DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #49

Zapraszam na pierwszą prasówkę z 2021 roku. Najważniejsze tematy w tym miesiącu to: tragiczna śmierć 10-letniej dziewczynki z Palermo, która wzięła udział w absurdalnym „wyzwaniu” na TikToku; polityczny kryzys we włoskim (już nie istniejącym) rządzie oraz aktualizacja covidowa. Z przyjemnych rzeczy poznacie Włoską Stolicę Kultury 2022!

1. WYZWANIE NA TIK TOKU I ŚMIERĆ 10-LATKI

Jednym z najgłośniejszych wydarzeń minionego miesiąca była tragiczna śmierć 10-letniej dziewczynki z Palermo, która na TikToku podjęła wyzwanie tzw. blackout challenge i udusiła się paskiem. „Wyzwanie” polega na tym, by nagrać się w momencie podduszania paskiem, szalikiem czy liną…

W wyniku tej tragedii we Włoszech podjęto decyzję o natychmiastowym zablokowaniu platformy dla każdego użytkownika, którego wieku nie da się zweryfikować. Jak czytamy na portalu Onet:

Zgodnie z regulaminem TikToka użytkownicy platformy muszą mieć ukończone co najmniej 13 lat, aby móc z niej korzystać. Włoski rząd potępił łatwość, z jaką w rzeczywistości dzieci mogą zarejestrować się na platformę i bez problemu z niej korzystać. Zarzucił także TikTokowi, że nie poświęca dostatecznej uwagi problemowi ochrony nieletnich użytkowników.

Do sprawy odniósł się rzecznik TikToka. – Bezpieczeństwo społeczności TikTok jest naszym absolutnym priorytetem, z tego powodu nie zezwalamy na żadne treści, które zachęcają, promują lub gloryfikują zachowania, które mogą być niebezpieczne – powiedział.

Rodzice zmarłej dziewczynki zdecydowali oddać jej organy i ocalić w ten sposób życie innych dzieci.


2. WŁOSKI NIE-RZĄD

Był rząd, nie ma rządu. We Włoszech pandemia wciąż trwa na całego, ale dla niektórych najwyraźniej problemów jest wciąż za mało. Brakowało jeszcze kryzysu rządowego. Giuseppe Conte, 26 stycznia zmuszony został do złożenia dymisji ze stanowiska premiera Włoch. Conte stał na czele koalicyjnego rządu Partii Demokratycznej i Ruchu Pięciu Gwiazd. Po wystąpieniu z koalicji niewielkiego ugrupowania Italia Viva na czele z byłym premierem Matteo Renzim (ex-sekretarzem Partii Demokratycznej) rząd stracił większość w senacie. Osłabiony rząd Contego otrzymał co prawda wotum zaufania w obu izbach parlamentu, ale tylko dlatego, że senatorzy partii Italia Viva wstrzymali się od głosu. W takich warunkach nie dało się rządzić, bo Radzie Ministrów niemal zawsze brakowałoby poparcia.

Dlaczego Renzi postanowił wystąpić z koalicji? Oficjalną kością niezgody miałoby być zagospodarowanie środków unijnych przyznanych Włochom i kilka innych kwestii, ale nieoficjalnie wygląda to tak, jak by Renzi po prostu znów chciał się cokolwiek liczyć. I proszę bardzo, osiągnął swój cel, doprowadzając do upadku rządu. Tylko czy to aby nie strzał w stopę? Nastroje we Włoszech nie są najlepsze (jak pewnie w niemal każdym kraju w tych czasach), trwa kryzys gospodarczy i sanitarny, ludzie ledwo wiążą koniec z końcem i dodatkowy kryzys polityczny delikatnie mówiąc, nie jest im na rękę. Przy następnych wyborach nie zapomną więc raczej o nazwisku człowieka, który urządzał sobie gierki polityczne, gdy oni każdego dnia musieli się martwić, za co wyżywią rodziny.

A co stanie się dalej? Dopóki nie zostanie utworzony nowy rząd, bieżącymi sprawami zajmuje się Conte i jego gabinet. W normalnych czasach wchodziłyby w grę nowe wybory, ale ze względu na panującą pandemię jest to rozwiązanie bardzo mało prawdopodobne. Misję utworzenia nowego rządu otrzymał od prezydenta Włoch ekonomista Mario Draghi (w latach 2011-2019 prezes Europejskiego Banku Centralnego).


3. SZCZEPIONKI NA COVID-19

15 stycznia Włosi zaszczepili pierwszy milion osób. Choć właściwie poprawniej byłoby powiedzieć, że podali pierwszy milion dawek szczepionki. Stan definitywnie zaszczepionych osób (po obu dawkach) na dzień 2.02.21 to 683 478. Strona z danymi o przebiegu szczepień, którą podawałam Wam w zeszłym miesiącu, już nie działa, więc wrzucam nowy, działający link: Governo Italiano – Report Vaccini Anti Covid-19.

Według danych z Coronavirus (COVID-19) Vaccinations – Statistics and Research – Our World in Data Włochy w Unii Europejskiej są na drugim miejscu pod kątem podanych dawek. Przy okazji – co ciekawe – Polska wcale nie wypada tak źle, bo wśród krajów UE plasuje się na piątym miejscu. Biorąc pod uwagę liczbę podanych dawek w przeliczeniu na 100 mieszkańców Włosi są na ósmym miejscu (3.4), a Polacy na dziesiątym (3.3).

Włochy, podobnie jak inne kraje europejskie, ze względu na problemy z dostawami są obecnie zmuszone do zmniejszenia tempa szczepień i oszczędzania dostępnych dawek na rzecz tych, którzy otrzymali już pierwszą dawkę.


4. AKTUALNE RESTRYKCJE

Trudno mówić o aktualnych restrykcjach, ponieważ sytuacja w poszczególnych regionach zmienia się z tygodnia na tydzień. Na początku lutego nastąpiła jednak dość istotna zmiana polegająca na tym, że we Włoszech żaden region nie znajduje się obecnie (czyt. pierwszy tydzień lutego) w czerwonej strefie. Ba, większość (15/20) znajduje się w strefie żółtej i tylko 5 regionów w strefie pomarańczowej.

Wśród największych różnic między strefą żółtą a pomarańczową/czerwoną jest otwarcie barów i restauracji (max. do 18:00) oraz nieograniczona możliwość przemieszczania się między miastami. Zdecydowano też, że w żółtej strefie mogą zostać otwarte muzea.

Nadal jednak obowiązują ograniczenia dotyczące przemieszczania się między regionami. Normalnie takie ograniczenia nie dotyczą regionów żółtych, ale tym razem będą obowiązywać wyjątkowo do 15 lutego (nie wiadomo jeszcze, co dalej). Obecnie zatem w całych Włoszech nie można przemieszczać się między regionami bez uzasadnionego powodu (zwiedzanie czy odwiedzanie znajomych do tych powodów nie należą).

Z covidowych nowości – pojawiło się we Włoszech pojęcie białej strefy. Na razie istnieje ono tylko abstrakcyjnie, bo żaden region takiego statusu jeszcze nie otrzymał. Aby dostąpić tego „zaszczytu” dany region musi przez trzy tygodnie z rzędu pochwalić się współczynnikiem zakażeń nie wyższym, niż 50 zachorowań na 100.000 mieszkańców (co obecnie nie jest zbyt prawdopodobne). W białych regionach obostrzenia byłyby oczywiście najlżejsze.

Pewnie część z Was zastanawia się, co z nartami. Do 15 lutego wyciągi narciarskie są zamknięte. Co będzie dalej, zależy od danych z bieżącego tygodnia.


5. WŁOSKA STOLICA KULTURY 2022

Z wiadomości przyjemnych, wyspa Procida (położona w Zatoce Neapolitańskiej) została ogłoszona Włoską Stolicą Kultury 2022 roku. Po raz pierwszy w historii tytuł ten został przyznany wyspie. Procida przejmie pałeczkę od Parmy, kulturowej stolicy 2020 i 2021.


6. TRZECI SEZON GENIALNEJ PRZYJACIÓŁKI

Ucieszy Was pewnie również, że rozpoczęły się zdjęcia do trzeciego sezonu Genialnej przyjaciółki. Na początku kręcono w Neapolu, a obecnie set przeniósł się do Florencji. Nie jest jeszcze znana oficjalna data premiery najnowszego sezonu, ale czytałam, że prawdopodobna jest druga połowa 2021 roku.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top