Dzieje się we Włoszech 24 okładka

DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #24

Witam was serdecznie pierwszym postem w nowym roku! To pierwsza “prasówka”, którą publikuję w 2019, choć dotyczy jeszcze roku ubiegłego. Można powiedzieć, że to taki jubileuszowy “odcinek”, bo z poniższym artykułem inicjatywa kończy dwa lata. I ani myślę jej przerywać, bo z tego co obserwuję, całkiem ją lubicie :-) I ja również.

W tym 24. wydaniu cyklu po raz kolejny niestety nie obyło się bez głośnej tragedii. Ale znajdziecie tu też coś, co powinno troszkę ogrzać wasze serducha, a także parę miłych polskich akcentów.

  1. ATAK TERRORYSTYCZNY W STRASBURGU

To wydarzenie co prawda nie miało miejsca we Włoszech, ale postanowiłam o nim wspomnieć, ze względu na tragiczny los, jaki w jego wyniku podzielił Polak i Włoch. Mowa oczywiście o zamachu terrorystycznym, który miał miejsce 11 grudnia w Strasburgu i do którego doszło w czasie jarmarku bożonarodzeniowego. Zginęło 5 osób, w tym Polak i Włoch, którzy swoją drogą byli kolegami. Obaj nie zginęli na miejscu, Włoch – dziennikarz radiowy, 29-letni Antonio Megalizzi odszedł 14 grudnia, Polak – Bartosz Niedzielski – 2 dni później.


  1. TRAGEDIA NA KONCERCIE SFERA EBBASTA

Tragedii jednak nie zabrakło również w samych Włoszech. 8 grudnia, czyli data, która jest dla Włochów sygnałem, że czas wejść w tryb świąteczny (tego dnia zwykle ubierane są choinki, rozpoczynają się jarmarki, włączane jest świąteczne oświetlenie), tym razem okazał się dniem smutku i żałoby. W nocy z 7 na 8 w miejscowości Corinaldo (w pobliżu Ankony, środkowe Włochy) w oczekiwaniu na koncert włoskiego rapera o pseudonimie Sfera Ebbasta zginęło bowiem 6 osób. Zostały one stratowane w wyniku paniki, jaka wybuchła, po tym, jak ktoś rozpylił w dyskotece gaz pieprzowy. Ofiary to pięcioro nastolatków w wieku 14-16 oraz mama 11-letniej dziewczynki, której towarzyszyła w klubie. 120 osób zostało rannych.

Wszczęto dochodzenie w sprawie wielokrotnego nieumyślnego spowodowania śmierci (omicidio colposo plurimo). Z jednej strony policja próbuje ustalić kto rozpylił gaz, z drugiej problemem okazał się prawdopodobny brak odpowiednich norm bezpieczeństwa oraz zbytnie zatłoczenie wewnątrz lokalu – włoskie media podają informację, jakoby lokal był w stanie pomieścić maksymalnie 870 osób, a sprzedanych biletów miało być 1400.

 


3. ZMARŁ ENNIO FANTASTICHINI

W grudniu ubiegłego roku Włosi pożegnali również znanego aktora – Ennia Fantastichiniego. My, Polacy, możemy kojarzyć go z filmu Karol. Człowiek, który został papieżem oraz Mine vaganti. O miłości i makaronach. Ale Fantastichini odegrał również jedną z najważniejszych ról w mini serialu telewizyjnym Paolo Borsellino poświęconym dwóm sędziom śledczym, którzy w latach ’80 / ’90 zadali silny cios sycylijskiej mafii – Cosa Nostrze, co jednak przypłacili swoim życiem. Ennio Fantastichini wcielił się w postać Giovanniego Falcone, czyli przyjaciela i najbliższego współpracownika Paola Borsellino (o historii tych niesamowicie ważnych dla współczesnej historii Włoch postaci pisałam więcej TUTAJ).

Aktor zmarł w wieku 63 lat na skutek białaczki.


4. AGNIESZKA HOLLAND, DOKROT HONORIS CAUSA W RZYMIE

12 grudnia 2018 Agnieszka Holland otrzymała tytuł doktora honoris causa (w dziedzinie nauk o literaturze i studiów międzykulturowych) rzymskiego uniwersytetu La Sapienza. Laudację wygłosił profesor polonistyki Luigi Marinelli, z którym akurat się minęłam w czasie moich studiów w Rzymie, ale który wykłada zwykle na kierunku, który studiowałam. Nie ma to znaczenia dla sprawy, ale chciałam podzielić się ciekawostką :-).


5. POLAK WYGRYWA WŁOSKIE SHOW

Również inny Polak zdobył uznanie wśród Włochów. Mowa o 18-sto letnim gitarzyście – Marcinie Patrzałku, który wygrał ostatnią edycję popularnego talent show Tu si que vales.

Przy okazji jeden z jurorów, Gerry Scotti – znany i lubiany prezenter telewizyjny bardzo ciepło wypowiedział się o Polsce, gdzie jakiś miesiąc przed finałem programu nagrywał jubileuszowe odcinki włoskich „Milionerów”. Określił nasz kraj jako piękny, ciepły, kulturalny, a Polaków nazwał „popolo meraviglioso”, czyli cudownym narodem.


  1. PRZEBUDZENIE SIĘ ETNY

Etna, słynny sycylijski wulkan, znów sieje grozę. Kolos przebudził się w poranek wigilijny. Erupcja wulkanu pociągnęła za sobą setki wstrząsów w ciągu zaledwie trzech dni. Na szczęście, przynajmniej o ile mi wiadomo, obyło się bez ofiar śmiertelnych.

 


  1. PIZZA DLA BEZDOMNYCH

W Gessate, malutkim miasteczku koło Mediolanu, niepoważne i niekulturalne zachowanie pewnych osób ostatecznie wyszło na dobre okolicznym bezdomnym. Bliżej niesprecyzowani klienci zamówili bowiem 60 pizz, które jednak nie zostały odebrane. Właściciel lokalu postanowił więc zrobić dobry uczynek i pizze rozdać kloszardom.


8. WENECJA – NOWA OPŁATA DLA TURYSTÓW

I na koniec informacja najważniejsza dla turystów wybierających się do miasta na wodzie. W sierpniu 2017 (czyli TUTAJ) pisałam wam o problemach Wenecji z turystami, którzy wpadają i wypadają z miasta w ciągu jednego dnia, często ze swoim własnym prowiantem, nie zostawiając w miejskich kasach ani grosza. Sposobem na takich „cwaniaczków” ma być nowa opłata w wysokości od 2,5 do 5 euro (a podczas kulimnacji sezonu nawet 10 euro). Ma to być odpowiednik opłaty klimatycznej, którą opłacają turyści, zatrzymujący się w mieście na noc.

Jak będzie pobierana opłata? Ma być ona doliczana do cen środków transportu, jakimi turyści dostawać się będą do miasta. Jeśli dobrze zrozumiałam, to jeśli dana osoba nocuje w mieście i opłata klimatyczna obowiązująca w hotelu wynosi przynajmniej 5 euro, nie będą od niej pobierane dodatkowe opłaty.

Trochę trudno mi sobie wyobrazić, jak pobieranie tej opłaty miałoby wyglądać w praktyce. Czy za każdym razem, kiedy ktoś kupuje bilet do Wenecji miałby udowadniać, że nie jest turystą, tylko tam pracuje, uczy się, albo ma rodzinę? Czym tacy ludzie mieliby się legitymować? I co z turystami, którzy mają zarezerwowany nocleg? Mieliby oni okazywać potwierdzenie rezerwacji przewoźnikom, dzięki którym dostają się do miasta? I co z tymi, którzy do Wenecji dostają się własnymi samochodami?

Póki co, nie musimy się tym martwić. Przynajmniej nie podczas bieżącego Karnawału. Ten turystyczny podatek to element przyjętej  pod koniec ubiegłego roku włoskiej ustawy budżetowej. Regulamin pobierania opłat ma zostać ustalony planowo przed końcem lutego, a pierwsze testy nowych rozwiązań planowane są na maj 2019.

2 thoughts on “DZIEJE SIĘ WE WŁOSZECH – #24”

  1. Nie dziwię się, że władze Wenecji chcą wprowadzić taki podatek – zresztą mnie do zwiedzania Wenecji zniechęca właśnie wizja tłumów, choć podobno właśnie te hordy przyjeżdżają na chwilę, robią sobie fotki w kilku najważniejszych miejscach i wieczorem już ich nie ma. Ciekawe, czy ruch turystyczny się zmniejszy i o ile?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top