OD CZEGO ZACZĄĆ?

Cześć! Jesteś tu pierwszy raz i nie wiesz, od czego zacząć oraz jak dotrzeć do najbardziej interesujących dla ciebie treści? Żaden problem, przygotowałam przewodnik, który pomoże ci odnaleźć się na moim blogu tak, by niczego nie przegapić.

Ja mam na imię Ala, mam 30 lat, jestem fajna i znam włoski :-) Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapraszam TUTAJ. Natomiast zainteresowanych współpracą odsyłam TU.

Jeśli trafiłeś bądź trafiłaś na mój blog, najwyraźniej interesuje cię język włoski lub Włochy. A prawdopodobnie jedno i drugie. Dla ułatwienia podzieliłam wpisy na te, które dotyczą stricte języka włoskiego i te bardziej “krajoznawcze”.

WPISY NA TEMAT JĘZYKA WŁOSKIEGO

NAUKA WŁOSKIEGO – DLA WSZYSTKICH

WPISY GRAMATYCZNE

Moje wpisy gramatyczne są niezwykle wyczerpujące, zawierają wyjaśnienia wątpliwości, których zwykle brak w książkach, dlatego nawet jeśli temat wydaje się prosty, z danego wpisu skorzystają też osoby na wyższym poziomie zaawansowania.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z włoskim, kolejność lektury wpisów gramatycznych, jaką bym sugerowała, jest następująca:

  • Interpunkcja w języku włoskim – ważny temat, ale raczej dla zaawansowanych; przyda się na pewno osobom, które będą zdawać egzaminy językowe czy też piszą prace pisemne na przykład na studiach.

WPISY LEKSYKALNE

Trudno tutaj o podział na poziomy, ponieważ w każdym wpisie każdy znajdzie coś dla siebie; kolejność lektury wpisów będzie zależała od indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Do tej pory opublikowałam następujące treści:

  • Cykl “Włoski na talerzu” – cykl czterech wpisów, poświęconych zagadnieniom spożywczym. Jeśli miałabym doradzić osobie początkującej od czego zacząć na moim blogu jeśli chodzi o słownictwo, to byłyby to właśnie te wpisy. Znajdziesz w nich informacje o nazwach produktów spożywczych, o wyrażeniach użytecznych podczas wizyty we włoskiej restauracji, ale również słówka związane z gotowaniem oraz powiedzenia.
  • 55 zastosowań giro i girare – o dwóch słówkach, które ciężko wytłumaczyć jednym słowem (sic!), a pojawiają się już na najniższych stadiach nauki.
  • Świat dzieci po włosku – słownictwo w różny sposób związane z dziećmi, dla większości osób pewnie nie będzie to wiedza niezbędna na początku nauki, ale dla mnie na przykład była, ponieważ zaledwie po roku samodzielnej nauki wyjechałam do Włoch jako au pair.

WPISY NA TEMAT WŁOCH

CYKL DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH

Cieszący się dużą popularnością cykl wpisów, w których od trzech lat co miesiąc podsumowuję włoskie aktualności – to, o czym w danym miesiącu głośno we włoskich mediach.

WPISY PODRÓŻNICZE

  • Pamiętnik z podróży po Apulii – cykl wpisów poświęconych części regionu Apulia (obcas włoskiego kozaka); mowa w nim o: Alberobello, Mattinacie, Vieste, Foggi

HISTORIA, KULTURA, KUCHNIA

POZOSTAŁE

RECENZJE

INNE

Studia we Włoszech – rekrutacja – o moich doświadczeniach z rekrutacją na magisterkę w Rzymie.

Jak się studiuje we Włoszech? – moje doświadczenia ze studiów we Włoszech, w tym o różnicach między polskim a włoskim systemem studiowania.

Manifest Grażyny, czyli dlaczego lubię cebulę – wyjątkowy wpis z moimi refleksjami na temat Polaków.

Zero waste we Włoszech – czy to się w ogóle da? – wpis, do którego zaprosiłam kilka blogerek mieszkających we Włoszech. Dzielimy się swoimi obserwacjami odnośnie podejścia Włochów do dbałości o środowisko