DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #41

Choć poniższe podsumowanie dotyczy zasadniczo wydarzeń majowych, to nie mogę nie wspomnieć o nowinie z 3 czerwca, czyli o otwarciu włoskich granic. Do Włoch można już spokojnie pojechać lub polecieć bez konieczności odbywania kwarantanny ani okazywania negatywnego testu na zakażenie koronawirusem.

Od dnia otwarcia granic średnia liczba nowych zakażonych dziennie to około 300 przypadków, choć ogólna liczba aktualnych chorych ciągle się zmniejsza (średnio ubywa około tysiąca chorych dziennie). Według danych z dnia 14 czerwca obecnie jest we Włoszech 26 274 zakażonych koronawirusem. Tylko dwa razy więcej, niż w Polsce.

W związku z otwarciem również polskich granic oraz wznowieniem międzynarodowego ruchu lotniczego myślę, że kolejne podsumowanie miesiąca będę mogła sporządzić już na miejscu.

1. JAK PRZEBIEGAŁO WŁOSKIE ODMRAŻANIE?

Pierwszy etap odmrażania gospodarki i życia społecznego (o którym wspominałam już w ubiegłym miesiącu), rozpoczął się 4 maja. Od tego czasu Włosi po niemal dwumiesięcznym, praktycznie całkowitym zamknięciu, mogli wyjść z domu na spacer, odwiedzić bliskich (choć tylko w obrębie swojego regionu) czy skorzystać z usług gastronomicznych na wynos.

Kolejne poluzowania poszły już w moim odczuciu „z górki”. Już 15 maja ogłoszono otwarcie granic od początku czerwca. 18 maja otwarte zostały również sklepy, centra handlowe, bary, restauracje, zakłady fryzjerskie i salony piękności. Od tego dnia można spotykać się z kim się chce, a także uczestniczyć we mszy świętej. Bez konieczności okazywania autodeklaracji „gdzie, po co, dlaczego”.

Siłownie i baseny zostały otwarte 25 maja. Natomiast na 15 czerwca przewidziano otwarcie kin i teatrów.

Oczywiście we wszystkich powyższych miejscach i sytuacjach powinien zostać zachowany odpowiedni reżim sanitarny, ale z tego, co widać w internecie i co relacjonował mi chłopak, różnie z tym reżimem bywa. Mimo wszystko epidemia cały czas się cofa.

Tu chciałabym polecić wam artykuł na blogu Kierunek Włochy, w którym znajdziecie jeszcze więcej informacji na temat bieżącej sytuacji epidemiologicznej we Włoszech oraz najbezpieczniejszych miejsc na wakacje. Jeszcze do niedawna (a może wciąż?) Włochy jawiły się jako jedno z najniebezpieczniejszych państw w Europie, a prawda jest taka, że obecnie bezpieczniej jest spędzić urlop w niektórych włoskich regionach niż, dajmy na to, nad polskim Bałtykiem. Na przykład w Umbrii, regionie mojego chłopaka, chorych jest teraz około 20 osób, a w moim rodzinnym pomorskim około 70.


2. TESTY SEROLOGICZNE

25 maja we Włoszech zaczęto przeprowadzać testy serologiczne w celu ustalenia, jaki procent populacji przeszedł koronawirusa. W planach jest przebadanie 150 tysięcy osób.


3. BEZPRECEDENSOWY PRZESZCZEP

W maju w Mediolanie przeprowadzono pierwszą w Europie operację przeszczepu obu płuc. Pacjent to 18-latek, którego płuca zniszczył koronawirus. Przez dwa miesiące utrzymywano go w śpiączce farmakologicznej.

Operacja się udała i z wywiadu z chirurgiem opublikowanym 5.06.20 wynika, że pacjent czuje się coraz lepiej, choć w czasie, gdy przeprowadzano wywiad, wciąż znajdował się na oddziale intensywnej terapii.


4. MAFIOSI W ARESZCIE DOMOWYM

Na początku maja we Włoszech wybuchł ogromny skandal związany ze zwolnieniem z więzienia 376 mafiosów, przemytników i handlarzy narkotyków i umieszczeniem ich w areszcie domowym. Powodem miał być zły stan zdrowia osadzonych i zagrożenie zarażeniem koronawirusem. Niedługo po tym, jak sprawa dostała się do wiadomości publicznej, rada ministrów przyjęła dekret, umożliwiający skontrolowanie każdego przypadku z osobna, cofnięcie przez sędziego aresztu domowego, a tym samym ponowne osadzenie skazanych w celach.

Afera sprawiła, że zaczęto domagać się dymisji ministra sprawiedliwości Alfonsa Buonafede. Ten zaprzeczył, jakoby rząd miał coś wspólnego ze sprawą, twierdząc, że były to niezależne decyzje sędziów. Senat ostatecznie odrzucił wniosek o wotum nieufności dla ministra.


5. POGRÓŻKI

Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri, ministra oświaty Lucia Azzolina oraz gubernator Lombardii Attilio Fontana otrzymali ochronę policyjną w reakcji na pojawiające się pod ich adresem pogróżki.

Azzolina była obrażana i oskarżana o to, że nie podejmuje decyzji mających na celu rozwiązanie kryzysu w szkolnictwie, a Fontanę obarczono odpowiedzialnością za śmierć zakażonych koronawirusem w Lombardii. We Włoszech mówi się o narastającym klimacie nienawiści.


6. ZAMORDOWANY POLSKI KIEROWCA

30 maja w Ligurii, na północy Włoch 45-letni polski kierowca ciężarówki został śmiertelnie ugodzony nożem. Przyczyną śmierci było wykrwawienie. Mężczyzna został raniony w nogę. Początkowo próbował tamować krew taśmą klejącą, którą później odkleił, nie oceniając właściwie powagi swojej sytuacji. Rana została zadana podczas awantury z trzema innymi kierowcami, z którymi ofiara (jak podaje portal Fanpage) miała wcześniej zjeść kolację suto zakrapianą alkoholem. Trzej mężczyźni zostali zatrzymani.


7. WŁOSKA WOLONTARIUSZKA UWOLNIONA

Około połowy maja została uwolniona i sprowadzona do Włoch 25-letnia wolontariuszka Silvia Romano, którą porwano w Kenii w listopadzie 2018 roku.

Po powrocie dziewczyna padła ofiarą hejtu, ponieważ oznajmiła, że z własnej woli nawróciła się na islam i że była dobrze traktowana przez terrorystów. Co dziennik Libero określił jako „policzek dla Włoch”, zwłaszcza że chodziły słuchy, jakoby Włochy miały zapłacić za Silvię Romano 4 miliony euro okupu. Zaprzecza temu włoski minister spraw zagranicznych, Luigi di Maio, a według portalu Africa Express okup został zapłacony przez Katar i miałby zostać przeznaczony nie na broń, ale inwestycje w wieżowce na szeroko pojętym Zachodzie, w tym w samych Włoszech. Trudno dociec, jak ostatecznie wygląda prawda.


8. BONUS ROWEROWY

Aby zmniejszyć obłożenie w środkach transportu publicznego, dla mieszkańców dużych miast rząd zaproponował bardzo fajny projekt w postaci dofinansowania do zakupu roweru, hulajnogi itp. Na tę inicjatywę przeznaczono 120 milionów euro, choć domniema się, że środków może nie starczyć dla wszystkich, gdyż zainteresowanie jest bardzo duże. Rząd proponuje dwa rozwiązania. Zwrot 60% kosztów (max. 500 euro) za rower zakupiony po 4 maja lub bon do wykorzystania na konkretny model w konkretnym sklepie. Póki co skorzystać można jedynie z pierwszej opcji, ponieważ do zrealizowania drugiej potrzebna będzie specjalna aplikacja, nad którą pracuje ministerstwo środowiska. Będzie ona też zresztą potrzebna, by zarejestrować fakturę za zakupiony już rower, by uzyskać zwrot części kosztów. Na razie można więc kupić rower za własne środki, czekać na uruchomienie aplikacji, a potem kto pierwszy, ten lepszy.


9. GIRO D’ITALIA

A propos rowerów, słynny włoski wyścig kolarski Giro d’Italia, planowany wcześniej na 9-31 maja, odbędzie się w tym roku w terminie 3-25 października.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top