Cześć! Jeśli jesteś tu pierwszy raz i nie wiesz, od czego zacząć i jak dotrzeć do najbardziej przydatnych dla Ciebie treści, poniższy przewodnik pomoże Ci odnaleźć się na moim blogu.
WPISY NA TEMAT JĘZYKA WŁOSKIEGO
NAUKA WŁOSKIEGO – DLA WSZYSTKICH
- Charakterystyka języka włoskiego – czyli co cię właściwie czeka? – zanim zaczniesz, poznaj przeciwnika ;-)
- Jak się uczyć języka włoskiego samodzielnie? – kompleksowy przewodnik.
- 7 powodów, dla których nie warto bać się popełniania błędów
- Co, jak i gdzie czytać po włosku (legalne źródła)
- Jak się uczyć języka włoskiego ze słuchu – źródła i wskazówki.
- 10 aplikacji do nauki języka włoskiego
- 10 częstych błędów w języku włoskim – czy ty też je popełniasz?
- Z czego śmieją się Włosi? – 10 facebookowych stron z memami, czyli nauka przez zabawę.
- Włoskie hity lata 2018
- Włoskie hity lata 2019
- Włoskie hity lata 2020
- 10 zasad literowania po włosku
- Mozzarella, pesto, spaghetti – skąd się wzięły te nazwy? (i 47 innych)
- Moje ulubione włoskie powiedzenia i przysłowia
WPISY GRAMATYCZNE
Moje wpisy gramatyczne są niezwykle wyczerpujące, zawierają wyjaśnienia wątpliwości, których zwykle brak w książkach, dlatego nawet jeśli temat wydaje się prosty, z danego wpisu skorzystają też osoby na wyższym poziomie zaawansowania.
Jeśli jesteś osobą początkującą, kolejność, w jakiej sugerowałabym Ci lekturę moich wpisów gramatycznych, jest następująca:
- Essere o esserci – oto jest pytanie! – wpis dotyczy tematu, który pojawia się już na pierwszych lekcjach włoskiego, ale mają z nim problem również osoby na wyższych poziomach zaawansowania.
- 11 kroków, by polubić czasownik „piacere” – czy „mi piace” to aby na pewno „lubię”? Wpis dla początkujących i średniozaawansowanych.
- Pronomi diretti i indiretti – zaimki w języku włoskim – zmora uczących się włoskiego, ale ten przewodnik powinien ułatwić sprawę; na pewno warto do niego wracać w późniejszych stadiach nauki.
- Czy “bisogno” to “potrzebuję” (i dlaczego nie) – o sposobie na wyrażanie swoich potrzeb.
- Przysłówki czasu: mai, ormai, già, ancora – o słówkach, które poznaje się zwykle przy okazji nauki pierwszego czasu przeszłego w języku włoskim passato prossimo.
- Passato prossimo i imperfetto – kiedy który? – o różnicy w użyciu dwóch najpopularniejszych czasów przeszłych w języku włoskim.
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o trybie condizionale – o trybie przypuszczającym, częściowo dla początkujących, częściowo dla średnio-zaawansowanych.
- Partykuła/zaimek CI – kiedy, jak, po co? – spotkasz się z nim już na samym początku nauki, ale wpis nada się głównie dla osób przynajmniej średnio-zaawansowanych.
- Partykuła/zaimek NE – kiedy się tego używa? – dokładnie jak wyżej.
- Trapassato prossimo – czas przeszły, który uspokaja – dla poziomu średniozaawansowanego.
- Interpunkcja w języku włoskim – ważny temat, ale raczej dla zaawansowanych; przyda się na pewno osobom, które będą zdawać egzaminy językowe czy też piszą prace pisemne na przykład na studiach.
WPISY LEKSYKALNE
Trudno tutaj o podział na poziomy, ponieważ w każdym wpisie każdy znajdzie coś dla siebie; kolejność lektury wpisów będzie zależała od indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Do tej pory opublikowałam następujące treści:
- Cykl “Włoski na talerzu” – cykl czterech wpisów, poświęconych zagadnieniom spożywczym. Jeśli miałabym doradzić osobie początkującej od czego zacząć na moim blogu jeśli chodzi o słownictwo, to byłyby to właśnie te wpisy. Znajdziesz w nich informacje o nazwach produktów spożywczych, o wyrażeniach użytecznych podczas wizyty we włoskiej restauracji, ale również słówka związane z gotowaniem oraz powiedzenia.
- Świąteczno-zimowy słownik tematyczny – sezonowy zbiór słówek związanych z Bożym Narodzeniem, ozdobami świątecznymi, prezentami, tradycjami, pogodą itp.
- Vaffanculo! – rozkład na czynniki pierwsze
- Wulgaryzmy w języku włoskim – caz#o, palle i inne genitalia – dwa mega popularne wpisy poświęcone włoskim wulgaryzmom – dla każdego poziomu zaawansowania :-)
- 55 zastosowań giro i girare – o dwóch słówkach, które ciężko wytłumaczyć jednym słowem, a pojawiają się już na najniższych stadiach nauki.
- Komputery i inne internety – słowniczek – dwuczęściowy słowniczek terminów, które przydadzą się między innymi do obsługi mediów społecznościowych czy maila w języku włoskim.
- Świat dzieci po włosku – słownictwo w różny sposób związane z dziećmi, dla większości osób pewnie nie będzie to wiedza niezbędna na początku nauki, ale dla mnie na przykład była, ponieważ zaledwie po roku samodzielnej nauki wyjechałam do Włoch jako au pair.
- O ciąży po włosku – słowniczek – ponad 130 słówek i wyrażeń związanych z ciążą. Podzieliłam je na te, które przydadzą się w trakcie ciąży, podczas samego porodu, jak i już po przyjściu malucha na świat.
- In palestra – na włoskiej… siłowni – to wpis raczej dla zaawansowanych użytkowników, bo nie jest to słownictwo pierwszej potrzeby. No chyba, że ktoś mieszka we Włoszech i chce zapisać się na jakieś zajęcia sportowe.
- Artykuły papiernicze po włosku
WPISY NA TEMAT WŁOCH
Cieszący się dużą popularnością cykl wpisów, w których od kilku lat co miesiąc podsumowuję włoskie aktualności – to, o czym w danym miesiącu głośno we włoskich mediach.
WPISY PODRÓŻNICZE
- Jak dojechać do Włoch pociągiem? – alternatywna podróż do Włoch :-) Wpis oparty na osobistych doświadczeniach – mój chłopak nie lata samolotem.
- Pamiętnik z podróży po Apulii – cykl wpisów poświęconych części regionu Apulia (obcas włoskiego kozaka); mowa w nim o: Alberobello, Mattinacie, Vieste, Foggi
- Civita di Bagnoregio – czy aby na pewno umiera? – wpis o czarującym, niepowtarzalnym miasteczku w środkowych Włoszech.
- Po coś ty mnie tu zabrała? Czyli czy warto jechać do Asyżu – o mieście św. Franciszka.
- Moje miasto Terni – pierwszy w historii post na blogu, o moim mieście we Włoszech.
- Spello – miasto kwiatów i gwiazd… Hollywoodu – o małym urokliwym miasteczku w Umbrii (środkowe Włochy).
- Spektakl natury, czyli fioritura w Castelluccio di Norcia
- Relacja z wyjazdu do Parku Narodowego Gran Sasso (Abruzja) – konkrety, praktyczne wskazówki, zdjęcia, ale i emocje.
HISTORIA,
- Boże Narodzenie we Włoszech – o włoskich tradycjach bożonarodzeniowych.
- WWW czyli Wielkanoc we Włoszech – o włoskich zwyczajach wielkanocnych.
- Cantamaggio, czyli jak Włochy witają wiosnę
- 5 kobiet włoskiego show-biznesu
- Nie tylko maglia rosa, czyli czego nie wiesz o Giro d’Italia – o najważniejszym we Włoszech i jednym z najważniejszych na świecie wyścigu kolarskim.
- Kuchnia włoska inaczej, czyli street food all’italiana
- Przepis na deser panna cotta
- Przepis na risotto mojito
- Świąteczny przepis na pasta dolce
POZOSTAŁE
RECENZJE
- Włoski w tłumaczeniach – recenzja – recenzja serii książek do nauki włoskiego.
- Życie jest piękne – recenzja filmu wraz ze słowniczkiem.
- I Medici – Masters of Florence – recenzja serialu
- Vita di Leonardo – recenzja książki
- Gdzieś dalej, gdzie indziej – recenzja – eseje o Apulii i okolicach.
- List do nienarodzonego dziecka Oriana Fallaci – recenzja – recenzja poruszającej książki mojej ulubionej włoskiej autorki.
- Książki, które polecam (lub nie) – mini recenzje czterech książek.
- Jak się uczyć efektywnie? Recenzja kursu
INNE
- Jak nauczyłam się włoskiego? Moja historia – dawka inspiracji i motywacji :-).
- Studia we Włoszech – rekrutacja – o moich doświadczeniach z rekrutacją na magisterkę w Rzymie.
- Jak się studiuje we Włoszech? – moje doświadczenia ze studiów we Włoszech, w tym o różnicach między polskim a włoskim systemem studiowania.
- Jak odmieniać włoskie imiona i nazwiska? – wpis gościnny polonistki.
- Manifest Grażyny, czyli dlaczego lubię cebulę – wyjątkowy wpis z moimi refleksjami na temat Polaków.
- Zero waste we Włoszech – czy to się w ogóle da? – wpis, do którego zaprosiłam kilka blogerek mieszkających we Włoszech. Dzielimy się swoimi obserwacjami odnośnie podejścia Włochów do dbałości o środowisko.