blog o włoszech i języku włoskim

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #8 / #9

Być może niektórzy z Was zauważyli, że do tej pory nie ukazał się sierpniowy, czyli ósmy, “odcinek” cyklu Dzieje się we Włoszech. Stało się (a raczej nie stało się) tak dlatego, że w ciągu minionego miesiąca byłam w domu rodzinnym oraz na urlopie, także przyznam bez bicia, że po prostu się nie wyrobiłam. Tym razem przygotowałam Wam jednak podsumowanie podwójne, czyli dotyczące wydarzeń sierpnia i września. Zaczynam od spraw bardzo nieprzyjmenych, ale na końcu znajdziecie małą osłodę ;).

1. GWAŁT NA POLCE I NIE TYLKO

Przykro zaczynać od tak okropnej kwestii, o której w zasadzie nie wiem, co mogę napisać, bo kto chciał, był i jest na bieżąco dzięki polskim mediom, no ale też kompletnie pominąć tej sprawy nie mogłam. Kiedy to się wydarzyło, byłam akurat w Polsce, także nie wiem, ile uwagi tej sprawie poświęciły włoskie media, lecz zakładam, że pewnie sporo, w związku z faktem, że sprawcami są imigranci. Naprawdę nie wiem, co mogę dodać, poza tym, że skandalem jest bezkarność sprawców takich bestialskich zachowań, bez względu na ich pochodzenie.
Bo, nie wiem, czy akurat o tym wiecie, bo o tym zapewne już się tak dużo w Polsce nie mówiło, ale we wrześniu we Włoszech doszło również do innych gwałtów, np. na 57-letniej Niemce, którą sprawca pozostawił przywiązaną nagą do słupa i zakneblowaną. Sprawca pochodzenia wschodnioeuropejskiego, prawdopodobnie Polak.
Nie wiem też, czy słyszeliście o domniemanym gwałcie na amerykańskich turystkach, którego mieli dopuścić się dwaj funkcjonariusze włoskiego korpusu carabinieri. One twierdzą, że to był gwałt, oni, że stosunek za obopólną zgodą. Faktem pozostaje, że za zgodą czy też nie, funkcjonariusze służb bezpieczeństwa, zamiast na ten przykład dbać o bezpieczeństwo turystów i obywateli, podwożą do domu i uprawiają seks z pijanymi turystkami.

Chyba nie mogą napisać na co moim zdaniem zasługują sprawcy gwałtów, bo to niecenzuralne. Ale mogę napisać, że zasługuje na to KAŻDY sprawca takiego bestialstwa, bez względu na kolor skóry czy pochodzenie zarówno sprawcy, jak i ofiary. Zarówno tych głośnych przestępstw, jak i tych, które odbywają się w domowym zaciszu.

Apropo tego tematu zapraszam Was również do lektury posta Sabiny, autorki bloga Ratunku, Italia, z której wypowiedzią zgadzam się w 100%.

 

2. EKSMIJSJA 95-LETNIEJ BABCI PEPPINY

Głośna sprawa ostatnich tygodni. W zeszłym roku dom 95-letniej Peppiny runął w wyniku trzęsienia ziemi. Staruszka jednak niemal całe swoje życie przeżyła w miejscowości Fiastra i pod żadnym pozorem nie chciała jej opuścić. Na jej własnym terenie wybudowano drewniany domek, w którym staruszka zamieszkała, który jednak został wybudowany niezgodnie z prawem, ponieważ brakowało odpowiednich pozwoleń. Pozwoleń, na które trzeba czekać miesiącami. A kto ma czas czekać miesiącami, kiedy stracił dom w wyniku trzęsienia ziemi, zwłaszcza w wieku 95-lat? Tym razem jednak państwo włoskie postanowiło (wyjątkowo) prawo wyegzekwować i zmusiło Peppinę do eksmisji. Póki co jednak staruszka spędziła poza swoim domem tylko jedną noc i będzie mogła w nim zostać aż do decyzji tzw. tribunale del riesame (nie jestem ekspertką od prawa, ale z tego co zrozumiałam to coś w rodzaju sądu apelacyjnego).

Odnośnie tego tematu znów odsyłam Was do świetnego i bardziej rozbudowanego artykułu Sabiny z bloga Ratunku, Italia.

 

3. PRAWO PRZECIW PROPAGANDZIE ANTYFASZYSTOWSKIEJ

12 września włoski parlament przyjął projekt ustawy, zgodnie z którą osoby propagujące faszyzm lub nazizm będą podlegać karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 2 lat. Kara zostanie wydłużona o jedną trzecią, jeśli te działania nastąpią w sieci. Teraz nad projektem dyskutuje senat. W rzeczywistości we Włoszech istniało już prawo zakazujące publicznego nawoływania do ideologii faszystowskiej, ale nowa ustawa jest ostrzejsza i bardziej precyzyjna. Zabrania publicznego wykonywania gestów oraz używania (oraz sprzedawania) gadżetów faszystowskich i nazistowskich.

Wyczerpujący artykuł w języku polskim na temat debaty parlamentarzystów w związku z propozycją ustawy oraz na temat objawów neofaszyzmu w dzisiejszych Włoszech znajdziecie tutaj.

Z kolei po przejrzysty artykuł z najważniejszymi infomacjami o nowym prawie w języku włoskim przekierowuję Was tu.

 

włoskie aktualności porwanie modelki

4. PORWANIE MODELKI W MEDIOLANIE

Być może słyszeliście również o tej sprawie, jako że porywaczem brytyjskiej modelki okazał się Polak. O szczegółach sprawy możecie poczytać w poniższym artykule (po polsku), a w dużym skrócie powiem tylko, że porywacz jakoby miał zwabić dziewczynę do studia w Mediolanie pod pretekstem sesji zdjęciowej, a potem odurzyć zastrzykiem z ketaminy i przewieźć do wiejskiego domku pod Turynem. Podobno chciał sprzedać ją jako niewolnicę seksualną. Ostatecznie jednak mężczyzna osobiście odwiózł modelkę do brytyjskiego konsulatu w Mediolanie. Jak podaje TVN24 w artykule, do którego Wam podlinkowałam wcześniej, kiedy Polak wraz z dziewczyną dotarli do konsulatu, ten był jeszcze zamknięty, więc… poszli do pobliskiej kawiarni na śniadanie. Ale to tylko jeden z absurdalnych elementów tej całej sprawy. Polak na przykład tłumaczył, że porwał modelkę, bo potrzebował pieniędzy na leczenie białaczki, choć w żaden sposób nie był w stanie udowodnić swojej domniemanej choroby. Policja określiła go jako mitomana.

 

włoski paszport

5. COLIN FIRTH PRZYJĄŁ WŁOSKIE OBYWATELSTWO
Hollywoodzki gwiazdor Colin Firth, znany między innymi z takich produkcji jak “Duma i uprzedzenie”, “Dziennik Bridget Jones” , “Dziewczyna z perłą” czy “Jak zostać królem” przyjął wloskie obywatelstwo. Aktor od 20 lat pozostaje w związku małżeńskim z włoską producentką Livią Giuggioli, z którą ma dwójkę dzieci. Mieszka we włoskiej miejscowości Città della Pieve w prowincji Perugia.

 

włoskie ciekawosti blog o włoszech

6. PIERWSZA PANNA MŁODA SINGLE WE WŁOSZECH

Laura Mesi postanowiła, że jeśli do 40-stki nie znajdzie sobie faceta, wyjdzie za… samą siebie. We wrześniu jej postanowienie stało się faktem. Zorganizowała najprawdziwsze na świecie wesele (na które wydała ponad 10 tys. euro) ze wszystkimi kluczowymi elementami, takimi jak biała suknia, rzut bukietem, tort ślubny, obrączki itp. Było wszystko, poza panem młodym. Dziewczyna przyrzekała, że będzie kochała samą siebie przez całe życie i oświadczyła, że jeśli pewnego dnia pozna mężczyznę, z którym będzie mogła zaplanować przyszłość, będzie szczęśliwa, ale jej szczęście nie będzie zależało od niego. No niby super postanowienie, tak chyba powinno być w życiu każdego człowieka, tylko czy trzeba bulić 10 tys. euro, żeby postanowić, że dobrze nam będzie samym ze sobą? :D

 

Kradzież nutelli dzieje się we włoszech

7. KRADZIEŻ NUTELLI I JAJEK Z NIESPODZIANKĄ

Ostatnie wydarzenie, o którym chciałam wspomnieć co prawda nie miało miejsca na terytorium Włoch, ale dotyczy włoskiego produktu i to czekoladowego produktu, a słodki akcent po tych wszystkich początkowych niewesołych wiadomościach na pewno dobrze zrobi. Otóż w sierpniu w Niemczech ukradziono ciężarówkę przewożącą 20 ton Nutelli, jajek z niespodzianką i innych produktów czekoladowych o łącznej wartości ponad 50-ciu tysięcy euro. No to teraz przyznać się, kto to zrobił? ;)

 

***
Jeśli wpis Ci się spodobał, daj znać lajkiem lub komentarzem – będzie mi bardzo miło :)

 

2 thoughts on “DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #8 / #9”

 1. Co do Laury Mesi, to ona założyła się z rodziną, że jeśli do 40-ki nie znajdzie mężczyzny swojego życia, weźmie ślub sama ze sobą. Zakład przegrała i jako osoba honorowa musiała dotrzymać słowa. Nie wiem, czy słyszałaś o facecie, który też ze sobą się ożenił- było to w popularnym programie Il boss delle cerimonie. Ten nie przegrał żadnego zakładu, po prostu oświadczył, iż nigdy nie będzie nikogo tak kochał, jak siebie. Narcyz do kwadratu :).

  Te gwałty to ostatnio jakaś plaga we Włoszech jest. Wczoraj słyszałam o tym, że trzech facetów zgwałciło dziewczynę w Catanii. Co się dzieje z mężczyznami?

  Cieszę się, że nonna Peppina wróciła do domu, ale po co było staruszce fundować kilka tygodni stresu? Jak dla mnie to hańba. Dzięki za wzmiankę :).

  1. O, nie wiedziałam, że to był zakład. Ekscentryczny pomysł, no ale cóż, kto bogatemu zabroni :P A o tym facecie widziałam gdzieś wzmiankę, ale nie zagłębiałam się w jego historię xD

   Co do tej rzekomej plagi gwałtów, którą karmią nas media, to znalazłam bardzo ciekawy artykuł, w którym przywoływane są statystki właśnie na ten temat (—> https://goo.gl/Z5TXzo), według których liczba gwałtów we Włoszech bardzo nieznacznie, ale jednak zmalała w stosunku do zeszłego roku. A przynajmniej nie wzrosła w jakimś zawrotnym stopniu. Tyle że teraz to jest temat na czasie, to się sprzedaje, to robi „audience” także media naturalnie poczuwają się do obowiązku informowania obywateli o możliwie wielu tego typu sytuacjach… Co jest dla mnie wyjątkowo obrzydliwe.

   Nie ma sprawy ;))

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top