DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #54

Jak co miesiąc zapraszam na nowy odcinek cyklu, w którym opisuję najgłośniejsze wiadomości z Włoch.

GROŹNY MAFIOSO WRACA NA WOLNOŚĆ

Giovanni Brusca, jeden z najokrutniejszych włoskich mafiosów 31 maja wyszedł z więzienia po 25 latach odsiadki. Następne 4 lata spędzi na zwolnieniu warunkowym. Teoretycznie nie powinno być w tym niczego zaskakującego, ponieważ przestępca odsiedział przecież swój wyrok, ale włoska opinia publiczna nie może pogodzić się z faktem, że w ogóle doszło do wypuszczenia na wolność prawej ręki najsłynniejszego mafiosa w historii, Totò Rinny, którego wyroki śmierci nie omijały nawet dzieci czy kobiet w ciąży.

Dlaczego Brusca nie został skazany na dożywocie? Dzięki prawu uchwalonemu w 2001 roku, które przewiduje zmniejszenie kar dla zbrodniarzy współpracujących z wymiarem sprawiedliwości. Na jego mocy dożywocie zamieniono przestępcy na 30 lat, a kolejne 5 lat „zniżki” otrzymał on wciąż na mocy tego samego prawa, które zakłada skrócenie kary o 45 dni za każde przesiedziane pół roku.

Na ustanowienie tego prawa naciskał sam sędzia Giovanni Falcone, który wraz ze swoim przyjacielem Paolem Borsellino, stanowi symbol heroicznej walki z mafią. Obaj zresztą zginęli w zamachach z jej rąk. Gdyby nie prawo dające pewne korzyści mafiosom współpracującym z wymiarem sprawiedliwości, nie udało by się jednak doprowadzić do tylu aresztowań i wyroków. A teraz państwo musi wywiązać się ze swoich zobowiązań.


ŚMIERĆ MŁODEGO PIOSENKARZA

Inna wiadomość, która w ciągu ostatniego miesiąca wstrząsnęła Włochami, to śmierć 28-letniego piosenkarza Michele Merlo, znanego z programów talent show „X-Factor” i „Amici”. Artysta doznał krwotoku mózgowego, który nastąpił w wyniku wystąpienia ostrej białaczki. Chłopak został poddany operacji, ale nie udało się go uratować.

Zdarzenie to jest tym bardziej szokujące, że Merlo czuł się źle już od pewnego czasu, aż wreszcie udał się na szpitalną izbę przyjęć, gdzie lekarze mieli jednak zlekceważyć objawy i odesłać chłopaka do domu z „infekcją wirusową”. Według doniesień mediów przepisano mu jedynie antybiotyki i nie zlecono żadnych dodatkowych badań. 4 dni później Michele już nie żył.

W sieci pojawiły się głosy, jakoby śmierć piosenkarza miała nastąpić w wyniku szczepienia na covid. Rodzina jednak zdementowała te pogłoski – Michele Merlo w ogóle nie zdążył się zaszczepić.


ODNALAZŁ SIĘ 2-LETNI CHŁOPIEC

Dla odmiany szczęśliwie zakończyła się historia 2-letniego chłopczyka, który zaginął na toskańskiej wsi. Według słów rodziców, chłopiec spał w domu, podczas gdy oni pracowali w ogrodzie. Nie zorientowali się, że chłopiec wstał i wyszedł. Po 36 godzinach szczęśliwie został odnaleziony w dobrym stanie przez dziennikarza relacjonującego sprawę. Znajdował się 3 kilometry od domu.


WATYKAN A USTAWA PRZECIW HOMOFOBII

W zeszłym miesiącu napomknęłam o ustawie przeciw homofobii, nad którą obecnie pracuje włoski senat i dziś wracamy do niej w innym kontekście. Nastąpiła bowiem bezprecedensowa sytuacja – mówiąc kolokwialnie Watykan po raz pierwszy w historii w sposób oficjalny „miesza się” w prace włoskiego parlamentu. Ustawa przeciw homofobii (znana we Włoszech jako ddl Zan) miałaby naruszać postanowienia Traktatów Laterańskich, czyli konkordatu regulującego relacje między Watykanem a Włochami, podpisanego w 1929 za czasów faszystowskich rządów Benita Mussoliniego.

Stolica Apostolska obawia się, że ustawa „mogłaby negatywnie wpłynąć na swobody gwarantowane Kościołowi i jego wiernym”. Watykan chciałby między innymi, by szkoły katolickie zostały zwolnione z obowiązku organizowania w Dniu Walki z Homofobią (przewidzianym ustawą na 17 maja) wykładów na temat homofobii i tolerancji. Stolica Apostolska podkreśla, że jej nota stanowi zaproszenie do dialogu i ma na celu wynegocjowanie innego kształtu prawa. Premier Włoch Mario Draghi zaznaczył, że Włochy są państwem świeckim i parlament może swobodnie dyskutować nad swoimi ustawami, jak również, że włoski porządek prawny gwarantuje zgodność włoskich ustaw zarówno z konstytucją, jak i ze zobowiązaniami międzynarodowymi.


COVID – AKTUALIZACJA

Jak co miesiąc wklejam dla Was linki do stron, na których możecie śledzić statystyki związane z sytuacją epidemiologiczną, jak i z postępami kampanii szczepionkowej we Włoszech:

Mówiąc w skrócie, sytuacja z dnia na dzień się polepsza. Zachorowań jest stosunkowo niewiele, a liczba aktualnie chorych sukcesywnie spada.

Z przełomowych informacji w związku z pandemią, warto wspomnieć o fakcie, że od 28 czerwca w białej strefie zniesiono obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz, a że obecnie całe Włochy znajdują się w białej strefie, to teoretycznie maseczek nie trzeba nosić nigdzie. Teoretycznie, bo niektóre miejsca we Włoszech mają swoje wewnętrzne bardziej rygorystyczne regulacje i tak w regionie Kampania (czyli na przykład w Neapolu), maseczki trzeba nosić do końca lipca. Poza tym, maseczki wciąż należy nosić w miejscach zatłoczonych, w których nie da się zachować odległości od innych osób. Czyli w praktyce zmienia się bardzo niewiele, bo wcześniej i tak można było zdjąć maseczkę przebywając w odosobnionym miejscu.

Z bardziej rewolucyjnych informacji, Włosi zaczęli uznawać paszport covidowy, który można uzyskać w następujących okolicznościach:

  • 14 dni po zakończeniu pełnego cyklu szczepień;
  • po przejściu zakażenia Covid-19 (180 dni po zakończeniu kwarantanny);
  • po wykonaniu testu antygenowego lub PCR (max. 48h przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do lat 6 są zwolnione z testów.

Powyższe regulacje dotyczą państw Unii Europejskiej i strefy Schengen, USA, Izraela, Kanady i Japonii. Wciąż obowiązuje zakaz wstępu na terytorium Włoch z Indii, Bangladeszu i Sri Lanki. Wobec przyjezdnych z Wielkiej Brytanii przewidziany jest test i 5-dniowa kwarantanna.

Pojawiły się też nowe informacje w związku ze szczepionkami. Po tym jak 18-letnia dziewczyna dostała zakrzepicy 9 dni po zaszczepieniu się Astra Zeneką i zmarła postanowiono nie szczepić tym preparatem osób poniżej 60 roku życia. Osoby młodsze, które otrzymały już pierwszą dawkę tego preparatu, w drugiej dawce otrzymają inną szczepionkę. Jeśli na własne życzenie będą chciały w drugiej dawce otrzymać ponownie Astra Zenekę, może się to wydarzyć, ale tylko za zgodą lekarza.

Trwają ustalenia, co dokładnie się wydarzyło i czy rzeczywiście istnieje powiązanie między przyjęciem preparatu a śmiercią dziewczyny.


PIERWSZA BIBLIOTEKA LOTNISKOWA

I na zakończenie miła ciekawostka – na lotnisku Cagliari-Elmas na Sardynii otwarta została pierwsza we Włoszech lotniskowa biblioteka, z której korzystać mogą również pasażerowie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top