DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #50

Oto pięćdziesiąta już odsłona mojej włoskiej prasówki, w której co miesiąc podsumowuję najważniejsze wydarzenia z Włoch oraz wskazuję artykuły zarówno po polsku, jak i po włosku, dzięki którym możecie mocniej zgłębić dany temat.

1. ZAMORDOWANY WŁOSKI AMBASADOR W KONGO

22 lutego zginął Luca Attanasio, ambasador Włoch w Demokratycznej Republice Konga. Konwój humanitarny Światowego Programu Żywnościowego w którym przemieszczał się Attanasio został zaatakowany przez grupę zbrojną, której celem było porwanie włoskiego dyplomaty. W wyniku zamachu oprócz ambasadora zginął kierowca Mustapha Milabo oraz karabinier Vittorio Iacovacci. Napastników nie udało się zatrzymać, pozostają nieznani.

Jak podaje Wyborcza.pl:

Włosi wysłali do Konga funkcjonariuszy do walki z terroryzmem, zaś od ONZ żądają wyjaśnień, dlaczego dyplomata, 43-letni Luca Attanasio, poruszał się bez ochrony w ramach transportu organizowanego przez tę instytucję.


2. WŁOSI MAJĄ NOWY RZĄD

Pisałam w zeszłym miesiącu o kryzysie rządu i złożeniu dymisji przez dotychczasowego premiera Giuseppe Conte. Jego następcą został mianowany Mario Draghi, były prezes Europejskiego Banku Centralnego. W nowym gabinecie zasiada 15 polityków i 8 ekspertów. Swoje stanowiska zachowali: szef dyplomacji (Luigi Di Maio), ministra spraw wewnętrznych (Luciana Lamorgese), minister zdrowia (Roberto Speranza), minister obrony (Lorenzo Guerini) oraz minister kultury (Dario Franceschini).

Draghi wymienił też ludzi odpowiedzialnych dotąd za walkę z COVID-19 – szefa obrony cywilnej (Protezione civile) i nadzwyczajnego komisarza ds. epidemii. Stanowisko tego ostatniego objął generał Francesco Paolo Figliuolo, wojskowy specjalista od logistyki.

Gdy przygotowywałam ten wpis, natrafiłam na taki oto mem związany z nowym premierem Włoch. Aby go w pełni zrozumieć, trzeba nie tylko rozszyfrować go na płaszczyźnie czysto językowej, ale też znać kontekst polityczny.

Dosłownie tekst przetłumaczymy w ten sposób:

Najpierw był sobie rycerz, później hrabia, a teraz smoki. Jesteśmy naprawdę krajem jak z bajki!

Kluczowe są tu słowa “rycerz” (cavaliere), “hrabia” (conte) i “smoki” (draghi). Draghi to jednocześnie nazwisko nowego premiera, Conte to nazwisko jego poprzednika, a Cavaliere to przydomek Silvia Berlusconiego (był rycerzem orderu zasługi za pracę), który również jest byłym premierem Włoch.


3. KORONAWIRUS – SYTUACJA

6 marca wchodzi w życie nowy dekret, który będzie obowiązywał do 6 kwietnia, czyli również podczas świąt wielkanocnych. Przyznam, że jestem mocno zmęczona opisywaniem co można, a czego nie można, zwłaszcza że dla Was to raczej forma ciekawostki, bo i tak póki co niewiele osób podróżuje. Męczy mnie ogólnie ta cała sytuacja, zasady ciągle się zmieniają, a dodatkowo obowiązują osobne zasady na poziomie lokalnym, o których informacje roznoszą się pocztą pantoflową. Na przykład w Umbrii w pierwszym tygodniu marca (na razie nie wiadomo, co dalej), mimo że lokale mogą sprzedawać na wynos, to obowiązuje zakaz spożywania jedzenia i picia w miejscach publicznych. Zatem na przykład lodziarnie są otwarte, ale praktycznie nie pracują. Bo o ile pizzę można zanieść sobie do domu, to z lodami już gorzej. Inną zasadą regionalną jest godzina policyjna od 21:00 zamiast 22:00.

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja raczej się nie polepsza. W zeszłym miesiącu publikowałam mapkę, na której 75% Włoch znajdowało się w strefie żółtej, a dziś zobaczcie sami (to stan na 1 marca):

Wyjątek stanowi Sardynia, która jako pierwszy region znalazła się w strefie białej, co oznacza, że na wsypie restauracje będą mogły gościć klientów aż do 23:00, a bary i puby do 21:00. Zostały otwarte również kina i teatry. Jeśli krzywa zakażeń będzie pozostawała pod kontrolą, będzie można otworzyć kolejne miejsca: siłownie, baseny, szkoły tańca, muzea, a także centra handlowe w weekend. Sardynii, jako wyspie, łatwiej kontrolować osoby przybywające do regionu – od 8 marca kto będzie chciał dostać się na Sardynię, będzie musiał poddać się szybkiemu testowi na covid.

Do 27 marca obowiązuje zakaz przemieszczania się między regionami bez uzasadnionego powodu, takiego jak praca, nauka czy zdrowie.

Wyciągi narciarskie pozostają zamknięte do 6 kwietnia. Sezon narciarski miał rozpocząć się w Lombardii i Piemoncie w połowie lutego, regiony były gotowe do otwarcia stoków, ale w ostatniej chwili minister zdrowia zdecydował o przesunięciu daty otwarcia na 5 marca. Nowy rząd Draghiego przedłużył z kolei zamknięcie stoków do końca obowiązywania dekretu obejmującego okres 6 marca – 6 kwietnia.


4. CMENTARZ RUNĄŁ DO MORZA

W poniedziałek 22 lutego do morza runął fragment cmentarza w miejscowości Camogli (okolice Genui). Teren zawalił się prawdopodobnie z powodu podmycia. Według burmistrza miasta do wody wpadło 320 ciał. Na razie udało się odnaleźć tylko niewielką część.


5. ACQUA BASSA W WENECJI

W Wenecji pod koniec lutego doszło do bardzo nietypowej sytuacji. Jeszcze do niedawna problem miasta były powodzie, tak zwana acqua alta. Tym razem wody jest… za mało! Weneckie kanały są niemal kompletnie wyschnięte. Do obniżenia poziomu wody w lagunie przyczyniła się kombinacja pełni Księżyca i wysokiego ciśnienia nad Włochami – oba te czynniki sprawiają, że odpływy są bardziej intensywne niż zwykle. Brak wody w kanałach uniemożliwia transport łodziami, które stanowią główny środek dostawczy do sklepów i domów w historycznym centrum miasta.


6. SPEKTAKULARNA ERUPCJA ETNY

W ciągu ostatnich tygodni obserwuje się wzmożoną aktywność sycylijskiego wulkanu Etna (największego aktywnego wulkanu w Europie). Widok erupcji jest jednocześnie fascynujący i przerażający.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top