włochy aktualności

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH #5

Kolejne podsumowanie miesiąca, w którym poruszam rekordową liczbę, bo aż pięć, tematów. Dziedziny: polityczno-prawna oraz sportowa. Będzie w większości o bardzo ważnych osobach, choć waga każdej z nich wpisuje się w inną kategorię. Z resztą przekonajcie się sami.

 

  1. 25. ROCZNICA ŚMIERCI GIOVANNIEGO FALCONE

23 maja bieżącego roku miała miejsce 25. rocznica śmierci Giovanniego Falcone, jednej z najważaniejszych postaci włoskiej historii współczesnej. Falcone był sędzią śledczym, który wytrwale i skutecznie walczył z sycylijską mafią, Cosa Nostrą. To właśnie ta organizacja przestępcza wykonała na nim egzekucję. W zamachu bombowym w Capaci 23 maja 1992 roku zginęła również żona sędziego, Francesca Morvillo, oraz trzech członków ochrony.

Niestety nie udało mi się znaleźć video z wypowiedziami Roberta Saviano, który był jednym ze współprowadzących uroczystości upamiętniające, ale znalazłam za to bardzo dobrą kompilację z najważniejszymi nagraniami z życia Falcone w związku z tematem jak i również wypowiedź Saviano z 2010 roku, zasadniczo podobną do tej z ubiegłego miesiąca.

https://www.youtube.com/watch?v=ow1JEuZ5mA4

Dla tych, którzy nie posługują się językiem włoskim, w wielkim skrócie podsumuję, że wypowiedź Saviano jest przepełniona goryczą. Podkreśla on, że dziś wszyscy wyrażają swój podziw dla tego, który oddał swoje życie w walce z mafią, lecz nie wszyscy byli z sędzią tak solidarni za jego życia. Dziś wszyscy czczą go jako bohatera, lata temu pozostawiono go samemu sobie, oskarżając wręcz o karierowiczostwo. Ba, kiedy w 1989 roku miał miejsce pierwszy, nieudany zamach na Falcone – w pobliżu jego ówczesnego miejsca pobytu pozostawiono torbę pełną materiałów wybuchowych, ale ochrona odkryła zasadzkę – dziennikarze i politycy wszelkiej maści wyraźnie sugerowali że Falcone sam upozorował próbę zamachu.

Poniżej natomiast znajdziecie nagranie przedstawiające zakończenie uroczystości z okazji 25. rocznicy śmierci Giovanniego Falcone.

2. WIZYTA DONALDA TRUMPA WE WŁOSZECH

Nie mam na ten temat szczególnych uwag, nie śledziłam przebiegu tej wizyty, ale może akurat chcecilibyście wiedzieć, że Donald Trump w maju złożył wizytę papieżowi Franciszkowi oraz spotkał się z prezydentem oraz premierem Włoch. Tutaj znajedzie zdjęcia oraz artykuł na ten temat w języku włoskim.

3. PRAWO DO OBRONY KONIECZNEJ

I ostatni polityczny temat z początków miesiąca. Otóż ostatnimi czasy, według tego, co można zobaczyć w telewizji (nie dysponuję żadnymi statystkami na ten temat) we Włoszech coraz częściej dochodzi do włamań na tereny mieszkalne podczas których dochodzi również do agresji fizycznej na lokatorach. Dochodzi również do sytuacji, w której lokatorzy próbują się bronić, czasem za pomocą broni palnej, a potem to oni są traktowani jak przestępcy. Dużo się na ten temat ostatnio dyskutuje, a na początku miesiąca sejm przyjął nowelizację ustawy w związku z działaniem w obronie koniecznej, która teoretycznie ma na celu uniknięcie absurdalnych sytuacji, w których ofiara przez prawo uznawana jest za agresora. Lud powinien się zatem cieszyć, ale problem polega na tym, że według tej nowelizacji ofiara miałaby prawo bronić się tylko w nocy… Teraz nad projekt zmiany znajduje się w senacie.

 

4. ADDIO TOTTI

Bardzo, bardzo ważny fakt sportowy dla wszystkich Włochów, bez względu na ulubioną drużynę piłkarską czy nawet ogólnie ulubiony sport. Po 28 latach kariery niezmiennie w barwach drużyny AS Roma, 40-letni Francesco Totti, jeden z najsłynniejszych włoskich piłkarzy (przez 8 lat występował w reprezentacji Włoch), choć nie z własnej woli, zakończył swoją przygodę z tym klubem. Oto jak żegnał się z kibicami.


5. GIRO D’ITALIA

I ostatni news, bardzo króciótko, ponieważ kilka dni temu opublikowałam na ten temat osobny post, do którego Was odsyłam. W maju bieżącego roku miała miejsce jubileuszowa, 100. edycja wyścigu kolarskiego Giro d’Italia, którą wygrał Tom Dumoulin. Po raz pierwszy w historii w wyścigu zatryumfował Holender. Oczywiście nie zaskoczyły mnie szczególnie tytuły w gazetach, które zgodnie okrzyknęły go “latających Holendrem”, po włosku “olandese volante”. To ten pan ze zdjęcia. A poniżej dwa artykuły w języku włoskim.

 

2 thoughts on “DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH #5”

  1. Magdalena Magdallenna Jerzmano

    tjaaa.. czyli w dzień się bronic nie mozna? Wygląda na to, ze nie tylko nasi parlamentarzyści maja problemy z myśleniem… :)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top