Dzieje się we Włoszech 47 i 48 - Okładka

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #47 / #48

Na początek przepraszam, że w zeszłym miesiącu zawaliłam sprawę i nie opublikowałam podsumowania wydarzeń z listopada. Przytłoczył mnie nawał pracy, związany między innymi z premierą mojego e-booka. Z tego powodu w tym miesiącu publikuję odcinek 2w1, choć właściwie z listopada pochodzą tylko 2 newsy. Tylko tyle miałam w notatkach. Chyba dlatego, że tematem numer jeden znów była pandemia koronawirusa i inne wiadomości schodziły na drugi plan.

LISTOPAD

1. ZMARŁ AKTOR GIGI PROIETTI

2 listopada, w dniu swoich 80. urodzin na zawał serca zmarł słynny włoski aktor Gigi Proietti. Wśród kilkudziesięciu filmów, w których wystąpił, znajduje się też ostatnia ekranizacja Pinokia (2019) w reżyserii Mattea Garrone, gdzie artysta wcielił się w postać Połykacza Ognia.


2. SZAŁ NA BUTY Z LIDLA

Adidasy, klapki, skarpetki i koszulki marki Lidl (w lidlowych kolorach i logo) trafiły do włoskich marketów 16 listopada i wyprzedały się w ciągu kilku godzin. Część z nich odsprzedawane były później w internecie za wielokrotnie wyższą cenę.

Buty zaprojektował Włoch Roberto Guzzonato, który sam niespecjalnie wierzył w ich sukces. Tłumaczy go sobie parafrazując powiedzenie „nie jest ładne to, co jest ładne, ale to co się podoba”, podkreślając, że najwyraźniej ładne jest to, co podoba się mediom społecznościowym.

Na swoją „fan collection” włoski Lidl nakręcał jeszcze przed wprowadzeniem jej do sprzedaży.

O urodzie lidlowej kolekcji można by dyskutować, ale najwyraźniej taka jest teraz moda. Skoro internet mówi, że jest szał na buty z Lidla i wszyscy kupują buty z Lidla, to żeby być fancy (jeszcze się ta mówi?) trzeba mieć buty z Lidla ;-). Trochę tak, jak z klapkami Kubota.


GRUDZIEŃ

3. WENECJA ZNÓW ZALANA

W grudniu doszło do kolejnego zalania Wenecji. Niby żadna nowość, ale tym razem sytuacja jest inna, ponieważ teoretycznie zalaniu powinny zapobiec specjalne bariery antypowodziowe – system Mose. Był on testowany w październiku i listopadzie – wtedy zdał egzamin, ale 8 grudnia nie został uruchomiony. Dlaczego? Obecnie przewidziane jest uruchomienie systemu Mose gdy zapowiadany poziom przypływu ma osiągnąć 130 cm. Prognozy nie zapowiadały takiego poziomu, ale wiatr niespodziewanie sprawił, że przypływ okazał się wyższy. A barier nie można uruchomić z marszu. Ze względów logistycznych by uruchomić system Mose decyzja musi zapaść 48 godzin wcześniej. Zdaniem burmistrza Wenecji należy przeorganizować procedury i prawdopodobnie uruchamiać zapory również przy zapowiedziach niższych przypływów.


4. RYBACY UWOLNIENI

Jeszcze przed świętami włoskiej dyplomacji udało się doprowadzić do uwolnienia rybaków z dwóch kutrów z sycylijskiego portu Mazara del Vallo, które były przetrzymywane w Libii i którym zarzucano wpłynięcie na libijskie wody terytorialne (zdaniem Włoch i reszty Europy obszar, o którym mowa, to wody międzynarodowe). Impas w tej sprawie trwał od 3 miesięcy.

Do załóg należało ośmiu Włochów, sześciu Tunezyjczyków, dwóch Senegalczyków i dwóch Indonezyjczyków.


5. NOWA MONETA EURO

We włoskim Dzienniku Ustaw z dnia 10 grudnia 2020 ogłoszono, że w 2021 wybita zostanie nowa moneta o nominale 2 euro, na cześć personelu medycznego na pierwszej linii w walce z Covidem-19. Do obiegu mają trafić 3 miliony egzemplarzy. Projekt poniżej:


6. STREET FOOD W POMPEJACH

Pod koniec grudnia ubiegłego roku archeolodzy odkopali świetnie zachowane thermopolium, czyli rodzaj punktu sprzedaży street foodu. Wieść o istnieniu takich punktów nie była dla mnie zaskoczeniem, ponieważ już cztery lata temu pisałam na blogu o historii street foodu we Włoszech. Thermopolium odnaleziono już wcześniej ponad 80, ale po raz pierwszy udało się odkopać je w całości. Na kulinarnym stanowisku znaleziono doskonale zachowane freski (przedstawiające zwierzęta, których mięso stanowiło najprawdopodobniej podstawę menu), amfory, fontannę, zbiornik na wodę, a nawet resztki jedzenia – pozostałości po świniach, kozach, rybach, ślimakach oraz zmielony bób.

Obiekt ma zostać udostępniony zwiedzającym. Jeśli sytuacja epidemiologiczna pozwoli, to plan jest taki, by nastąpiło to na Wielkanoc.


7. POKAZY ŚWIATEŁ W ASYŻU

W okresie świątecznym na fasadzie bazyliki św. Franciszka w Asyżu odbywały się bajeczne pokazy świateł. Można obejrzeć fragmenty tutaj:


8. POKŁÓCIŁ SIĘ Z ŻONĄ I PRZESZEDŁ 450 KM

W internecie głośno było ostatnio o 48-letnim mężczyźnie, który po kłótni z żoną poszedł się przejść, by ochłonąć. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że jego spacer trwał tydzień i osiągnął dystans 450 km. Facet został zatrzymany przez policję w miejscowości Fano o 2 w nocy, bo znajdował się poza domem w czasie godziny policyjnej (więc dodatkowo dostał mandat w wysokości 400 euro). Po drodze jadł i pił to, co zaoferowali mu napotkani ludzie. Czuł się podobno dobrze, był tylko trochę zmęczony. No ale może przynajmniej udało mu się ochłonąć ;-)


KORONAWIRUS

Nie wiem, na ile jest sens pisać o obecnych covidowych obostrzeniach we Włoszech, bo sytuacja zmienia się z dnia na dzień (dosłownie) i trudno się w niej połapać nawet mieszkając we Włoszech. Ale może interesuje Was, jak we Włoszech ma się sytuacja ze szczepionkami.

We Włoszech korzysta się obecnie ze szczepionek Pfizer-BioNtech. Włosi co prawda pracują nad własną szczepionką, ale potrzebny jej jeszcze z rok, by mogła trafić do obiegu. Pierwsze osoby zostały we Włoszech zaszczepione 27 grudnia. 

Obecnie poddanie się szczepieniu na Covid-19 nie jest we Włoszech obowiązkowe. Rząd przed podjęciem dalszych decyzji będzie analizował, ile osób zaszczepiło się dobrowolnie.

Na dzień 7.01 zaszczepionych zostało 326 649 osób. W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy ochrony zdrowia, a także pracownicy i podopieczni DPSów.

Na tej stronie można śledzić postęp w czasie rzeczywistym i oficjalne statystyki na temat szczepień we Włoszech: Microsoft Power BI

A tutaj oficjalna strona rządowa na temat szczepień: Piano vaccini anti Covid-19 (salute.gov.it)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top