OD CZEGO ZACZĄĆ?
Cześć! Jesteś tu pierwszy raz i nie wiesz, od czego zacząć oraz jak dotrzeć do najbardziej interesujących dla ciebie treści? Żaden problem, przygotowałam przewodnik, który pomoże ci odnaleźć się na moim blogu tak, by niczego nie przegapić.
Ja mam na imię Ala, mam 30 lat, jestem fajna i znam włoski :-) Jeśli chcesz dowiedzieć się o mnie więcej, zapraszam TUTAJ. Natomiast zainteresowanych współpracą odsyłam TU.
Jeśli trafiłeś bądź trafiłaś na mój blog, najwyraźniej interesuje cię język włoski lub Włochy. A prawdopodobnie jedno i drugie. Dla ułatwienia podzieliłam wpisy na te, które dotyczą stricte języka włoskiego i te bardziej “krajoznawcze”.
WPISY NA TEMAT JĘZYKA WŁOSKIEGO
NAUKA WŁOSKIEGO – DLA WSZYSTKICH
- 7 powodów, dla których nie warto bać się popełniania błędów
- Co, jak i gdzie czytać po włosku (legalne źródła)
- 10 aplikacji do nauki języka włoskiego
- Z czego śmieją się Włosi? – 10 facebookowych stron z memami, czyli nauka przez zabawę.
- Włoskie hity lata 2018
- 10 częstych błędów w języku włoskim – czy ty też je popełniasz?
- Włoskie hity lata 2019
WPISY GRAMATYCZNE
Moje wpisy gramatyczne są niezwykle wyczerpujące, zawierają wyjaśnienia wątpliwości, których zwykle brak w książkach, dlatego nawet jeśli temat wydaje się prosty, z danego wpisu skorzystają też osoby na wyższym poziomie zaawansowania.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z włoskim, kolejność lektury wpisów gramatycznych, jaką bym sugerowała, jest następująca:
- Essere o esserci – oto jest pytanie! – wpis dotyczy tematu, który pojawia się już na pierwszych lekcjach włoskiego, ale mają z nim problem również osoby na wyższych poziomach zaawansowania.
- 11 kroków, by polubić czasownik „piacere” – czy “mi piace” to aby na pewno “lubię”? Wpis dla początkujących i średniozaawansowanych.
- Pronomi diretti i indiretti – zaimki w języku włoskim – zmora uczących się włoskiego, ale ten przewodnik powinien ułatwić sprawę; na pewno warto do niego wracać w późniejszych stadiach nauki.
- Czy “bisogno” to “potrzebuję” (i dlaczego nie) – o sposobie na wyrażanie swoich potrzeb.
- Przysłówki czasu: mai, ormai, già, ancora – o słówkach, które poznaje się zwykle przy okazji nauki pierwszego czasu przeszłego w języku włoskim passato prossimo.
- Passato prossimo i imperfetto – kiedy który? – o różnicy w użyciu dwóch najpopularniejszych czasów przeszłych w języku włoskim.
- Wszystko, co powinieneś wiedzieć o trybie condizionale – o trybie przypuszczającym, częściowo dla początkujących, częściowo dla średnio-zaawansowanych.
- Partykuła/zaimek CI – kiedy, jak, po co? – spotkasz się z nim już na samym początku nauki, ale wpis nada się głównie dla osób przynajmniej średnio-zaawansowanych.
- Partykuła/zaimek NE – kiedy się tego używa? – dokładnie jak wyżej.
- Trapassato prossimo – czas przeszły, który uspokaja – dla poziomu średniozaawansowanego.
- Interpunkcja w języku włoskim – ważny temat, ale raczej dla zaawansowanych; przyda się na pewno osobom, które będą zdawać egzaminy językowe czy też piszą prace pisemne na przykład na studiach.
WPISY LEKSYKALNE
Trudno tutaj o podział na poziomy, ponieważ w każdym wpisie każdy znajdzie coś dla siebie; kolejność lektury wpisów będzie zależała od indywidualnych potrzeb i zainteresowań. Do tej pory opublikowałam następujące treści:
- Cykl “Włoski na talerzu” – cykl czterech wpisów, poświęconych zagadnieniom spożywczym. Jeśli miałabym doradzić osobie początkującej od czego zacząć na moim blogu jeśli chodzi o słownictwo, to byłyby to właśnie te wpisy. Znajdziesz w nich informacje o nazwach produktów spożywczych, o wyrażeniach użytecznych podczas wizyty we włoskiej restauracji, ale również słówka związane z gotowaniem oraz powiedzenia.
- Świąteczno-zimowy słownik tematyczny – sezonowy zbiór słówek związanych z Bożym Narodzeniem, ozdobami świątecznymi, prezentami, tradycjami, pogodą itp.
- Vaffanculo! – rozkład na czynniki pierwsze
- Wulgaryzmy w języku włoskim – caz#o, palle i inne genitalia – Dwa mega popularne wpisy poświęcone włoskim wulgaryzmom – dla każdego poziomu zaawansowania :-)
- 55 zastosowań giro i girare – o dwóch słówkach, które ciężko wytłumaczyć jednym słowem (sic!), a pojawiają się już na najniższych stadiach nauki.
- Komputery i inne internety – słowniczek – dwuczęściowy słowniczek terminów, które przydadzą się między innymi do obsługi mediów społecznościowych czy maila w języku włoskim.
- Świat dzieci po włosku – słownictwo w różny sposób związane z dziećmi, dla większości osób pewnie nie będzie to wiedza niezbędna na początku nauki, ale dla mnie na przykład była, ponieważ zaledwie po roku samodzielnej nauki wyjechałam do Włoch jako au pair.
- In palestra – na włoskiej… siłowni – to wpis raczej dla zaawansowanych użytkowników, bo nie jest to słownictwo pierwszej potrzeby. No chyba, że ktoś mieszka we Włoszech i chce zapisać się na jakieś zajęcia sportowe.
- Artykuły papiernicze po włosku
WPISY NA TEMAT WŁOCH
Cieszący się dużą popularnością cykl wpisów, w których od trzech lat co miesiąc podsumowuję włoskie aktualności – to, o czym w danym miesiącu głośno we włoskich mediach.
WPISY PODRÓŻNICZE
- Jak dojechać do Włoch pociągiem? – alternatywna podróż do Włoch :-) Wpis oparty na osobistych doświadczeniach – mój chłopak nie lata samolotem.
- Pamiętnik z podróży po Apulii – cykl wpisów poświęconych części regionu Apulia (obcas włoskiego kozaka); mowa w nim o: Alberobello, Mattinacie, Vieste, Foggi
- Civita di Bagnoregio – czy aby na pewno umiera? – wpis o czarującym, niepowtarzalnym miasteczku w środkowych Włoszech.
- Po coś ty mnie tu zabrała? Czyli czy warto jechać do Asyżu – o mieście św. Franciszka.
- Moje miasto Terni – pierwszy w historii post na blogu, o moim mieście we Włoszech.
- Spello – miasto kwiatów i gwiazd… Hollywoodu – o małym urokliwym miasteczku w Umbrii (środkowe Włochy).
- Spektakl natury, czyli fioritura w Castelluccio di Norcia
- Relacja z wyjazdu do Parku Narodowego Gran Sasso (Abruzja) – konkrety, praktyczne wskazówki, zdjęcia, ale i emocje.
HISTORIA, KULTURA, KUCHNIA
- Giovanni Falcone umarł tylko raz – o jednej z najważniejszych postaci włoskiej historii współczesnej. Trzeba znać!
- Boże Narodzenie we Włoszech – o włoskich tradycjach bożonarodzeniowych.
- WWW czyli Wielkanoc we Włoszech – o włoskich zwyczajach wielkanocnych.
- Nie tylko maglia rosa, czyli czego nie wiesz o Giro d’Italia – o najważniejszym we Włoszech i jednym z najważniejszych na świecie wyścigu kolarskim.
POZOSTAŁE
RECENZJE
- Włoski w tłumaczeniach – recenzja – recenzja serii książek do nauki włoskiego.
- Życie jest piękne – recenzja filmu wraz ze słowniczkiem
- Gdzieś dalej, gdzie indziej – recenzja – eseje o Apulii i okolicach.
- “List do nienarodzonego dziecka” Oriana Fallaci – recenzja – recenzja poruszającej książki mojej ulubionej włoskiej autorki.
INNE
Studia we Włoszech – rekrutacja – o moich doświadczeniach z rekrutacją na magisterkę w Rzymie.
Jak się studiuje we Włoszech? – moje doświadczenia ze studiów we Włoszech, w tym o różnicach między polskim a włoskim systemem studiowania.
Manifest Grażyny, czyli dlaczego lubię cebulę – wyjątkowy wpis z moimi refleksjami na temat Polaków.
Zero waste we Włoszech – czy to się w ogóle da? – wpis, do którego zaprosiłam kilka blogerek mieszkających we Włoszech. Dzielimy się swoimi obserwacjami odnośnie podejścia Włochów do dbałości o środowisko