cantamaggio tradycje umbria włochy
Kultura,  Tradycje

CANTAMAGGIO, CZYLI JAK WŁOCHY WITAJĄ WIOSNĘ

Kolorowe wozy przemierzające ulice miasta to domena włoskiego karnawału. Ale nie tylko. Kwieciste, symboliczne platformy to również jeden ze sposobów, w jakie obchodzony jest tak zwany calendimaggio czy cantar maggio, czyli powitanie wiosny, „opiewanie maja”. Te uroczyste obchody nadejścia nowej pory roku odprawiane są głównie w środkowo-północnej części Włoch już od czasów starożytnych, kiedy to Etruskowie, Celtowie oraz Ligurowie świętowali nadejście wiosny, lata i zimy, a także przesilenia, równonoce i różnego rodzaju momenty ważne dla świata rolniczego.

[Post zaktualizowany 1 maja 2017]

włochy tradycje cantamaggio
Cantamaggio, 2017

Majowe święto wiosny, w Terni nazywane jest cantamaggio i odbywa się w nocy z 30-ego kwietnia na 1-ego maja. Dawniej, zgodnie z folklorystycznym zwyczajem, grupy młodych ludzi chodziły tej nocy od domu do domu śpiewając okolicznościowe piosenki. Nazywano ich „maggiaioli”, czyli „ci, którzą niosą maggio”. „Maggio” to po włosku oczywiście „maj”, ale w tym kontekście chodzi o gałązki żółtych kwiatów, na których wieszano  lampiony. Po otrzymaniu rekompensaty (w postaci jajek, innych produktów spożywczych lub pieniędzy) za swoje występy, maggiaioli wbijali owe gałązki w ziemię przed domami mieszkańców na znak pomyślności i dobrobytu.

włochy tradycje cantamaggio
Cantamaggio, 2017

Wraz z postępującą urbanizacją, święto straciło jednak część swojego ludowo-wiejskiego charakteru. W 1986, dokładnie 120 lat temu, poeta Furio Miselli na nowo wskrzesił tradycję cantamaggio. Od tego czasu ulicami Terni co roku przejeżdżają kolorowe kwieciste wozy, z których każdy prezentuje również swoją wiosenną piosenkę. Wozy, przygotowane przez współczesnych maggiaioli, czyli przez dzielnice miasta, szkoły, czy okoliczne miasteczka konkurują ze sobą o miano tego najpiękniejszego. Ostatni wóz w korowodzie, który od lat wygląda ciągle tak samo nie bierze udziału w konkursie i rozdaje oglądającym po porcji makaronu.

włoskie tradycje umbria terni
Nadjeżdża wóz z jedzeniem (2017)
włochy tradycje
Pan z wozu z jedzeniem (2017)
włochy tradycje włoskie
Cantamaggio, 2017

Obchodom tego włoskiego święta wiosny towarzyszą również różnorakie przedstawienia teatralne, tańce, wystawy i tradycyjny już konkurs piosenki dialektalnej. Za czasów faszyzmu cantamaggio było także pretekstem do obchodów zakazanego przez dyktaturę Święta Pracy.

włochy tradycje
Cantamaggio, 2017

 

Tak z kolei wyglądało zeszłoroczne (2016) cantamaggio w Terni:

A poniżej jedne z pierwszych majowych wozów, czyli w dialekcie ternańskim „maggiu de na vorda” („maggio di una volta” – maj kiedyś). Od góry rok: 1948, 1955, 1965 i 1969.

włoskie tradycje włoskie tradycje

włoskie tradycje
włoskie tradycje

Majowe ternańskie wozy, jak widzicie, symbolizują uniwersalne archetypy, takie jak miłość, przyjaźń, radość życia, bliskie każdemu człowiekowi bez względu na pochodzenie. Dlatego w cantamaggio mogą brać udział nie tylko rodowici mieszkańcy Terni, ale wręcz przedstawiciele innych ras czy narodowości. W ubiegłych edycjach zaprezentowała się między innymi polska społeczność żyjąca w tym mieście (nie, ja nie brałam w tym udziału ;) ). Polski wóz widoczny jest napierwszym zdjęciu od lewej.. Następne dwa zdjęcia przedstawiają nastomiast udział w cantamaggio społeczności afrykańskiej i indyjskiej.

włoskie tradycjewłoskie tradycjewłoskie tradycje

***

Co sądzicie o tej tradycji? Podobają Wam się takie kolorowe wozy, a może uważacie je za kiczowate? :) Znacie inne włoskie zwyczaje? Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o włoskich tradycjach, zapraszam również do lektury posta na temat Wielkanocy we Włoszech!

Zdjęcia są mojego autorstwa lub pochodzą ze strony cantamaggio.com.