Dzieje się we Włoszech 31 Okładka

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #31

Jak co miesiąc, przedstawiam wam zestawienie najgłośniejszych wydarzeń z włoskiej ziemi. Poniżej 8 newsów dotyczących lipca 2019. Niestety w większości nie są to dobre wiadomości.

 

  1. ZAMORDOWANY KARABINIER

W nocy z 26 na 27 lipca w centrum Rzymu zamordowany został 35-letni funkcjonariusz korpusu karabinierów Mario Cerciello Rega. Sprawcą zbrodni jest 19-letni Amerykanin Christian Gabriel Natale Hjorth, który zadał funkcjonariuszowi 11 ciosów nożem.

Dynamika zdarzenia jest dosyć skomplikowana (możecie się z nią zapoznać minuta po minucie w poniższych artykułach), ale mówiąc w skrócie rozchodziło się o narkotyki. Hjorth wraz ze swoim rodakiem i rówieśnikiem Elderem Finneganem Lee próbowali załatwić sobie kokainę. Jeden z Amerykanów poszedł po narkotyki z człowiekiem, który obiecał je załatwić do innego człowieka, a drugi w międzyczasie ukradł „pośrednikowi” plecak. Okradziony „pośrednik” najpierw zadzwonił na policję, a później na własny numer telefonu, który znajdował się w plecaku. Amerykanie za zwrot plecaka zażądali 100 euro i grama kokainy. Służby porządkowe wysyłały dwóch funkcjonariuszy w cywilu, którzy mieli stawić się na wymianie. Jednym z nich był Cerciello Rega, który właśnie podczas tej wymiany został zamordowany. Obaj Amerykanie zostali zatrzymani pod zarzutem udziału w morderstwie (concorso in omicidio).

O sprawie głośno było głośno również z innego względu. Do sieci trafiło kontrowersyjne zdjęcie, przedstawiające Finnegana Lee na posterunku w kajdankach i z zawiązanymi oczami. Zarówno fakt zawiązania oczu aresztowanego jak i rozpowszechnienie jego zdjęcia w takim stanie stanowią czyny niezgodne z prawem.


2. ZMARŁ LUCIANO DE CRESCENZO

18 lipca w Rzymie w wieku 90 lat zmarł Luciano de Crescenzo, słynny włoski pisarz, reżyser, aktor i prezenter telewizyjny. Szerokiej publiczności znany był przede wszystkim jako popularyzator filozofii. Opublikował około 40 dzieł przetłumaczonych na 21 języków. Wśród nich znajdują się takie tytuły jak Così parlò Bellavista (1977) czy dwa tomy La storia della filosofia greca (1983 e 1986).


3. ZMARŁA ILARIA OCCHINI

2 dni później, 20 lipca, również w Rzymie w wieku 85 lat zmarła aktorka Ilaria Occhini. Wystąpiła w 25 produkcjach kinowych ponad 30 telewizyjnych i około 20 spektaklach teatralnych. Najpopularniejszy w Polsce film z jej udziałem to Mine vaganti z 2010 roku.


4. WYBUCH STROMBOLI

3 lipca nastąpiła erupcja wulkanu na wysepce Stromboli w południowych Włoszech. Na skutek wybuchu zginęła jedna osoba.


5. KRYZYS ŚMIECIOWY W RZYMIE

Na przełomie czerwca i lipca w Rzymie zapanował kompletny chaos śmieciowy. Czego doświadczyłam na własnych nozdrzach. Problemy trwają od dawna, ale w takim stanie jeszcze stolicy Włoch nie widziałam. Ulice miasta, nawet w tych bardziej „porządnych” dzielnicach zamieniły się w prawdziwe wysypiska śmieci.

Śmieci w Rzymie Włochy
Śmieci w Rzymie. Zdjęcie mojego autorstwa

Płonące wysypiska śmieci, szczury biegające po ulicach, które pokrywają sterty odpadków. Rzym zalewa taka fala śmieci, że mieszkańcy boją się o swoje zdrowie.

Tłumy turystów duszą się w upale od smrodu, a główny lekarz Rzymu, Antonio Magi, wydał „ostrzeżenie higieniczne”, mówiąc, że może być jeszcze gorzej, bo odchody owadów i rozkładających się zwierząt mogą doprowadzić do wybuchu epidemii.

Nawet papież Franciszek skomentował obecną sytuację, nazywając ją „degradacją” Rzymu. Dlatego prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie wywozu śmieci z miasta. A wściekli mieszkańcy Rzymu rozpoczęli konkurs na Twitterze na najbardziej cuchnące śmietniki. (Polska Times)

Śmieci po prostu nie było dokąd wywozić. W 2013 roku zamknięta została Malagrotta, największe wysypisko Europy o powierzchni równej 300 boisk do piłki nożnej, istna bomba biologiczna. Od tego czasu pozostałe składowiska odpadów jakoś sobie radziły, choć sytuacja wisiała na włosku. 16 maja w konsekwencji pewnych nieprawidłowości zostało jednak zamknięte wysypisko we Frosinone (które przyjmowało 300 ton śmieci stolicy) i odpadki przestały się mieścić…

Obecnie sytuacja wydaje się opanowana. Jak podaje serwis Romait, spółka AMA odpowiedzialna za gospodarkę odpadami we włoskiej stolicy, w ciągu tygodnia między 14 a 21 lipca zebrała 19 000 ton śmieci. W mieście pojawiło się 5000 nowych kubłów, zostały też podjęte inne środki związane z oczyszczeniem Rzymu przewidziane przez rozporządzenie wydane w lipcu przez region Lacjum.


6. WZGÓRZA PROSECCO DZIEDZICTWEM UNESCO

Kolejne miejsce dołącza do listy 54 włoskich obiektów dziedzictwa kulturowego UNESCO. To wzgórza Conegliano i Valdobbiadene w północno-wschodniej części prowincji Treviso (w regionie Wenecja Euganejska), zwane wzgórzami Prosecco. Tam właśnie uprawiana jest winorośl, z której wyrabia się to obecnie najpopularniejsze włoskie wino. Jak podaje Rzeczpospolita, szacuje się, że jego eksport wzrośnie w 2019 roku o 21 procent.

 


7. DOLCE&GABBANA – NOWA ROZMIARÓWKA „CURVY”

Pod koniec ubiegłego roku wspominałam o parze projektantów w negatywnym kontekście, w związku z „aferą chińską” i odwołanym w jej konsekwencji pokazie mody. Tym razem wieści są pozytywne. Dolce&Gabbana jest pierwszym luksusowym domem mody, który poszerza rozmiarówki swoich kolekcji do włoskiego numeru 54 (jego polsko-europejski odpowiednik to 50).

Włoscy projektanci od lat znani są z tego, że zarówno do prezentacji swoich kolekcji, jak i promujących ich kampanii zapraszaj modelki plus size. Ashley Graham (rozmiar 44)  czy Tess Holliday (rozmiar 52/54) to obecnie najbardziej popularne modelki prezentujące modę XXL, które regularnie pojawiają się w kreacjach z metką Dolce&Gabbana. (Avanti)


8. ŚLUB TIZIANO FERRO

13 lipca znany włoski piosenkarz Tiziano Ferro zawarł związek małżeński ze swoim amerykańskim partnerem Victorem Allenem. Skromna ceremonia dla 40 gości odbyła się w domu artysty w Sabaudii (80 km na południe od Rzymu).

Tiziano Ferro: «Un Dio simpatico (e il mio matrimonio davanti al Circeo)» (Corriere della Sera)

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top