OD CZEGO ZACZĄĆ?

Cześć! Jeśli jesteś tu pierwszy raz i nie wiesz, od czego zacząć i jak dotrzeć do najbardziej przydatnych dla Ciebie treści, poniższy przewodnik pomoże Ci odnaleźć się na moim blogu.

WPISY NA TEMAT JĘZYKA WŁOSKIEGO

NAUKA WŁOSKIEGO – DLA WSZYSTKICH

WPISY GRAMATYCZNE

Moje wpisy gramatyczne są niezwykle wyczerpujące, zawierają wyjaśnienia wątpliwości, których zwykle brak w książkach, dlatego nawet jeśli temat wydaje się prosty, z danego wpisu skorzystają też osoby na wyższym poziomie zaawansowania.

Jeśli jesteś osobą początkującą, kolejność, w jakiej sugerowałabym Ci lekturę moich wpisów gramatycznych, jest następująca:

WPISY LEKSYKALNE

Trudno tutaj o podział na poziomy, ponieważ w każdym wpisie każdy znajdzie coś dla siebie; kolejność lektury wpisów będzie zależała od indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Do tej pory opublikowałam następujące treści:

  • Cykl “Włoski na talerzu” – cykl czterech wpisów, poświęconych zagadnieniom spożywczym. Jeśli miałabym doradzić osobie początkującej od czego zacząć na moim blogu jeśli chodzi o słownictwo, to byłyby to właśnie te wpisy. Znajdziesz w nich informacje o nazwach produktów spożywczych, o wyrażeniach użytecznych podczas wizyty we włoskiej restauracji, ale również słówka związane z gotowaniem oraz powiedzenia.
  • Świąteczno-zimowy słownik tematyczny – sezonowy zbiór słówek związanych z Bożym Narodzeniem, ozdobami świątecznymi, prezentami, tradycjami, pogodą itp.
  • Vaffanculo! – rozkład na czynniki pierwsze
  • Wulgaryzmy w języku włoskim – caz#o, palle i inne genitalia – dwa mega popularne wpisy poświęcone włoskim wulgaryzmom – dla każdego poziomu zaawansowania :-)
  • 55 zastosowań giro i girare – o dwóch słówkach, które ciężko wytłumaczyć jednym słowem, a pojawiają się już na najniższych stadiach nauki.
  • Komputery i inne internety – słowniczek – dwuczęściowy słowniczek terminów, które przydadzą się między innymi do obsługi mediów społecznościowych czy maila w języku włoskim.
  • Świat dzieci po włosku – słownictwo w różny sposób związane z dziećmi, dla większości osób pewnie nie będzie to wiedza niezbędna na początku nauki, ale dla mnie na przykład była, ponieważ zaledwie po roku samodzielnej nauki wyjechałam do Włoch jako au pair.
  • O ciąży po włosku – słowniczek –  ponad 130 słówek i wyrażeń związanych z ciążą. Podzieliłam je na te, które przydadzą się w trakcie ciąży, podczas samego porodu, jak i już po przyjściu malucha na świat.
  • In palestra – na włoskiej… siłowni – to wpis raczej dla zaawansowanych użytkowników, bo nie jest to słownictwo pierwszej potrzeby. No chyba, że ktoś mieszka we Włoszech i chce zapisać się na jakieś zajęcia sportowe.
  • Artykuły papiernicze po włosku

WPISY NA TEMAT WŁOCH

CYKL DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH

Cieszący się dużą popularnością cykl wpisów, w których od kilku lat co miesiąc podsumowuję włoskie aktualności – to, o czym w danym miesiącu głośno we włoskich mediach.

WPISY PODRÓŻNICZE

HISTORIA,

POZOSTAŁE

RECENZJE

INNE

Shopping Cart
Scroll to Top