskiego Mediolanu, skąd mogli wyruszyć w kierunku Neapolu.

Przeowoźnik Trenitalia informuje, że to incydent bez precedensów.


  1. ŚLEDZTWO WOBEC WICEPREMIERA SALVINIEGO

Sycylijska prokuratura wszczęła śledztwo wobec wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego w sprawie bezprawnego przetrzymywanie (sequestro di persona) migrantów ze statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3. Jednostka w styczniu bieżącego roku przez 13 dni czekała na zgodę na zawinięcie do portu (Salvini zlecił zamknięcie włoskich portów dla organizacji pozarządowych, zbierających migrantów z łodzi i pontonów na Morzu Śródziemnym).

Prokuratura Katanii przekazała akta do specjalnego organu ­tribunale dei ministri (sąd zajmujący się łamaniem prawa przez ministrów i prezesa rady ministrów w zakresie pełnionych przez nich funkcji), do którego należy pierwsza decyzja odnośnie kontynuacji postępowania.

Wobec włoskiego wiceministra wszczęto już w tym roku dochodzenie w podobnej sprawie, które wtedy dotyczyło jednostki Diciotti. I w tamtym przypadku sprawa trafiła do najpierw do tribunale dei ministri, które do dalszego postępowania potrzebowało autoryzacji ze strony senatu – ten w wyniku głosowania takiej autoryzacji nie udzielił, przez co śledztwo zostało umorzone.


7. SPOTKANIE GIORGII MELONI Z JAROSŁAWEM KACZYŃSKIM

Na początku ubiegłego miesiąca w Warszawie odbyło się spotkanie między liderką włoskiej konserwatywnej partii Fratelli d’Italia – Giorgią Meloni – a Jarosławem Kaczyńskiem.

Rozmowa dotyczyła podobno głównie zbliżających się wyborów europarlamentarnych oraz ewentualnej możliwości współpracy po wyborach, a także „obecnej sytuacji politycznej w Europie, reformy Unii Europejskiej oraz współpracy między obiema partiami” (TVP Info).

Kilka miesięcy wcześniej (w styczniu br.) z prezesem PiS również w Warszawie spotkał się Matteo Salvini (pisałam na ten temat TUTAJ).

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top