Dzieje się we Włoszech 29 - Okładka

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #29

Cześć! Przed wami 29. część cyklu Dzieje się we Włoszech, w którym co miesiąc streszczam najgłośniejsze wydarzenia z włoskiego podwórka.

Tym razem mam niestety do przekazania wiadomości o mrożących krew w żyłach tragediach, ale żeby nie zrzucać na was takiego ciężaru od samego początku, to zaczynam od polityki, czyli od wyników wyborów do europarlamentu. We wpisie znajdziecie też kilka ciekawostek ze świata kultury, sztuki i… kościoła!

 

  1. WYBORY DO EUROPARLAMENTU

Jak w całej Unii Europejskiej, 26 maja 2019, również we Włoszech odbyły się wybory do Europarlamentu. Najwięcej głosów uzyskała partia jednego z obecnych wicepremierów Włoch, Matteo Salviniego – Lega (34,3%). Sam Salvini odniósł też indywidualne zwycięstwo, uzyskując 2,2 miliony głosów, nawet jeśli prawdopodobnie zostanie we włoskim rządzie. Na drugiej pozycji jest centrolewicowe Partito Democratico (22,6%). Ugrupowanie drugiego wicepremiera – Luigiego di MaioMovimento 5 Stelle – uplasowało się na trzecim miejscu, uzyskując 17% głosów. Wynik 8,7% uzyskała Forza Italia, co oznacza, że eurodeputowanym zostanie również były premier Silvio Berlusconi (który indywidualnie uplasował się na drugim miejscu po Salvinim, uzyskując ponad pół miliona głosów). Mandaty zdobyło także prawicowe ugrupowanie Fratelli d’Italia (6,4%).

Tutaj wyjaśniam pochodzenie słowa „unia”.

Frekwencja wyniosła 56%.

Salvini zapowiada, że będzie próbował zmienić i uratować Europę.


2. DZIECI POBITE NA ŚMIERĆ

W maju wydarzyły się we Włoszech dwie bardzo podobne w przebiegu i równie makabryczne i obrzydliwe tragedie. Zamordowana została dwójka dwuletnich dzieci, obydwoje przez swoich opiekunów. Sprawcą śmierci jednego z dzieci, do której doszło w Mediolanie, jest 25-letni ojciec, który przyznał się do winy.

Do drugiej tragedii doszło w Novarze. Niespełna 2-letni Leonardo podobno „spadł z łóżka”. W domu obecna była matka chłopca (która neguje udział w zbrodni) oraz jej partner. Obydwoje zostali zatrzymani.


3. ZAMORDOWANY OJCIEC

W okolicach Rzymu w wyniku ciosu nożem zadanego przez córkę zginął 41-letni mężczyzna, Lorenzo Sciacquatori. 19-letnia dziewczyna – Deborah Sciacquatori – próbowała bronić siebie, swoją mamę i babcię. Jej ojciec był pijany i agresywny. Kobiety próbowały uciec, ale im to uniemożliwił. Jak podaje portal Il Messaggero, gdy mężczyzna chwycił swoją partnerkę za szyję, jego córka chwyciła za nóż i przystawiła mu go do gardła prosząc, by się uspokoił. Mężczyzna jednak poruszył się i ostrze wbiło mu się pod ucho.

Dziewczyna nie chciała zabijać. Po zadaniu ciosu próbowała zatamować krwawienie, prosząc ojca, by jej nie zostawiał, deklarując, że go kocha. Na wieść o jego śmierci sama siebie nazwała potworem. Między innymi te okoliczności wpłynęły na decyzję sądu o zwolnieniu 19-latki z aresztu domowego i z zarzutów zabójstwa. Śledczy zdecydowali, że co najwyżej możemy mieć do czynienia z nadużyciem prawa do obrony własnej.

Tej nocy Sciacquatori nie po raz pierwszy przejawił agresywne zachowania. W 2014 roku matka Deborhy zgłosiła się na policję. Mężczyzna został aresztowany i pół roku spędził w więzieniu za przemoc oraz stawianie oporu wobec władzy.


4. REKORDOWO ZIMNY MAJ I „PODPALANIE” WINNIC

Na szczęście ten trudny okres przeszedł już do przeszłości, ale jego skutki wraz z rolnikami będziemy odczuwać zapewne jeszcze długo. Od 62 lat w maju nie było we Włoszech tak zimno.

Na północy kraju temperatury potrafiły spaść nawet poniżej zera. A to poważny szok, na przykład dla winorośli… Ich plantatorzy musieli uciec się zatem do spektakularnego acz niebezpiecznego rozwiązania, jakim jest ogrzewanie upraw palącymi się pochodniami. Ta metoda liczy sobie setki lat, jest skuteczna, ale trzeba przy niej zachować szczególną ostrożność, ponieważ o wymknięcie się płomieni spod kontroli nie trudno!


5. MERCATONE UNO – BANKRUCTWO SKLEPU

Pod koniec maja bieżącego roku sąd w Mediolanie ogłosił upadek spółki Shernon Holding, właścicielki znanej sieci sklepów Mercatone Uno, zajmującej się dystrybucją umeblowania.

Miejsce pracy straciło 1800 osób, które, co gorsza, o fakcie nie zostały oficjalnie powiadomione, lecz część z nich dowiedziała się bankructwie z mediów społecznościowych.


6. KARY NA CAPRI

Kolejne miejsce, w którym wprowadza się zakaz używania plastikowych sztućców, siatek czy talerzy. Do zacnego eko-grona dołącza wysepka Capri w Zatoce Neapolitańskiej. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi grzywna w wysokości do 500 euro. Podobne zakazy obowiązują już na plażach Neapolu, Rimini, Rawennie, na wyspach Ischia, Lampedusa i Linosa oraz w całym regionie Apulia.


7. BANKSY NA BIENNALE DI VENEZIA

Banksy, jeden z najsłynniejszych przedstawicieli street artu, którego prawdziwa tożsamość pozostaje nieznana, „wprosił się” na tegoroczny wenecki Biennale, rozstawiając na via Garibaldi wielkie dzieło podzielone na kilka płócien. Dzieło – zatytułowane Venice in oil – przedstawiało ogromny statek wycieczkowy na tle weneckich zabytków i pływających wokół gondolierów.

„Banksy kolejny raz porusza ważny dla lokalnej społeczności temat – cruiserów wpływających do miasta. Od lat o zakaz wstępu dla tak dużych jednostek apelują zarówno mieszkańcy jak i ekolodzy.” Elle

 

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 

 

. Setting out my stall at the Venice Biennale. Despite being the largest and most prestigious art event in the world, for some reason I’ve never been invited.

Post udostępniony przez Banksy (@banksy)

 


8. ARCHEOLOGICZNE ZNALEZISKO W RZYMIE

Świetna wiadomość dla pasjonatów archeologii i starożytności. Pod koniec maja w Rzymie doszło do niecodziennego odkrycia. W wykopaliskach przy Via Alessandrina w okolicach Forum Trajana odnaleziono dobrze zachowaną marmurową głowę rzeźby, przedstawiającej jakąś tajemniczą boginię. Rzeźbę datuje się na pierwsze stulecia naszej ery.


9. DOBRZE SIĘ KŁAMIE W MIŁYM TOWARZYSTWIE – REKORD GUINNESSA?

Ciekawostka ze świata kina. Większość z was na pewno widziała już ten świetny włoski film z Kasią Smutniak („Perfetti sconosciuti” – „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie”), a jeśli nie, to warto nadrobić! Tym bardziej, że najprawdopodobniej trafi on do Księgi Rekordów Guinnessa, jako rekordzista w kategorii największej liczby remaków. Prawa do nakręcenia remake’u sprzedano do tej pory 85 krajom, 18 wersji już istnieje. Reżyser, Paolo Genovese, nie jest zresztą nimi zachwycony.

W planach jest również amerykańska wersja z wielkimi nazwiskami, przy której współpracuje sam Genovese.

Co sądzicie? Jak mam trochę mieszane uczucia, ale przecież nie mogę oceniać czegoś, co jeszcze nawet nie istnieje. Chętnie natomiast obejrzałabym adaptację teatralną tej produkcji.


10. BOOK&BED W NEAPOLU

Neapol, via Luca Giordano, piętro księgarni Mondadori i eleganckie umeblowanie (łącznie z łóżkiem) wśród tysięcy tomów – oto pierwszy book&bed we Włoszech! Projekt inspirowany jest japońskim pomysłem z 2016 roku. Do końca roku 2020 planuje się otwarcie kolejnego „hotelu” tego typu w Neapolu, a także w Rzymie i Mediolanie.

 

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

 

Post udostępniony przez Туристер.ру (@tourister.ru)

Jak wam się podoba pomysł? Moim zdaniem sympatyczny, ale mało praktyczny. Taki trochę „instagramowy”, na popiskę. Książkę w łóżku wolę poczytać w domu (czy mam ich 40 czy 4000 niewiele zmienia, bo i tak nie przeczytam wszystkich w ciągu jednej doby), a Neapol raczej pozwiedzam :-).

Jeśli jednak ktoś z was chętnie wybrałby takie lokum, by zatrzymać się w mieście, wkrótce ma zostać podobno uruchomiony specjalny portal, na którym można dokonać rezerwacji.


11. TERMINAL PŁATNICZY W KOŚCIELE

Wiadomość kuriozalna i wywołująca uśmiech na ustach. W Chioggi (okolice Wenecji) wprowadzono nowy rodzaj kościelnej „tacy” – w postaci terminalu do kart płatniczych! Proboszcz parafii, w której zaproponowano takie rozwiązanie twierdzi, że jest to próba zniechęcenia rabusiów przed dokonywaniem kradzieży skrzynek z datkami, z którymi kościół niestety się boryka.


12. DON MATTEO NA GIRO D’ITALIA

W pierwszych dniach czerwca zakończyła się 102. edycja wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, trwająca od 11 maja. Jeden z etapów wygrał nietypowy zawodnik… Don Matteo we własnej osobie! :-) Sami zobaczcie.

 

 

 

A na temat Giro d’Italia polecam mój wpis TUTAJ.


13. WOJNY W RZYMIE. GWIEZDNE WOJNY

Jeśli są wśród was fani Włoch i Gwiezdnych Wojen w jednym, to ten widok z pewnością Was ucieszy ;-)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top